CR10 E3D- nie podaje filamentu po retrakcji.

Jakość druku Cię nie zadowala?
Rafix095
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 63
Rejestracja: 30 lis 2016, 11:40
x 2

CR10 E3D- nie podaje filamentu po retrakcji.

Post autor: Rafix095 »

Ostatnio przy czyszczeniu dyszy w mojej Creality CR10 uszkodziłem sobie termistor. Więc postanowiłem od razu wymienić całą głowicę na klona E3D V6 z ali: https://pl.aliexpress.com/item/Triangle ... 0.0.jFKWOL ale jak już robić tuning to na maxa więc od razu za jednym zamachem zamówiłem dodatkową śrubę trapezową, pasek itd. (żeby zrobić sobie "podwójną oś Z na jednym silniku") ,aluminiowy extruder i czujnik BL Touch. Przez długi czas nic nie drukowałem dopóki nie doszły mi wszystkie części. W międzyczasie wgrałem sobie Marlina 1.1.6.


Po zamontowaniu wszystkiego do kupy okazało się, że drukarka nie podaje filamentu przez jakąś 1 sek. po retrakcji. Retrakcja ustawiona na 2,6mm 60mm/s. Na początku myślałem, że winny może być full metal heat break więc zmieniłem na taki z rurką ptfe w środku i trochę pomogło, ale nie do końca. Więc postanowiłem skalibrować extruder i tu napotkałem kolejny problem. Odkręciłem sobie rurkę ptfe, uciąłem sobie filament przy samym wyjściu z extrudera i po przez panel drukarki wysunąłem sobie 150mm filamtnu, wyszło mniej ustawiłem sobie kroki na 97 i było ok, ale po założeniu rurki zrobiłem jeszcze raz to samo, z tym że uciąłem filament 150mm od wejścia exrtudera i wycisnąłem filament przez dyszę i okazało się, że extruder wciągnął tylko 146mm filamentu zamiast tych 150mm. Czy to normalne, że przy obciążeniu pobiera mniej filamentu, czy silnik gubi kroki? Dodam też, że przy innym filamencie (petg) znowu wyszedł mi inny wynik. Podniosłem napięcie na stepstickach z 0,75V do 0,9V ale nic mi to nie dało.
Zrobiłem też PID autotune przy 215 stopniach, temp. z jaką drukuję to 200-215 stopni, prędkość 60mm/s.
Moja drukarka:
Cr10+ Bltouch
Dual- Z
Ekstruder e3d tytan aero
Stół 230V
Awatar użytkownika
PrzemoS
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 727
Rejestracja: 01 sie 2016, 12:11
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: Switchwire,Delta,X1C
x 703

Re: CR10 E3D- nie podaje filamentu po retrakcji.

Post autor: PrzemoS »

Jeśli chodzi o ustawienia krokow extrudera to sa rozne spekulacje gubienie krokow extrudera zbyt male napiecie , luzna rurka bowdena ....

W twoim przypadku jak ostatnio z Kopytko montowalismy koledze CR10 zauwazylismy ze spasowanie extrudera z glowica poprzez rurke Bowdena z zaciskami pneumatycznymi nie lezy na Wysokim poziomie wystarczy leciutko ruszyc rurka z mocowania i ona juz lata .Spasowanie Mocno tych czesci to Lepsza retrakcja . Tutaj u ciebie to najpierw bym sprawdzil to i potem bawil sie z krokami oczywiscie kroki ustawiasz z wlozonym juz filamentem wiadomo opór robi swoje przy czym WOLNA Extruzja kalibracji krokow. Oznaczenie Punktu Start Stop na Filamencie i bawisz sie :) Ja zawsze to kalibruje z Repetier Hosta badz Ponterfrace.

P.s No i najwazniejsze Sprawdz czy Radelko ci sie nie ślizga :)
"Z pozdrowieniami Przemek" :git: :git:

Drukarki:
Delta :yahoo: :yahoo: // Voron Switchwire :devil: // Bambu Lab X1-Carbon AMS :crazy:
Rafix095
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 63
Rejestracja: 30 lis 2016, 11:40
x 2

Re: CR10 E3D- nie podaje filamentu po retrakcji.

Post autor: Rafix095 »

Rurkę jak i obie końcówki mam inne, już dawno je wymieniłem i teraz nie ma w ogóle luzu. Radełko nie ślizga. Problem w tym, że na PLA przy 97 krokach (przeciskanie przez dyszę) jest ok, ale już przy petg podaje za mało i musiałbym ustawić 101 kroków ;/

Edit: w sumie nie wiem czy to wina filamentu, ale standardowo było 95 krokow, na PLA ustawiałem na 97,5 było ok, wczoraj zmieniłem na petg i znowu underextrusion, zmierzyłem kilkukrotnie i okazało się, że teraz bym musiał ustawić na 101 kroków.
Moja drukarka:
Cr10+ Bltouch
Dual- Z
Ekstruder e3d tytan aero
Stół 230V
Awatar użytkownika
PrzemoS
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 727
Rejestracja: 01 sie 2016, 12:11
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: Switchwire,Delta,X1C
x 703

Re: CR10 E3D- nie podaje filamentu po retrakcji.

Post autor: PrzemoS »

wiesz wszystko zalezy od filamentu jeden trzyma srednice inny juz inaczej... ustaw na sztywno kroki na jakims PLA potem sobie doregulujesz FLOW.. Zmniejszysz temp to tez inaczej moze wciagnac anizeli przy wiekszej.
"Z pozdrowieniami Przemek" :git: :git:

Drukarki:
Delta :yahoo: :yahoo: // Voron Switchwire :devil: // Bambu Lab X1-Carbon AMS :crazy:
Rafix095
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 63
Rejestracja: 30 lis 2016, 11:40
x 2

Re: CR10 E3D- nie podaje filamentu po retrakcji.

Post autor: Rafix095 »

Zrobiłem tak jak mówisz. Ustawiłem kroki na 99 i wyszło ok, miało być 100mm i było, więc dla pewności jeszcze jedna próba i zonk extruder wciągnął o 4mm za dużo. Za trzecim razem o 1mm za dużo.
Moja drukarka:
Cr10+ Bltouch
Dual- Z
Ekstruder e3d tytan aero
Stół 230V
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: CR10 E3D- nie podaje filamentu po retrakcji.

Post autor: virgin71 »

A w ogóle to daj jakiś filmik i gcode z tego. Mierzysz średnicę filamentów?
Awatar użytkownika
Drunk_ZoZol
Postów w temacie: 1
Posty: 214
Rejestracja: 22 paź 2017, 11:18
x 67

Re: CR10 E3D- nie podaje filamentu po retrakcji.

Post autor: Drunk_ZoZol »

Rafix- też mam problem z underextrusion po retrakcji. Niemal stockowy CR-10, nie zmieniałem softu nawet. Czekam aż przyjdzie mi microswiss hot-end i wtedy się pobawię. Na ten moment zwalczyłem to zwiększając ilość ścian z 2 na 3 oraz zmieniając ciut ustawienia retrakcji. Co do podawanej ilości filamentu - ręcznie zawsze się zgadza - nigdy z tym problemu nie miałem. Tak jakby mi filament przez chwilę w dyszy zostawał mimo że powinien być dalej podawany... :D
FDM: CR-10 S4.
DLP: LC10; Photon; Phrozen 4K Mini.
Rafix095
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 63
Rejestracja: 30 lis 2016, 11:40
x 2

Re: CR10 E3D- nie podaje filamentu po retrakcji.

Post autor: Rafix095 »

Robię sobie ołówkiem kreskę na filamencie w tym miejscu gdzie filament wchodzi do extrudera, w Repetier host daję sobie wysuń 100mm. Po zatrzymaniu się silnika extrudera robię drugą kreskę w tym samym miejscu, wyciągam filament, rozsuwam suwmiarkę na 100mm i przykładam filament w tych miejscach gdzie znaczyłem ołówkiem. Średnica filamentu jest ok (filamety PLA, Eko PLA i Petg wszystkie firmy Devil Design) Później nagram filmik...

Na stokowej Cr10, gdzie kroki nominalnie ustawione są na 93 nie miałem problemu z tą retrakcją ale pierwsza i ostatnia warstwa zawsze była nie dolana tj. poszczególne warstwy nie stykały się ze sobą tylko były przerwy pomiędzy nimi i prążki na bocznych ścianach tak jakby przy niektórych warstwach extruder podawał więcej filamentu, na początku myślałem, że ten problem powoduje oś z ale zmieniłem wszystkie rolki (te które jeżdżą po prowadnicach na profilach) i zainstalowałem drugą śrubę trapezową połączoną paskiem z tą pierwszą. To znacznie polepszyło jakość wydruków ale prążki choć mniejsze nadal występują.
Moja drukarka:
Cr10+ Bltouch
Dual- Z
Ekstruder e3d tytan aero
Stół 230V
Rafix095
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 63
Rejestracja: 30 lis 2016, 11:40
x 2

Re: CR10 E3D- nie podaje filamentu po retrakcji.

Post autor: Rafix095 »

A co myślicie o tym:
Titan Trianglelab drukarki 3D Wytłaczarki do pulpit FDM drukarki reprap j-head MK8 bowden darmowa wysyłka i3 uchwyt montażowy
http://s.aliexpress.com/EbI3i2Y3?fromSns=Copy to Clipboard

Mam na myśli zestaw 2, e3d v6 już mam więc tylko extruder + silnik. Czytałem, że zestaw jest niskiej jakości, testował ktoś?
Moja drukarka:
Cr10+ Bltouch
Dual- Z
Ekstruder e3d tytan aero
Stół 230V
Awatar użytkownika
chemik72
Postów w temacie: 2
Posty: 320
Rejestracja: 03 maja 2016, 09:16
x 52

Re: CR10 E3D- nie podaje filamentu po retrakcji.

Post autor: chemik72 »

Rafix095 pisze:A co myślicie o tym:
Titan Trianglelab drukarki 3D Wytłaczarki do pulpit FDM drukarki reprap j-head MK8 bowden darmowa wysyłka i3 uchwyt montażowy
http://s.aliexpress.com/EbI3i2Y3?fromSns=Copy to Clipboard

Mam na myśli zestaw 2, e3d v6 już mam więc tylko extruder + silnik. Czytałem, że zestaw jest niskiej jakości, testował ktoś?
Mam i jest ok.
SAIZEX 300x300
SAIZEX MINI 200x200
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”