Druk dwumateriałowy by FlameRunner

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
11master
Postów w temacie: 3
Posty: 164
Rejestracja: 30 paź 2017, 07:53
Drukarka: AA8; Sapphire+
x 4

Re: Druk dwumateriałowy by FlameRunner

Post autor: 11master »

Hej. Myślałem kiedyś o tym w kontekście drukowania podpór innym filamentem, aby to ładniej wyglądało i się odklejało lepiej. I również widziałem ten łącznik w kształcie Y nad głowicą - pomysł przedni zamiast 2 głowic, ale ten bloczek z boku do czyszczenia (za duży dla mnie). Nawet w którymś filmiku przytoczony Thomas S. ważył jak się ma procentowo blok czyszczący do całego wydruku przy iluś tam zmianach.

Moje przemyślenia szły raczej w stronę wyłączenia retrakcji i cięcia filamentu przed podaniem na powiedzmy 3-4cm kawałki. I tylko wpychanie nowego filamentu zamiast zamiany. Oczywiście należałoby zmniejszyć (w co wątpię, że jest jeszcze do zrobienia) pojemność (na filament) samego bloku grzewczego. Sprawdzić czy w dłuższym użytkowaniu cięcie filamentu nie powoduje zmian w wydruku - chociaż nie powinno gdyż i tak się wszystko stopi. No i na koniec oczywiście zostaje problem jak wykonać dobre, czyste cięcie bez drobinek filamentu?!

Reasumując IMO wszystkie dokonywane zabiegi miały by zminimalizować straty filamentu podczas wydruku / przygotowania do wydruku nowym kolorem. Jedynym dużym minusem byłby brak retrakcji. Ciekaw jestem co napiszecie.
Anet A8 BOX
Sapphire + klipperowana
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Druk dwumateriałowy by FlameRunner

Post autor: FlameRunner »

Tak czy siak musisz przepuścić sporo przez głowicę, by ją wyczyścić z resztek poprzedniego materiału. A jak maksymalnie ograniczysz ilość materiału potrzebnego do wyczyszczenia glowicy, to i rozwiązanie z trójnikiem przestanie tak bardzo marnotrawić materiał.
Awatar użytkownika
11master
Postów w temacie: 3
Posty: 164
Rejestracja: 30 paź 2017, 07:53
Drukarka: AA8; Sapphire+
x 4

Re: Druk dwumateriałowy by FlameRunner

Post autor: 11master »

Problemem jest właśnie ten punkt cięcia - gdyby to było możliwe i ciąć gdzieś troszkę powyżej heatbrejka to byłby to sposób prawie idealny - teoretycznie.
Teraz właśnie rozwiązania opierają się na tych samych filamentach (jak do jednogłowicowych drukarek) i zmiana dotyczy tylko sposobu 'karmienia' dwoma lub więcej filamentami. Może jeszcze tylko trzeba jakoś popracować nad filamentami aby to zgrać odpowiednio. Takie 'igreki' IMO są chyba najlepszym rozwiązaniem druku kilkumateriałowego. Nigdy nie było tak, że cos miało same + lub -.
Anet A8 BOX
Sapphire + klipperowana
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Druk dwumateriałowy by FlameRunner

Post autor: McKee »

Dobra ... to teraz inaczej - pytanie: ile kosztuje jednokolorowy wydruk takiej pierdułki jak na 1-szym zdjęciu tego wątku?
Złotówkę? Dwa złote?
Przy 2 kolorach nawet jak 100% pójdzie "do śmieci" to mamy wydruk, za 4 złote zamiast za 2.
Nie wiem czy warto się "spinać".
Przy większych wydrukach cena może będzie bardziej "szokowała", ale dalej nie są to jakieś wielkie pieniądze w stosunku do tego co płaci klient końcowy (sprawdźcie stawki proponowane przez 3dhubs). Dlatego myślę że lepiej dobrze wyczyścić dysze że starego filamentu i mieć dobry wydruk niż próbować pozornych (?) oszczędności i wylądować z kiepską jakością i ew. koniecznością powtórzenia wydruku.

Ps.: brak retrakcji to nieakceptowalny spadek jakości - odpada.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Druk dwumateriałowy by FlameRunner

Post autor: dziobu »

Mam taką głowicę z mieszalnikiem.
Ze względu na mieszanie się materiałów drukuję obok czyściałkę kwadratową o boku 34mm. Tyle mi z testów wyszło i tego się trzymam. Sama zmiana materiału to tylko połowa sukcesu, rurka i dysza by musiały wewnątrz mieć średnicę 1.75mm żeby nowy kolor równo wypchał stary. A że mają 2mm to powstaje zbiorniczek który po prostu trzeba mozolnie przepchać. Albo bawiąc się w kilka retrakcji albo po prostu plując ileś tam materiału na bok.

Kosztowa strata materiału to raz, choć przy prototypach to raczej pierdoła. Bardziej boli czas - przy drukowaniu jednego detalu wychodzi strasznie długo (a czyściałkę trzeba drukować razem z modelem, nawet jak drugi kolor jest tylko na górze). Jak się zawali stół do pełna to już inna rozmowa.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Druk dwumateriałowy by FlameRunner

Post autor: mcxmcx »

Zamiast czyscialki do druku możesz wyjeżdżać na bok i wypluwać na żywca ileś mm3 a wracając wytrzeć o tkaninę szklana.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Druk dwumateriałowy by FlameRunner

Post autor: dziobu »

To to samo. Ileś plastiku musisz wypluć i, żeby było ciekawiej, najlepiej było by to robić z retrakcjami. Takie plucie na szybko wcale nie działa lepiej (sprawdzałem ręcznie). No i nie mam gwarancji że plastik mi się nie zawinie gdzieś w górę - dlatego najbezpieczniej jest po prostu drukować kolumnę w rogu.
Btw - da się jeszcze zrobić taki myk, ale to przy drukowaniu czegoś wazopodobnego, że drukując najpierw obrysy wewnętrzne czyściałką jest środek elementu. O tak (ze strony Zmorpha):
(https://zmorph3d.com/sites/default/file ... ro2-1b.jpg)
DualPro2-1b.jpg
Awatar użytkownika
11master
Postów w temacie: 3
Posty: 164
Rejestracja: 30 paź 2017, 07:53
Drukarka: AA8; Sapphire+
x 4

Re: Druk dwumateriałowy by FlameRunner

Post autor: 11master »

Pamiętam,że kiedyś czytałem o takim projekcie drukowania KILKOMA/NIEOGRANICZONĄ LICZBĄ filamentów za pomocą jednej głowicy. Otóż chodziło o odpowiednie przygotowanie filamentu do druku. Gdzieś tam na boczku koło drukarki maszynka odmierza ilość danego filamentu tnie i stapia z następnym przygotowanym odcinkiem innego i tak do końca. Wychodzi ładny prosty wielokolorowy drut. Nie pamiętam jak to technicznie było rozwiązane o ile w ogóle ktoś to popisywał, że np. pierwsze 3mm wydruku są takiego koloru następne 4mm takiego itp. Więc o ile drukowanie wazopodobnych stworów gdzie faktyczna obecność koloru w danym miejscu nie ma dużego znaczenia poza estetycznym to drukowanie np. samych supportów jednym filamentem raczej na dłuższą metę nie wyjdzie.
Anet A8 BOX
Sapphire + klipperowana
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Druk dwumateriałowy by FlameRunner

Post autor: Kopytko »

3D printing Nerd będzie niebawem wrzucał film o tym sposobie co piszesz. Jednak ma mała wadę , ok 1cm łączonego koloru wychodzi przeważnie brunatne ze względu na mieszanie, więc nie jest to idealne przejscie, dodatkowo w dyszy to nie wyglada tak ze topi się sam koniec drutu, a robi się jakby komora płynnego plastiku gdzie on się miesza. dlatego po zmianie plastiku tak długo leci inny kolor a póżniej zmieszany, sposób fajny ale do robienia mozaiki a nie strikte zmian nagłych koloru.
FlameRunner
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”