Rodzaj dyszy a szczegółowość wydruków

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
jarekb
Postów w temacie: 2
Posty: 199
Rejestracja: 12 gru 2017, 14:31
Lokalizacja: Tychy
Drukarka: Hypercube Evolution
x 45

Rodzaj dyszy a szczegółowość wydruków

Post autor: jarekb »

Posiadam głowice Lama3d ze standardową dyszą 0,5mm. Drukarka X3D Corexy. Większych problemów z nią nie mam poza jedną sprawą że wydruki nie sa zbyt szczegółowe. Najbardziej to widać przy drukowaniu niewielkich zębatek, które po prostu wychodzą obłe. Zastanawiam się czy przejście na dyszę 0,4 może coś pomóc? Ktoś może rozpoznawał temat?
Dodam jeszcze, że najczęściej drukuje z szerokością ścianki 0,6mm. Dziś spróbuje zmniejszyć do 0,5mm i zobaczę jak wyjdzie.
Babmbulab X1C
Hypercube Evo
X3D Corexy XS
Awatar użytkownika
Vesp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 82
Rejestracja: 29 gru 2016, 08:09
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Detla & AM8
x 6

Re: Rodzaj dyszy a szczegółowość wydruków

Post autor: Vesp »

Ja ostatnio testowałem 0.25 i do zębatek nadaje się idealnie, jedyna wada - trudniej (IMO) jest drukować nawisy przez małą grubość ścieżki. Benchy na A8 - chiski klon E3D z eko-głowicą 0.25 od TDI-CAD:
IMG_20180217_063838.jpg
If an experiment works, something has gone wrong.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Rodzaj dyszy a szczegółowość wydruków

Post autor: dziobu »

jarekb pisze:Zastanawiam się czy przejście na dyszę 0,4 może coś pomóc? Ktoś może rozpoznawał temat?
Szerokość ścieżki determinuje najmniejszą średnicę jaką możesz odzwierciedlić. Ale to chyba oczywiste ;)

Większa dysza = szybszy wydruk, możliwa wyższa warstwa, mniej szczegółów, mniej problemów z mostami, nawisami czy poziomowaniem stołu.
Mniejsza - jw tylko odwrotnie.

Używałem kiedyś dyszy 0.3mm i nawet chcialem wstawić 0.2mm, ale pomyślałem chwilę i wróciłem do 0.4.
Zalety 0.3:
- jakość druku - super (i to porównująć z 0.4).
Wady:
- część materiałów na 0.3 już nie chce współpracować i zatyka dyszę (wszystkie z domieszkami drewna/metalu; część ABSów i guma),
- trzeba idealnie wypoziomować stół (mniejsza dysza = niższa warstwa i mniejszy akceptowalny błąd); a stoły w zmorphach nie są przesadnie proste,
- czas druku - no jak dla mnie tragedia (0.4 -> 0.3 to prawie 2x dłuższy wydruk).

Jakoś tak przyjeło się że 0.4mm to "standard" także imho spokojnie możesz tyle wstawić. Na pewno zauważysz róznicę w jakości.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Rodzaj dyszy a szczegółowość wydruków

Post autor: McKee »

Potwierdzam, ale (ciekawostka) u mnie dysza 0.5mm daje lepsze/ładniejsze wygładzenie górnej (ostatniej) warstwy.
W zasadzie ma to sens: powierzchnia "prasująca" (drukowaną warstwę i sąsiednią już wydrukowaną) jest trochę większa.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Pajacyk0v

Re: Rodzaj dyszy a szczegółowość wydruków

Post autor: Pajacyk0v »

To ja zadam pytanie w drugą mańkę...

Jakie polecacie dysze do waz?

Rozmiar 0.8 będzie dobrym kompromisem (sztywnośc vs szczelność vs szczegóły)?
Czy się nie pieścić i kupić 1.0 lub 1.2?
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Rodzaj dyszy a szczegółowość wydruków

Post autor: virgin71 »

Ja do waz i podobnych wydruków właśnie 0.8 używam. Wydaje mi się, że to jest max. Im większa dysza, tym mniejszy kąt nachylenia jest akceptowalny.
Awatar użytkownika
jarekb
Postów w temacie: 2
Posty: 199
Rejestracja: 12 gru 2017, 14:31
Lokalizacja: Tychy
Drukarka: Hypercube Evolution
x 45

Re: Rodzaj dyszy a szczegółowość wydruków

Post autor: jarekb »

Z ciekawości wydrukowałem dwie zębatki korzystając z dyszy 0,5mm. Różnią się jedynie ustawieniem grubości ścianki w slicerze. Ta z lewej jest 0,6mm zaś z prawej (trochę eksperymentalnie) 0,45mm. Widać, że ta z prawej ma gorszą równość warstw i nie ma poprawy szczegółowości wydruku.
DSC_0590.JPG
Wniosek taki że softwarowo nie jesteśmy w stanie zwiększyć rozdzielczości wydruku.
Babmbulab X1C
Hypercube Evo
X3D Corexy XS
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Rodzaj dyszy a szczegółowość wydruków

Post autor: McKee »

Ale kalibrację dla 0,45 zrobiłeś? Bo jeżeli tylko zmiana szerokości w slicerze, to wnioski są moim zdaniem niewłaściwe.
To raz.
A dwa, to przeczytaj sobie to:
https://richrap.blogspot.com/2015/01/sl ... ng-3d.html
... bo temat druku zębatek jest trochę bardziej skomplikowany i wcale węższa ścieżka nie daje lepszej jakości.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”