Drukowanie ABS

Jakość druku Cię nie zadowala?
jzagaja
Postów w temacie: 20
Posty: 271
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 4

Re: Drukowanie ABS

Post autor: jzagaja »

Jeżeli kupuje PLA/ABS z Chin i mam zero problemów za połowę ceny a kupuje polski produkt i modlę się żeby po 24 godzinach druku coś się nie stało to nie jest normalne. Zamówiłem ten ABS+ oraz granulat TERBLEND N NM-21EF do porównania.

Nigdy nie zapomnę filamentu PLA Colorfill który zapychał świeża dysze po minucie w Prusie.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 1
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Drukowanie ABS

Post autor: marek91 »

Bierzesz się za ciężki temat, ale zawsze warto eksperymentować, tych worków ABSu kupiłbym conajmniej kilka, o różnych parametrach. Oczywiście, o ile masz jakąś wiedzę o tworzywach, a zakładam że tak. Wytłaczarka zamiast ekstrudera to fajny temat bo możesz tam wsypać co chcesz, a jak zasypiesz nowym granulatem to twój materiał jest przetwarzany tylko raz, bo topiąc filament to już ponowne przetwórstwo.
Pamiętaj też że materiał trzeba przed wrzuceniem do wytłaczania wysuszyć.
W bajki o TPU za 2 EUR/kg nie wierz, to by busiał być straszny bubel.
PLA za 4 euro dostaniesz, tylko tu jest problem z dostępnością, bo w tej chwili cały świat produkuje z PLA kubki, łyżeczki i inne badziewie.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Drukowanie ABS

Post autor: Pjoter »

Czytając twoje problemy to ci mogę na start powiedzieć że ten ABS też Ci się zatka. Bo ewidentnie coś robisz źle.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
jzagaja
Postów w temacie: 20
Posty: 271
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 4

Re: Drukowanie ABS

Post autor: jzagaja »

Marku - ten TPU za 2eur jest tak samo dobry jak Ravathane 3015 który teraz podrożał. Towar z Niemiec, wielkość granulatu mniejsza co jest na plus. Mój ulubiony materiał tylko lakiernicy nie lubią. Wysłałem próbkę do Ferrari - teraz robią nowego elektryka i jak się ogarną to zamontują detal w zderzaku. TPU jest bardzo dobrym podkładem do druku.

Jeżeli Dragon wdraża wyłapywanie zgrubień we filamencie to coś jest na rzeczy czyt. dramat.

Co do suszenia masz dla nas jakieś porady? 4g/80st dla Terblendu (standard). Piekarnik ok czy trzeba się bardziej postarać?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Drukowanie ABS

Post autor: dragonn »

jzagaja pisze:
Jeżeli Dragon wdraża wyłapywanie zgrubień we filamencie to coś jest na rzeczy czyt. dramat.
Mówisz o mnie czy o firmie?
Tak dla upewnienia.
Gdzie jest niby dramat?
jzagaja
Postów w temacie: 20
Posty: 271
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 4

Re: Drukowanie ABS

Post autor: jzagaja »

O firmie. Zgrubienia powyżej 2mm stop druk.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Drukowanie ABS

Post autor: dragonn »

Bo pewnie firmy próbują oszczędzać na filamencie i kupują najgorszy szajs jaki jest na rynku.
Sorry ale to herezje, nikt na forum nie używa czujnika średnicy filamentu i pomijając 3dactive to nie wiedziałem przypadku gdzie średnica uciekała o więcej niż 0.1mm.
Awatar użytkownika
BobekNierobek
Postów w temacie: 3
Posty: 285
Rejestracja: 21 lip 2017, 18:03
Drukarka: AM8
x 236

Re: Drukowanie ABS

Post autor: BobekNierobek »

jakubperson pisze:Ostre rogi nie są przypadkiem owiewane wentylatorem hotendu?
Całkiem możliwe
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Drukowanie ABS

Post autor: Andrzej_W »

Jak dawno dawno temu pracowałem na wtryskarkach to pod każdą maszynę była podpięta suszarka do granulatu która pobierała sobie z jednego zasobnika. Były to profesjonalne urządzenia ale zasada działania była prosta zasysały do zbiornika granulat i suszyły go gorącym powietrzem wdmuchiwanym do pojemnika.
Może coś takiego jak suszarka do grzybów by ci się sprawdziło, ma takie urządzenie kilka poziomów możesz sobie to rozsypać równymi warstwami.
jzagaja
Postów w temacie: 20
Posty: 271
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:53
x 4

Re: Drukowanie ABS

Post autor: jzagaja »

Albo bęben do prażenia - teraz prawie każdy piekarnik ma. Profesjonalne suszarki 300$. Ten HIPS Synthos 552M właśnie zaczął mieć słabsza adhezję warstw - przeleżał rok. Po suszeniu 70/2 nic się nie zmieniło. Wygląd się nie zmienił - piękny biały mat.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”