Walka z liniami w hevo

Jakość druku Cię nie zadowala?
remus
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 67
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:36
x 4

Re: Walka z liniami w hevo

Post autor: remus »

A kolega ma kasowanie luzów w osi Z? najzwyklejsze sprężynki.
florek41
Postów w temacie: 6
Posty: 16
Rejestracja: 21 kwie 2018, 23:43
x 1

Re: Walka z liniami w hevo

Post autor: florek41 »

Owszem, mam nakrętki z tworzywa ze sprężynkami - nie tego kwestia bo wypróbowane i z nimi i bez.

ALE! Jest postęp! :)
Przez ostatnich kilka wieczorów byłem już zdesperowany, ale opłaciło się.
- Rozebrałem całą oś Z do zera (łącznie ze stołem).
- Wymieniłem te łożyska, które wg. mnie nie toczyły się płynnie - być może zużyte przez nierównoległe wałki i najprawdopodobniej nie były nasmarowane przez poprzedniego właściciela.
- wymieniłem śruby w silnikach na nowe, proste.
- konstrukcja stołu skręcona na metalowe kątowniki, nie na drukowane elementy
- obudowy łożysk przykręcone tylko do jednego profilu, nie do dwóch narożnych (może wydruki nie trzymają kąta)
- wałki ustawione od nowa
- silniki ustawione od nowa - wyprostowane do pionu profile do których są mocowane

to część pierwsza, która pomogła trochę.

Kolejnym winowajcą okazał się ekstruder, a właściwie radełko, które miało luz i po założeniu na silnik okazało się delikatnie nieosiowe. Początkowo obstawiałem krzywą oś silnika przez zbyt mocny docisk, ale jednak to tylko radełko. Skutkowało to niejednostajnym prowadzeniem filamentu. Na trop trafiłem patrząc na problemu z Prusą MK3 ( github ).
Nie miałem pod ręką "dobrego" elementu, więc wywierciłem dodatkowe otwory na insterty blokujące (w sumie teraz są 4) i cierpliwie starałem się całość wycentrować - nie jest idealnie, ale zadowalająco - na razie ;) .

Poniżej zdjęcie 2 tych samych elementów, drukowanych z tego samego g-codu - po i przed powyższą zabawą:
zdjęcia celowo robione z ostrym światłem z góry, żeby uwydatnić wszystko.
20180725_214515.jpg
i pierwsza lepsza "skomplikowana" figurka z thingiverse:
batman.jpg

odetchnąłem z ulgą :)

@Tuchajbej - Twoja kolej!
Awatar użytkownika
Kamino
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 135
Rejestracja: 18 kwie 2018, 10:50
Lokalizacja: Cieszyn
x 22

Re: Walka z liniami w hevo

Post autor: Kamino »

U mnie też ten problem występuje (tylko nie na Hypercube EVO). Poza powyższymi poprawkami, wymieniłem wałki liniowe na prowadnice liniowe MGN12, niestety problem dalej występuje. Najbardziej widać go na białym i czerwonym PLA od DD.
Wydaje mi się, że to coś ze śrubami trapezowymi, chociaż je też wymieniałem. Skończyły mi się pomysły.
florek41
Postów w temacie: 6
Posty: 16
Rejestracja: 21 kwie 2018, 23:43
x 1

Re: Walka z liniami w hevo

Post autor: florek41 »

same śruby nie będą dawały aż takich rezultatów i powinny one być (RACZEJ) powiązane ze zwojami gwintu - sprawdź niedoskonałości powtarzają się w takich samych odstępach pomiędzy - przeważnie odpowiadają zwojom gwintu.
Jeśli Twój problem wygląda podobnie do tego co pokazał Tuchajbej i ja to sprawdź prowadzenie filamentu. Ja testowałem m.in przez żwawe przeciągnięcie filamentu przez ekstruder (oczywiście silnik odłączony!, żeby nie poszło napięcie na elektronikę) - powinno iść w miarę płynnie - u mnie wyczuwalne były zmiany oporu - to właśnie przez nieosiowe osadzenie radełka. Zobacz też czy sama rolka nie stawia za dużego oporu.
Poza tym dysze, hotendy, rurki PTFE itd - u siebie przetrząsnąłem prawie wszystko :)

Konkluzja jest taka, że od samego początku (a u mnie nie miałem wpływu na ten etap) trzeba wszystko składać najprecyzyjniej jak tylko się da, bo późniejsze zabawy trwają dużo więcej niż złożenie od zera.
Kamino
Awatar użytkownika
Kamino
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 135
Rejestracja: 18 kwie 2018, 10:50
Lokalizacja: Cieszyn
x 22

Re: Walka z liniami w hevo

Post autor: Kamino »

O właśnie - nie sprawdzałem jeszcze ekstrudera pod tym kątem, co piszesz. Zajmę się tym :)

Dziwi mnie tylko, że pomimo prowadnic MGM, niedoskonałości na zwojach gwintu mogą dać aż taki efekt.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Walka z liniami w hevo

Post autor: McKee »

A masz może wydruk "pośredni": przed modyfikacjami ekstrudera? Ciekawe to jest: ile wpływu na jakość wydruku (i te paski na wydrukach) mają rzeczy związane z ekstruderem i nierównomiernym podawaniem filamentu - jakoś wcześniej rzadko tam szukałem problemów. To co piszesz ma sens - i to może być do poprawy w drukarkach CTC (tam są podobne problemy i kiepski ekstruder ale do tej pory myślałem że przyczyną są wałki i ew. sztywność konstrukcji).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
florek41
Postów w temacie: 6
Posty: 16
Rejestracja: 21 kwie 2018, 23:43
x 1

Re: Walka z liniami w hevo

Post autor: florek41 »

Wg. mnie ekstruder ma spory wpływ, przykład poniżej:
elementy w odwrotnej kolejności niż chronologia (1. po zabawie z ekstruderem, 2. po poprawie osi Z, 3. pierwotna wersja):
hevo.jpg
Szczerze powiem, że teraz, momentami, sam jestem zdziwiony jaką jakość ścianek można uzyskać - np. wczoraj 3 razy sprawdzałem czy wydruk faktycznie poszedł na warstwie 0.25 :D
Awatar użytkownika
Kamino
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 135
Rejestracja: 18 kwie 2018, 10:50
Lokalizacja: Cieszyn
x 22

Re: Walka z liniami w hevo

Post autor: Kamino »

Sprawdziłem ekstruder. Niby filament idzie z jednakowym obciążeniem, aczkolwiek ciężko by mi było wyczuć jakieś mniejsze spowolnienia, bo mam wersję Greg's B'Wadestruder (przełożenie 5.222:1).
Spróbuję wrócić do normalnej wersji bez przełożenia.

Mógłbyś podać link do modelu który drukowałeś? Chciałbym mieć porównanie.
florek41
Postów w temacie: 6
Posty: 16
Rejestracja: 21 kwie 2018, 23:43
x 1

Re: Walka z liniami w hevo

Post autor: florek41 »

No widzisz, u mnie nie sam ekstruder czy jego budowa było problemem, ale radełko, które przez nieosiowe osadzenie bardziej/mniej wgryzało się w filament. Czy u Ciebie ten efekt występuje - nie wiem.
Miałem też problem z ala'Titanem bo dziadostwo, żeby działać to musiało wbijać się w filament z taką siłą, żeby go przepchnąć, że mieliło w mak, a przy słabszym docisku ślizgało - mega ostre i głębokie zęby w radełku.

Teraz radełko to popularne MK7/MK8. Na próbę wydrukowałem najprostsze coś: https://www.thingiverse.com/thing:2883234 i sprawdza się na tyle dobrze, że zmodyfikowałem po swojemu, żeby dało się normalnie zamocować na profilach - jak sprawdzę czy wszystko ok, to dorzucę remix na thingiverse.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Walka z liniami w hevo

Post autor: Kopytko »

Kamino pisze:Sprawdziłem ekstruder. Niby filament idzie z jednakowym obciążeniem, aczkolwiek ciężko by mi było wyczuć jakieś mniejsze spowolnienia, bo mam wersję Greg's B'Wadestruder (przełożenie 5.222:1).
Spróbuję wrócić do normalnej wersji bez przełożenia.

Mógłbyś podać link do modelu który drukowałeś? Chciałbym mieć porównanie.
Masz wersje z drukowanymi kołami czy na paskach ? Z drukowanymi może być ten problem ,zę niedokładność druku wpływa na to przełożenie, ponieważ nie jest płynne i równe. Najlepiej kupić sobie z trianglelab kopie titana i po problemie, ważne ,zeby minn od nich bo sa tańsze wersje ale całkiem skopane ( nie osiowość otworów względem radełka)
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”