ASA chropowate ścianki?

Jakość druku Cię nie zadowala?
SanFable
Postów w temacie: 6
Posty: 263
Rejestracja: 12 paź 2016, 15:33
x 33

ASA chropowate ścianki?

Post autor: SanFable »

Hej,

Drukarka to HEVO z titanem aero, generalnie "skalibrowana" pod petg, które wychodzi w 100mm/s jak na obrazku, myślę, że nic nie brakuje, (supporty wyglądają na słabsze, chociaż to troszkę na plus w tym wypadku bo się lepiej oderwały) naszła mnie potrzeba drukować z ASA no i na tych samych ustawieniach co PETG z wyjątkiem stołu do 100 stopni i troszkę zmniejszonego nadmuchu wychodzą mi "kwiatki" jak na fotce z czarnym elementem- czego to może być wina? co ciekawe, są modele gdzie to się nie pojawia, nawet ten sam model kiedyś nie miał takiego defektu...

Dodatkowo ostatnia warstwa jakby miała za dużo filamentu rozlanego, ponieważ jest "chropowata" tzn z nierównościami
zmieniałem extrusion multiplier z 1.0 do 0,95 i w sumie przy uchwycie do kamerki https://www.thingiverse.com/thing:2294734 wyszło okej poza szwem z niedoboru filamentu, no a ta część zaokrąglona na końcu miała takie same chropowate wykończenie co wydruk na fotce.

Jakieś pomysły? od czego zacząć?



edit oczywiście prędkość tego małego elementu to jakieś 50mm/s było ustawione, żeby nie było :smile2:
Załączniki
IMG_20180420_210849.jpg
IMG_20180330_183052.jpg
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2018, 19:29 przez SanFable, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 3451
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: ASA chropowate ścianki?

Post autor: Kopytko »

Ja bym zacza od wyszusenia tego aSa w piekarniku na termoobiegu w 70 stopniach, otwierając co jakiś czas drzwiczki aby wilgoć uleciała.
SanFable
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: ASA chropowate ścianki?

Post autor: Zepco »

Temperatura taka sama jak dla PET czyli jaka? Może coś przegrzewasz? Próbowałeś w niższych temperaturach jak dla ABS lub niewiele wyższej?
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
SanFable
Postów w temacie: 6
Posty: 263
Rejestracja: 12 paź 2016, 15:33
x 33

Re: ASA chropowate ścianki?

Post autor: SanFable »

kurde nie straszcie mnie z zawilgoconym filamentem, nawet chowam rolkę do pudełka po drukowaniu ;)
spróbuję na dniach i zobaczę.

temperatura 230 stopni, chłodzenie troszkę więcej niż "aby było" ale wciąż słabe bo doświadczyłem pękania raz.

teraz mi się przypomniało, że mam jeszcze próbkę ASA z innego "źródła" to zobaczę jutro jak wydrukuje się ten sam element, który zawsze ma taki defekt.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: ASA chropowate ścianki?

Post autor: FlameRunner »

Problemy na górze czarnego wydruku wyglądają raczej na błąd slicera niż na coś, co mogłoby wynikać z filamentu samego w sobie lub kalibracji pod filament. Czym tniesz?
SanFable
Postów w temacie: 6
Posty: 263
Rejestracja: 12 paź 2016, 15:33
x 33

Re: ASA chropowate ścianki?

Post autor: SanFable »

Najnowsze simplify, za około dwie godziny ogarnę próbkę niebieskiego czy tak samo wyjdzie i zobaczymy, dzisiaj będę trochę nad tym siedział :)
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: ASA chropowate ścianki?

Post autor: kretu »

To plastik miałem dokładnie to samo z próbką DD ASA Aluminium. Pomogło suszenie.
SanFable
SanFable
Postów w temacie: 6
Posty: 263
Rejestracja: 12 paź 2016, 15:33
x 33

Re: ASA chropowate ścianki?

Post autor: SanFable »

Niestety nie miałem za dużo czasu i zapomniałem o zabraniu filamentu żeby wysuszyć, ale wydrukowałem identyczny element z ASA próbki od FR i efekt był identyczny, to samo wydrukowałem z PETG i było ładnie i gładko. Albo faktycznie dwa różne źródła ASA zawilgocone mam, albo nie mam pomysłu.

Okej, na dniach wezmę do suszenia jakąś próbkę i zobaczę co z tego wyjdzie.
SanFable
Postów w temacie: 6
Posty: 263
Rejestracja: 12 paź 2016, 15:33
x 33

Re: ASA chropowate ścianki?

Post autor: SanFable »

kretu pisze:To plastik miałem dokładnie to samo z próbką DD ASA Aluminium. Pomogło suszenie.
Kopytko pisze:Ja bym zacza od wyszusenia tego aSa w piekarniku na termoobiegu w 70 stopniach, otwierając co jakiś czas drzwiczki aby wilgoć uleciała.

trafiony zatopiony, wygrzałem filament na stole drukarki (nie miałem nic innego pod ręką ;D) i faktycznie, nie ma tego efektu, ogólnie nawet zauważyłem poprawę jakości...

no i koniec tematu :smile2:
Kopytko
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: ASA chropowate ścianki?

Post autor: Zepco »

Jaką dałeś temperaturę stołu i ile grzałeś? Grzałeś w komorze czy bez obudowy?
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”