Nagły spadek jakości wydruków

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Vesp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 82
Rejestracja: 29 gru 2016, 08:09
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Detla & AM8
x 6

Nagły spadek jakości wydruków

Post autor: Vesp »

Czy zdarzyło wam się , że bez zmiany filamentu/ustawień/softu nagle jakość wydruków znacząco spadła? Od tygodnia drukuje trochę części i z czasem zauważyłem, że występuje efekt podawania niewystarczającej ilości filamentu (ścianki są niejednorodne, rozkleja się i łatwo pękają, wydruk jest chropowaty).

Sprawdzałem temperatury i są ok, dysza też nie jest zatkana (ma ok 2 tyg i przedrukowała niecałe pół szpuli). Drukuje z DD PLA Blue Transparent, zmierzyłem średnicę i wychodzi 1.68mm wiec jeszcze w granicach tolerancji, próbowałem zmienić flow ale nie pomogło.
IMG_20180502_173727.jpg
If an experiment works, something has gone wrong.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Nagły spadek jakości wydruków

Post autor: dziobu »

Vesp pisze:(...)dysza też nie jest zatkana (ma ok 2 tyg i przedrukowała niecałe pół szpuli).
To niestety żaden argument. Zapchać dyszę można ładując plastik zaraz po czyszczeniu. Sprawdzałem ;)
Jak masz PTFE to też warto sprawdzić, tj wymienić.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 1
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Nagły spadek jakości wydruków

Post autor: marek91 »

Vesp pisze:zmierzyłem średnicę i wychodzi 1.68mm wiec jeszcze w granicach tolerancji,
Nie jest, wymienimy ci po przerwie majowej, tj. po 7.05, jak coś to się przypomnij mi na PW.
Awatar użytkownika
Vesp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 82
Rejestracja: 29 gru 2016, 08:09
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Detla & AM8
x 6

Re: Nagły spadek jakości wydruków

Post autor: Vesp »

dziobu pisze:To niestety żaden argument. Zapchać dyszę można ładując plastik zaraz po czyszczeniu. Sprawdzałem ;)
Jak masz PTFE to też warto sprawdzić, tj wymienić.
Sprawdzalnym, przetykałem, przepchałem kawałki różnych filamentów i wygląda to tak, że pierwsze kilka warstw jest ok, po czym nagle zaczyna się przerywanie linii (mam też filtr na filament). Teraz zmierzyłem filament jeszcze raz i wyszło 1.7mm wiec może na jakieś przewężenie trafiłem, podrukuje i zobaczę jak dalej wyjdzie.
If an experiment works, something has gone wrong.
Pajacyk0v

Re: Nagły spadek jakości wydruków

Post autor: Pajacyk0v »

Jak masz w hotendzie rurkę PTFE to ją wyciągnij i obejrzyj. Ja w Mk8 miałem tak samo, sama dysza nie była zapchana ale filament się klinował bo w rurce przez którą przechodzi wyjarana była 2mm dziura..
Vesp
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Nagły spadek jakości wydruków

Post autor: Berg »

poza powyższymi możliwościami z PTFE standardowo:
1. obluzowane radełko w ekstruderze (niedokręcona śrubeczka)
2. kłopoty z kontaktem termistora, złącza, uszkodzone połączenie termistora z kabelkiem za śrubką, przepalone druciki pod śrubką.
3. nadmuch chłodzenia za bardzo wieje po bloku (zaizolować dobrze blok captonem)
4. wybrałeś z profilu slicera przez pomyłkę filament o średnicy 2.85 zamiast 1.75
5. sporo filamentu wypływa bokiem spod dyszy
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 2
Posty: 1545
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Nagły spadek jakości wydruków

Post autor: TDI-CAD »

Vesp przynieś głowice w piątek po południu i poprawiny ja...
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Nagły spadek jakości wydruków

Post autor: virgin71 »

1. Zamiast wysyłać plastik, przyjdź do mnie, wymienię, a z Markiem się dogadam.
2. U mnie coś takiego miało miejsce przez termoparę - nie wiem czy się zużyła, czy PWM dało jej nagle jakieś mega zakłócenia, ale przestało trzymać temperaturę przez złe odczyty. Poskutkowało to obniżeniem jakości wydruków.
Jak masz możliwość wetknij inny czujnik temperatury i sprawdź poprawność odczytów.
Tutaj można rozważyć też, to co w drugim punkcie napisał Rafał.
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: Nagły spadek jakości wydruków

Post autor: xyzyx »

Dorzucę swoje 3 grosze, pewnie masz inny przypadek ale...
Maiłem wydruki perfekcyjne i pewnego razu niespodzianka jak u Ciebie,na wydrukach albo rozlewało albo nie dolewało filament, chwile później retrakcje jakby się wyłączały oczywiście z przerwami (raz były raz nie), wydruki wychodziły ale koszmarne po prostu. Obejrzałem wszystko już chciałem pół drukarki powymieniać, aż przypadkowo odkryłem, że wypadła jedna śrubka przy extruderze, która odpowiadała tylko za utrzymanie sprężyny dociskowej na miejscu, to powodowało, że działało ale docisk był różny w czasie stąd takie dziwne akcje.
W życiu po wydrukach nie domyśliłbym się, że to extruder się rozklekotał.
Po wkręceniu śrubki wszystko cacy, dlatego sugeruję dobrze przejrzeć extruder :-)
Awatar użytkownika
Vesp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 82
Rejestracja: 29 gru 2016, 08:09
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Detla & AM8
x 6

Re: Nagły spadek jakości wydruków

Post autor: Vesp »

Zmieniłem szpulę na inną i problem nawet występował w większym stopniu więc to nie filament.
Pajacyk0v pisze:Jak masz w hotendzie rurkę PTFE to ją wyciągnij i obejrzyj. Ja w Mk8 miałem tak samo, sama dysza nie była zapchana ale filament się klinował bo w rurce przez którą przechodzi wyjarana była 2mm dziura..
No i chyba to jest przyczyna, rozkręciłem hotend i okazało się ze rurka jest przepalona w jednym miejscu, jak dorwę nową to sprawdzę czy po wymianie problem ustąpił. Dzięki wielkie.
IMG_20180503_054924.jpg
If an experiment works, something has gone wrong.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”