Parametry druku PETG

Jakość druku Cię nie zadowala?
stodola
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 03 maja 2018, 16:23

Parametry druku PETG

Post autor: stodola »

Witam, mam taki problem że pomimo wielu prób na różnych parametrach ciągle pojawia się u mnie problem z ekstruzją po retrakcji, pomimo że sama retrakcja nie jest wcale za duża (widać to na fotce - na ostatniej warstwie na początku ścieżki wypełnienia).

Proszę o jakieś sugestie, protipy, wskazówki, cokolwiek co pozwoli mi na ruszenie do przodu, bo mi się już totalnie skończyły pomysły.

Co zrobiłem :

-Próbowałem różnych ustawień retrakcji [dystans od 0.3 do 0.6mm (więcej nie mogę bo powyżej mi się głowica zapycha) i szybkość 30 - 80 mm/s]
-Kalibrowałem kroki ekstrudera
-Poprawiłem sztywność mocowania docisku do radełka
-Probowałem zmniejszyć przyspieszenie ekstrudera ( z 5000 na 1000)
-Zwiększałem prąd ekstrudera

IMG_20180503_161757.jpg

PS
Filament to PETG DevilDesign biały, temp 220, stół 70 + dimafix
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Parametry druku PETG

Post autor: Kopytko »

HEj, najpierw skalibruj podawanie filamentu bo widac ,ze podaje za dużo, co zwiększa ciśnienie w dyszy i powoduje narastanie problemu z retrakcją.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Parametry druku PETG

Post autor: FlameRunner »

Jaka drukarka, jaka głowica?
Jaka średnica dyszy, jaka wysokość warstwy, jaka szerokość ścieżki?
Jakie szybkości druku i podróży?
Jak wychodzi całkiem bez retrakcji?
Jak wychodzi na innych materiałach (PLA, ABS)?
1ramzes11
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 03 maja 2018, 20:45
x 4

Re: Parametry druku PETG

Post autor: 1ramzes11 »

Hey sprawdź podawanie filamentu na kostce ja pierwszy wydruk zaczynam zawsze od tego.
stodola
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 03 maja 2018, 16:23

Re: Parametry druku PETG

Post autor: stodola »

Witam,

Ustawiłem szerokość ekstruzji na 0.42 i wydrukowałem kostkę jednym obrysem, pomiar pokazał 0.47, dlatego ustawiłem flow na 0.9 i kolejna kostka dała pomiar już prawidłowy czyli 0.42. Przy drukowaniu kostki wyłączona była retrakcja jednak w miejscu unoszenia głowicy pojawiły się niewielkie dziurki, już totalnie nie mam pojęcia co jest nie tak :(

Potem nastawiłem drukowanie pewnej nakrętki (tutaj już z włączoną retrakcją 0.4mm i 80mm/s) czego rezultat widzicie na zdjęciu ...... Wydruk przerwałem bo nie mogłem na to patrzeć ..

Zrobiłem benchmark test mojej Lamy - czyli ekstruzja 30 mm filamentu przy prędkości 300 mm/min - wygląda na to że test zaliczony. Gdy ręcznie próbuję przepchać filament to wydaje się że da się znacznie szybciej niż 300mm/min.

Drukarka X3D XL z głowicą Lama3D 0.5mm, cały blok grzejny dokładnie owinięty na przemian taśmami teflonową i kaptonową
Wysokość warstwy 0.2, ścieżka normalnie ustawiona na 0.5. na czas kalibracji przepływu dałem 0.42
Szybkość druku 20-40 mm/s w zależności od tego czy to obrys wypełnienie itp, szybkość w czasie ruchów jałowych 100mm/s
Całkiem bez retrakcji są wydrukowane obie kostki - jak widać tutaj również przy nowych obrysach na początku jest problem
Jeśli chodzi o inne materiały to wcześniej drukowałem tylko PLA i nie pamiętam czy coś takiego było, drukując tamtą szpulę eliminowałem inne problemy jak np chłodzenie wydruku itp, jednak wydaje mi się że nie było tego problemu.
Teraz na PETG temp mam ustawioną 225 stopni
1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Parametry druku PETG

Post autor: tig33r »

Pokaż zdjęcie tej głowicy, może wiatrak chłodzący dmucha rykoszetem na wydruk i faluje?
stodola
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 03 maja 2018, 16:23

Re: Parametry druku PETG

Post autor: stodola »

Przechwytywanie.JPG
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Parametry druku PETG

Post autor: Kopytko »

Wiesz ,ze masz wykonane źle chłodzenie radiatora? Już pierwsze żeberko od dołu musi byc chłodzone od góry a u ciebie one wystaje. W Lama jest to szczególnei wazne, ponieważ , łącznik nie jest polerowany w środku.
I pytanie czy jakoś chłodzisz tak mały element? Albo czy drukujesz kilka na raz , ja bym dał przynajmniej z 6 szt. oddalonych od siebie lub na maxa chłodził taki mały pierdółek.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
stodola
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 03 maja 2018, 16:23

Re: Parametry druku PETG

Post autor: stodola »

Co do chłodzenia - już obniżyłem.

Poniżej zdjęcia wydruku przy wyłączonej całkowicie retrakcji. Prędkość około 30. Chłodzenie 40% ( wentylator promieniowy ).

Jak widać są randomowo usytuowane przerwy w podawaniu filamentu.

Umieściłem również zdjęcie filamentu wyciągniętego przy 140 stopniach dyszy. Najpierw rozgrzałem do 225, przepchnąłem kawałek drutu, następnie schłodziłem do 140 i energicznie wyciągnąłem. Efekt na zdjęciu

I wróciłem w parametrem flow do wartości 100% ponieważ przy 90% rezultat był masakryczny. Nie wiem dlaczego pomiar nie zgadza się z praktyką ..

Przepraszam za jakość zdjęć
1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Parametry druku PETG

Post autor: tig33r »

Jaka elektronika, stepsticki, soft?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”