Dokładność wymiarowa wydruku

Jakość druku Cię nie zadowala?
jarhead
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 56
Rejestracja: 03 wrz 2017, 20:45
x 3

Dokładność wymiarowa wydruku

Post autor: jarhead »

Wieczór Dobry.
Nie wiem czy w dobrym dziale zakładam temat, najwyżej proszę o wybaczenie i przeniesienie :thumbup:
Zaprojektowałem proste koło zębate w Inventor - przerobiłem na .STL - ustawiłem parametry w S3D - i wydrukowałem.
W inventorze wymiar: 44mm - średnica; 8mm - wysokość; 8mm - otwór centrujący; 4mm - mniejsze otwory,
Oczywiście S3D przerobił trochę wymiary i musiałem ręcznie ustawić podając wymiary tak jak zaprojektowałem.
Pytanie moje jest takie: Gdzie mogę szukać przyczyny takiej rozbieżności w tolerancji wymiarów? Czy w projektowaniu, czy w technice? A może to normalne i taka dokładność na drukarce jest niemożliwa? A może zwyczajnie przesadzam..
Rozbieżności:
1) Średnica 44mm / ok. 43,65 = -0,8%
2) Wysokość 8mm / ok. 8,08 = +1%
3) Otwór centrujący 8mm / 7,79 = -3%
4) Mniejsze otwory 4mm / 3,77 = -6%
20180525_212509.jpg
20180525_212648.jpg
20180525_212802.jpg
20180525_212943.jpg
Mendel90 by PrzemoS
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Dokładność wymiarowa wydruku

Post autor: dziobu »

Haj!
jarhead pisze:Oczywiście S3D przerobił trochę wymiary i musiałem ręcznie ustawić podając wymiary tak jak zaprojektowałem.
Mógłbyś jakoś to rozwinąć? Co Ci S3D z tym zrobił?
Awatar użytkownika
zen
Postów w temacie: 1
Posty: 295
Rejestracja: 26 lut 2017, 20:53
Lokalizacja: Poznań miasto doznań
Drukarka: Too many
x 34
Kontakt:

Re: Dokładność wymiarowa wydruku

Post autor: zen »

Pewnie extrusion width nie było zgodne z grubościami elementów
Mendel / i3 / i3 Alu / P3Steel / HEVO^300 / Delta Kossel Linear Plus / Prusa MK3S + MMU / Voron / Bambu X1C + AMS
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Dokładność wymiarowa wydruku

Post autor: emartinelli »

A co do otworów to niestety standardowa bolączka w tej technologii. Polecam przeczytać stary artykuł: http://www.designfutures.pl/?p=77568
Czym mniejszy otwór tym większa rozbieżność i jeśli slicer nie ma opcji kompensacji otworów to należy to uwzględniać przy projektowaniu.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Dokładność wymiarowa wydruku

Post autor: FlameRunner »

Średnica: nie mierzysz tego źle? Rozumiem, że 44 to średnica okręgu opisanego na wierzchołkach zębów. Na foto jedna szczęka jest do wierzchołka, ale druga już wpada "między zęby".

Wysokość: te 0,08 to mogą być drobiazgi - za wysoko zaczęta pierwsza warstwa, nadlewki na ostatniej warstwie. Prawdopodobnie tutaj wyliczanie błędu względnego nie ma sensu. Spróbuj wydrukować to samo pięć razy wyższe, stawiam że bezwzględna wartość błędu zostanie bez zmian.
Awatar użytkownika
PrzemoS
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 727
Rejestracja: 01 sie 2016, 12:11
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: Switchwire,Delta,X1C
x 703

Re: Dokładność wymiarowa wydruku

Post autor: PrzemoS »

DOkladnie Jak Filip mowi jesli mierzysz od Dolu gdzie zaczynala sie warstwa i robila sie stopa Slonia tzn za nisko dysza do stolu to wymiary beda wieksze , kalibracja wysokosci Z wyzej drukujesz , dlatego w Repieterze masz kalibracje wysokosci Z w czasie druku i mozesz sobie regulowac bez problemu :) Uczylismy Cie z Patrykiem jak patrzyc kiedy jest 1 warstwa ok a kiedy zle. :) a Te wszystkie wartosci sa i tak naprawde male jak mierzysz to nie cisnij tez mocno suwmiarki bo jeszcze mniejsze beda .
"Z pozdrowieniami Przemek" :git: :git:

Drukarki:
Delta :yahoo: :yahoo: // Voron Switchwire :devil: // Bambu Lab X1-Carbon AMS :crazy:
jarhead
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 56
Rejestracja: 03 wrz 2017, 20:45
x 3

Re: Dokładność wymiarowa wydruku

Post autor: jarhead »

dziobu pisze:Haj!
jarhead pisze:Oczywiście S3D przerobił trochę wymiary i musiałem ręcznie ustawić podając wymiary tak jak zaprojektowałem.
Mógłbyś jakoś to rozwinąć? Co Ci S3D z tym zrobił?
Witam i dzięki za odpowiedzi.
A więc tak: Po zaprojektowaniu w Inventorze (w systemie metrycznym), konwertuje plik do .stl i odpalam S3d. W momencie wstawiania modelu pojawia się komunikat:
1.jpg
Po wyborze TAK - model rośnie 2,5-krotnie:
2.jpg
Po wyborze NIE - model maleje 10-krotnie:
3.jpg
Dlatego muszę ręcznie wprowadzić wymiary nominalne:
4.jpg
Jakość wydrukowanego modelu jest świetna. Uzyskana tolerancja też jest super. Pytam bardziej pod kątem, jak daleko możemy się posunąć do uzyskania jak najmniejszych odchyłek, bo te są nieuniknione :D - Kiedyś w końcu będzie trzeba
Mendel90 by PrzemoS
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Dokładność wymiarowa wydruku

Post autor: dziobu »

Ale zauważ że ustawiasz inną skalę na X i Y. W efekcie to co wydrukowałeś nie jest kołem. Jak już skalujesz model to we wszystkich osiach musisz skalować identycznie.

Wynika to z wystających zębów - nie wystają tak samo w każdą stronę.
Ostatnio zmieniony 26 maja 2018, 18:47 przez dziobu, łącznie zmieniany 1 raz.
jarhead
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 56
Rejestracja: 03 wrz 2017, 20:45
x 3

Re: Dokładność wymiarowa wydruku

Post autor: jarhead »

Witam i dzięki za odpowiedzi :)
FlameRunner pisze:Średnica: nie mierzysz tego źle? Rozumiem, że 44 to średnica okręgu opisanego na wierzchołkach zębów. Na foto jedna szczęka jest do wierzchołka, ale druga już wpada "między zęby".

Wysokość: te 0,08 to mogą być drobiazgi - za wysoko zaczęta pierwsza warstwa, nadlewki na ostatniej warstwie. Prawdopodobnie tutaj wyliczanie błędu względnego nie ma sensu. Spróbuj wydrukować to samo pięć razy wyższe, stawiam że bezwzględna wartość błędu zostanie bez zmian.
Faktycznie w mierzeniu średnicy zrobiłem błąd, teraz tak patrze. Pewnie gdyby porządnie to czymś sprawdzić odchyłka byłaby mniejsza.
dziobu pisze:Ale zauważ że ustawiasz inną skalę na X i Y. W efekcie to co wydrukowałeś nie jest kołem. Jak już skalujesz model to we wszystkich osiach musisz skalować identycznie.
% skali jest odniesieniem do zaimportowanego modelu przez S3D. Wychodzi na to, że zrobiłem lekkie jajo.
Ja ustawiłem wg. mm, a powinienem wg. %
Teraz na sucho zrobiłem 1000% skali:
1.jpg
1.jpg (15.68 KiB) Przejrzano 5296 razy
Mendel90 by PrzemoS
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Dokładność wymiarowa wydruku

Post autor: virgin71 »

Użyj Cura, bardzo proszę. Ja zacząłem jej używać, bo miałem lepsze wymiary wewnętrzne, a od (chyba 2.7) jakiegoś czasu mam otwory idealne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”