Problem z supportem w Slic3r

Jakość druku Cię nie zadowala?
ozyreusz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 16
Rejestracja: 26 maja 2018, 17:12

Problem z supportem w Slic3r

Post autor: ozyreusz »

Cześć
Mam problem z drukowanie z supportem. Jakość jest kiepska, często elementy wydruku odklejają się od supportu i lipa z wydruku. Jak drukuje od stołu wszystko jest ok. Drukarka jest skalibrowana dość dokładnie wymiarowo, ale jak próbowałem wydrukować córce figurkę pony to w końcu się udało, musiałem pauzować druk i poprawiać ręcznie.
Tnę Slic3rem prusa edition, drukarka to Prusa i3 MK2.
Dodam że zabiłem ekstruder prawie cały wredną kulą plastiku jak odkleiła się pierwsza warstwa i zakleiła wszystko.
Ekstruder został wymieniony i skalibrowany(ilość kroków i PID przez pronpterface, retrakcja i extrusion multiply w slic3rze) . Używam 1,5 rocznego białego PLA od DD (zostało mi masa plastiku z czasu przed awarią). Był trzymany w plastikowym pudle z Makro i paczkami tego badziewia co zmniejsza wilgotność np w butach nowych.
Temp 200 st na ekstruderze 50 na stole

Macie jakieś pomysły?
Przed awarią może super nie było ale ten support lepiej pracował z modelami. Mam też S3D ale jakoś go nie lubię.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Problem z supportem w Slic3r

Post autor: McKee »

Tak tylko wtrącę: Pochłaniacze wilgoci działają dość krótko - na wolnym powietrzu wchłoną wilgoć w ciągu kilku dni i "są pełne" (przestają działać).
Trzeba taką torebkę wysuszyć przed włożeniem do pojemnika z filamentem. Jeżeli filament ma 1,5 roku to może też trzeba go wysuszyć (skoro wcześniej było lepiej).

Ale wracając do supportów: możesz regulować jak bardzo support przylega do wydruku. To jest jeden z parametrów w S3D. Możesz też robić powierzchnię podporową. Ale to wszystko na zasadzie testów i poprawek / zmian konfiguracji - każda drukarka jest inna (i filament też) - musisz profile wydruku do swojej dopasować. Drukuj, testuj sprawdzaj i modyfikuj parametry ... doświadczenie samo przyjdzie.
Opiszę to na swoim przykładzie: kiedyś miałem problem z wydrukowaniem rogów... podałem się... Po roku, ktoś tu wrzucił na forum drukowania jelenia na święta (z rogami jeszcze cieńszymi niż te, które mi nie wychodziły). Chciałem napisać, że tego się na mojej drukarce nie da wydrukować (przecież już rok wcześniej próbowałem i się nie dało). Aby udowodnić że się nie da wrzuciłem jelenia na drukarkę ... i wyszedł znakomicie. Nawet nie wiem kiedy się nauczyłem w miarę dobrze dobierać parametry do wydruku.

PS.: Wrzuć zdjęcia - mogą więcej powiedzieć niż opisy. Poświęć trochę czasu na skalibrowanie pierwszej warstwy - jest krytyczna i musi wyjść perfekcyjnie. Bez tego nie ma sensu kolejnych warstw drukować. (supporty też muszą się na 1 warstwie mocno trzymać).
PS2.: Grzanie stołu do 50° to moim zdaniem bezsens. Ja PLA prawie zawsze drukuje na zimnym stole (lenistwo i skąpstwo ;)) - wychodzi bardzo dobrze. To nie ABS - grzanego stołu nie wymaga, a jeżeli stosujesz Dimafix to 50° to za mało.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
ozyreusz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 16
Rejestracja: 26 maja 2018, 17:12

Re: Problem z supportem w Slic3r

Post autor: ozyreusz »

Pierwsza warstwa jest ok. Po prostu wtedy kopiłem pla DD czarny i nie wiem jak teraz ale wtedy jako jedyny miał inne parametry (bladego nie mam dlaczego ale to było potwierdzone przez devil design).
Właśnie podłączyłem wentylator bo problem jest w głębi osi Z więc może to kwestia kiepskiego chłodzenia.
Boli mnie kupowanie nowego filamentu bo jak mi padła to nakupowałem za 2 tyś i żona jak jej to powiedziałem to chciała mnie wykastrować.
Tak naprawdę dopiero teraz bawię się śrubowaniem ustawień bo się bałem wcześniej ale odkąd zdecydowałem tydzień temu że albo ją naprawie albo idzie na części to już jakoś mi przeszło bo już się pogodziłem z jej zgonem.

Zdjęcia dodam jak nie uda się z wentylatorem
ozyreusz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 16
Rejestracja: 26 maja 2018, 17:12

Re: Problem z supportem w Slic3r

Post autor: ozyreusz »

Niestety nie podziałało
Drukuję na warstwie .15
IMG_20180527_061526.jpg
Po lewej stronie widać że to co powinno być nadrukowane na supporcie odpada.
Na elemencie powyżej odpadło a potem jakoś dało radę złapać i drukowało dalej, ale jak widać jakość pozostawia dużo do życzenia i część elementu jednak odpadła tak czy inaczej.

Z moich poszukiwań w Slic3r chciałem zapytać co to contact Z distance? Opis jest lakoniczny a na forach masa postów o problemach z tym parametrem.

Moje ustawienia supportu
Przechwytywanie.PNG
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Problem z supportem w Slic3r

Post autor: McKee »

To jest odległość pomiędzy supportem i drukowanym elementem. Spróbuj zmniejszyć. Z tego co piszą na forach slic3er sobie z tym nie zawsze radzi i różnie interpretuje te wartości w różnych wersjach - może spróbuj się przeprosić z S3D (skoro masz).

Support powinien być na tyle daleko żeby jednak dał się oderwać - raczej nie chcesz żeby warstwy się skleiły całkowicie (może w tym jednym miejscu byś chciał, ale w pozostałych nie ;)), a skoro z zasady support i wydruk powinny być oddzielone, to może tak ma być? I nie tędy droga w próbach wydrukowania tego elementu. Może więc wyjściem jest inne ułożenie lub przeprojektowanie?

Spróbuj inaczej ułożyć element na stole - niektóre figurki drukuje się do góry nogami. Może autor projektu coś na ten temat napisał? (zakładam, że to jest projekt z Internetu). A może projekt jest skopany - takich co się nie nadają do druku 3D bez przeróbek też jest sporo na internecie.
"Meshmixer" pozwala robić własne supporty - jak nic innego nie pomoże to możesz spróbować poprawić tym programem.
ozyreusz
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Problem z supportem w Slic3r

Post autor: FlameRunner »

Ozyreusz, czy możesz pokazać, co próbujesz wydrukować? Bo widzę, że troszkę się McKee rozpędził w pisaniu o modelu nawet go nie widząc. ;)
Której wersji Slic3r PE używasz?

Edit:
Z podporami w Slic3r (korzystałem jeszcze z nie-PE) zawsze musiałem mocno kombinować. Pod tym względem, przesiadka na Cura była przełomem. Zakolegowanie się z Simplify3D powinno mieć podobnie pozytywny efekt.
ozyreusz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 16
Rejestracja: 26 maja 2018, 17:12

Re: Problem z supportem w Slic3r

Post autor: ozyreusz »

https://www.myminifactory.com/object/3d-print-11166

Kucyk dla córki. Ogon jest problematyczny i miejsca np brzuchy zwierząt widać że nie jest ok bo nie ma płynnego przejścia miedzy warstwami tylko tak jakby było drukowane trochę w powietrzu, coś ala górny przykład

Slic3ra ściągałem 1,5 tyg temu ze strony prusy więc chyba najnowszy, zakładam że 1.39.2 ale jestem w pracy i nie mam 100% pewności
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1116
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Problem z supportem w Slic3r

Post autor: kapi »

Widzialem , że zwierzaki drukują "w połówkach" , tzn musisz model podzielić wzdłuż kręgosłupa i wtedy takie połówki dobrze sie drukują.
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Problem z supportem w Slic3r

Post autor: FlameRunner »

Model zdecydowanie do wydrukowania na jakiejkolwiek w miarę ogarniętej drukarce. Z podporami, bez żadnego dzielenia ani obracania.

Wygląda, że wydruk niemal w ogóle nie przywiera do supportu (trochę powinien!) spróbuj, zgodnie z radą McKee, zmniejszyć contact Z distance, na początek powiedzmy do 0,10 mm.

Filamentowi i chłodzeniu dałbym na razie spokój. Brak/kiepskie chłodzenie spowodowałoby raczej zbyt mocne przyleganie do podpory, nie na odwrót.
ozyreusz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 16
Rejestracja: 26 maja 2018, 17:12

Re: Problem z supportem w Slic3r

Post autor: ozyreusz »

@kapi Też nad tym myślałem, ale to nie kwestia tego modelu, tylko chciałbym generować jako tako support na którym mógłbym polegać do również swoich mechanicznych projektów, np łączniki kwadratowych profili aluminiowych. Ogólnie projektuje w solidzie i nie wszystko da się od stołu drukować. Konika córce kupie, a to traktuję jako zagwozdkę edukacyjną.

@FlameRunner- wpisałem 1,3 ale rzeczywiście to może być za mało, potnę go jeszcze raz i dam znać jak poszło

Jak to nie da rady to chyba rzeczywiście pogodzę się z S3D ale ten interface, jest taki dla mnie osobiście irytujący i mało intuicyjny
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”