Czy da się przerwać wydruk i kontynuować po zmianie parametrów?

Jakość druku Cię nie zadowala?
Woszu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 21
Rejestracja: 20 maja 2018, 13:55
x 1

Czy da się przerwać wydruk i kontynuować po zmianie parametrów?

Post autor: Woszu »

Witojcie.

Puściłem dosyć duży przedmiot do druku z PLA. Pierwsze warstwy były gładkie, więc wszystko było ok. Potem zaczęły się ściany pionowe, i głowica ciągnie za sobą filament, tworząc brzydkie wąsy. Chciałbym zmienić retrakcję, ale szkoda mi dotychczasowego wydruku, dlatego zastanawiam się czy da się przerwać wydruk, wygenerować w slic3r nowy gcode i kontynuować po zamianie gcodu na pendrive?

Moja drukarka to Jgaurora A5. Ma funkcję wznawiania wydruku po zaniku zasilania i można by to wykorzystać, tylko pytanie, czy po zmianie retrakcji, liczba i ułożenie linii w gcode się nie zmieni? (bo pewnie wznawianie jest na zasadzie zliczania wykonanych linii).

Ewentualnie, jeśli by się dało sprawdzić w którym miejscu gcodu jest drukarka, przy zatrzymaniu, to mógłbym z nowego gcodu wywalić dotychczas wydrukowany kod.

Proszę o dobre rady:)
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Czy da się przerwać wydruk i kontynuować po zmianie parametrów?

Post autor: virgin71 »

I tak i nie. To jest na tyle dużo zabawy, że raczej gra nie jest warta świeczki.
FlameRunner
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Czy da się przerwać wydruk i kontynuować po zmianie parametrów?

Post autor: dragonn »

http://marlinfw.org/docs/features/fwretract.html istnieje coś takiego i tylko to bym miało sens w tym przypadku. Ale tak naprawdę mało kto tego używa bo trzeba mieć slicer który to wspiera i firmware.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Czy da się przerwać wydruk i kontynuować po zmianie parametrów?

Post autor: virgin71 »

Można to zrobić ręcznie, tylko resety stanu E, szukanie wysokości itp. jest bez sensu. Musiałbyś być w 4 dniu, 12-dniowego wydruku, żebyśmy rozmawiali poważnie o takim zastosowaniu.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Czy da się przerwać wydruk i kontynuować po zmianie parametrów?

Post autor: dziobu »

Wznowienie po zaniku zasilania Marlin (tylko o Marlinie mówię choć widzę że w Smoothie też się da) pamięta pozycję w pliku. Tak jak pauza.
Podmieniasz plik, na początku dodająć tyle śmieci żeby pozycja się zgadzała i lecisz dalej. Oczywiście musisz wiedzieć gdzie się zatrzymałeś, ale mająć pozycje w pliku da się to określić (fw samo po odzyskaniu zasilania inicjalizuje kartę i otwiera plik). Tak na prawdę dodając znaczniki do pliku (np co warstwę), modyfikująć fw i dopisująć mały soft na PC który nowego gcode przytnie o X warstw - da się to zrobić. Albo jeszcze lepiej - fw po otwarciu nowego pliku samo szuka stosownej warstwy (oszczędzamy na jednej operacji na PC, bo w fw i tak jest parser).
Także da się to zrobić.
Co ciekawe - nie jest to przesadnie skomplikowane, tylko bezużyteczne, o czym świadczy mnogość takich rozwiązań ;)
(btw - ja to robiłem żeby zmieniać wypełnienie w trakcie 2-3 dniowego wydruku ale w sumie to nie jest dobra droga)
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Czy da się przerwać wydruk i kontynuować po zmianie parametrów?

Post autor: Cosik »

dziobu pisze:Wznowienie po zaniku zasilania Marlin (tylko o Marlinie mówię choć widzę że w Smoothie też się da) pamięta pozycję w pliku.

A możesz jeszcze napisać o jakim dokładnie Marlinie piszesz? Bo z tego co pamiętam to oficjalny rel 1.1.8 nie wspiera tego.
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Czy da się przerwać wydruk i kontynuować po zmianie parametrów?

Post autor: dziobu »

Na jakimś forum odkopałem zmodyfikowane (oidp ~1.1.2) bo chciałem zobaczeć jak to ludzie robią. Pogrzebałęm w kodzie i dałem sobie spokój.
Gość zapisywał pozycję w eepromie...
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Czy da się przerwać wydruk i kontynuować po zmianie parametrów?

Post autor: sp6vgx »

W sumie miałem okazję raz tego użyć w Anycubic I3 Mega. Jedno co ludzie mówią to mimo tego że drukarka idzie do pozycji home to nie przeszkodził jej nawet stosunkowo duży obiekt, druk poszedł bez problemu ponownie - jedyny minus był z ABS więc w miejscu wznowienia był bardzo słaby i praktycznie udało się niewielką siłą oderwać część drukowaną od wznowienia, z drugiej strony klej kropelka rozwiązał problem :lol:

Gdzieś był nawet opis jak to robi Anycubic - na podstawie części źródeł jakie kiedyś udostępnili i właśnie zapis był w eepromie, ale z tego co pamiętam nie było to robione ciągle. W sumie nie pamiętam ile cykli zapisu ma eeprom z ATMegi ale coś mi się zdaje że ciągły zapis w nim (nawet stosując jakiś algorytm zmieniający komórki) to nie najlepszy pomysł jeśli chodzi o jego trwałość.
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Czy da się przerwać wydruk i kontynuować po zmianie parametrów?

Post autor: dziobu »

ATmega2560, jak chyba większość AVRów ma 100k cykli. Przy zapisie co sekundę to 27 godzin. Do takich rzeczy jest pamięć podtrzymywana bateryjnie.

Ja w sumie kwesie olałem z innego powodu - część modeli, zwłaszcza dużych, odskakuje gdy stół wystygnie. Co mi po wznowieniu gdy detal odpadnie. A razem z tym poleciał pomysł zmiany projektu podczas druku. W tzw międzyczasie doświadczeniem dobiłem do poziomu w którym nie widzę sensu grzebania w drukarce po rozpoczęciu pracy. Nawet podświetlania wydruku nie mam; kamerki jeszcze zamontowane ale od ~roku z nich nie korzystałem ;)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Czy da się przerwać wydruk i kontynuować po zmianie parametrów?

Post autor: dragonn »

Z tego co mi wiadomo w elektronice Anycubic jest dodatkowy układ który wykrywa obecność napięcia sieciowego i jak napięcie sieciowe padnie to wtedy szybko zapisuje zanim kondensatory w zasilacz oddają resztkę energii. Czyli w podobny sposób jaki robi to Prusa i3 MK3.
https://pl.aliexpress.com/item/3D-print ... 98064.html
Nawet znalazłem linka ale to chyba współpracuje tylko z wyświetlaczem MKS TFT gdzie tak naprawdę on zapisuje pozycję, wtedy tracimy parę komend które było w buforze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”