Dziury w ściankach wypełnienia

Jakość druku Cię nie zadowala?
Dexter85
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 19 cze 2018, 12:51
Lokalizacja: Gdańsk

Dziury w ściankach wypełnienia

Post autor: Dexter85 »

Czy ktoś spotkał się z problemem braku połączenia pomiędzy ściankami wypełnienia?
Próbowałem już:
- zmiany grubości warstwy (0,1mm i 0,2mm),
- zwiększenia temperatury głowicy (z 200st. na 210st.),
- zmniejszenia prędkości wydruku wypełnienia (z 60mm/s do 30 mm/s),
- zwiększenia gęstości wypełnienia (z 10% do 15%)

Nic z powyższego nie pomogło. Macie jakieś pomysły?
Załączniki
IMG_20180621_190142_1.jpg
IMG_20180621_190048.jpg
Anet A6
Pajacyk0v

Re: Dziury w ściankach wypełnienia

Post autor: Pajacyk0v »

Może. Spróbuj niskiej retrakcji i wyłącz combing.
Dexter85
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Dziury w ściankach wypełnienia

Post autor: virgin71 »

Po prostu wolniej lub cieplej. To jest słabe płynięcie filamentu. Co to za plastik?
Dexter85
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 19 cze 2018, 12:51
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dziury w ściankach wypełnienia

Post autor: Dexter85 »

Spróbuj niskiej retrakcji i wyłącz combing.
Retrakcję mam włączoną cały czas na 2mm i 60mm/s. "Combing" to "tryb kombinowania"? (sorry, mam polską wersję ;) )
Po prostu wolniej lub cieplej. To jest słabe płynięcie filamentu. Co to za plastik?
Spowolnienie ze standardowych 60 do 30mm/s nie dało żadnych rezultatów, a ściany zewnętrzne drukuje z taką właśnie prędkością i wychodzą dobrze. Zwiększenie temperatury o 10st. spowodowało tylko tyle, że ścianki wypełnienia nie były już nawet połączone przez cienkie niteczki (jak na zdjęciach) tylko zupełnie oddzielone.
Plastik to PLA od https://filament-3d.pl/pl/filament/36-z ... 175mm.html
Anet A6
Pajacyk0v

Re: Dziury w ściankach wypełnienia

Post autor: Pajacyk0v »

Dexter85 pisze:
Spróbuj niskiej retrakcji i wyłącz combing.
Retrakcję mam włączoną cały czas na 2mm i 60mm/s. "Combing" to "tryb kombinowania"? (sorry, mam polską wersję ;) )
Po prostu wolniej lub cieplej. To jest słabe płynięcie filamentu. Co to za plastik?
Spowolnienie ze standardowych 60 do 30mm/s nie dało żadnych rezultatów, a ściany zewnętrzne drukuje z taką właśnie prędkością i wychodzą dobrze. Zwiększenie temperatury o 10st. spowodowało tylko tyle, że ścianki wypełnienia nie były już nawet połączone przez cienkie niteczki (jak na zdjęciach) tylko zupełnie oddzielone.
Plastik to PLA od https://filament-3d.pl/pl/filament/36-z ... 175mm.html
Jak masz ekstruder typu direct to daj retrakcje na 1mm i wyłącz "tryb kombinowania".

PS.
Ja z kolei nie używam wersji PL z premedytacją, bo właśnie czasami ciężko zrozumieć co tłumacz miał na myśli.
Dexter85
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Dziury w ściankach wypełnienia

Post autor: Cosik »

Na ścianki ma wiele czynników wpływ. między innymi:
  • szerokość ekstruzji
  • problemy extrudera
  • przytkana dysza
  • wiele innych
Sprawdź problemy z ekstruzją. Nie napisałeś czy w ogóle udało Ci się wydrukować coś z całymi ściankami ;) Skoro napisałeś w tym dziale, to pewnie przebrnąłeś przez to viewtopic.php?f=8&t=68?
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Dziury w ściankach wypełnienia

Post autor: virgin71 »

Ścianki robi się inaczej, one będą ok, bo nie ma tam przecięcia się linii. Takie problemy z wypełnieniem istnieją przy kiepskim plastiku i dużej prędkości. Im gorszy plastik, tym niższa prędkość. Czasem można to zrekompensować temperaturą. Ja mam ten efekt kiedy używam PLA DD z prędkościami powyżej 100. Przy Wolfixie przy 80, Spectrum mi tak robi przy 60, ale można podnieść temperaturę i pójdzie. Tylko primat, fiberlogy* i colorfabb nie ma z tym problemu na wysokich prędkościach. Jednakże wydając 65zł trzeba się liczyć z niższą jakością tworzywa.

* Podobnie jest z Fiberlogy, HD PLA akceptuje wszystkie prędkości i płynie przepięknie. Easy PLA musi pracować w "cywilizowanych" prędkościach (~80mm/a).

Wiem, że mówi się, że każde tworzywo dzisiaj jest dobrze robione, ale przy szybkich wydrukach okazuje się to tylko mitem. Może dyszę masz niedogrzaną i faktyczna temperatura jest za niska.

Jest jeszcze opcja chłodzenia, widać, że wypełnienie Ci podnosi do góry. Wentylator masz sensownie ustawiony?
Dexter85
Dexter85
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 19 cze 2018, 12:51
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dziury w ściankach wypełnienia

Post autor: Dexter85 »

Wielkie dzięki wszystkim za podpowiedzi :piwo:
Teraz już wszystko działa jak należy :thumbup:

Dużo pomogło już samo wyłączenie "trybu kombinowania" (ang. combing). Następnie spowolnienie wydruku z 60 do 40mm/s i zmniejszenie retrakcji do 1mm, dopełniło dzieła :)
Widać filament filamentowi nierówny. Wcześniej zrobiłem parę wydruków na chińskim, białym filamencie, który dostałem razem z drukarką i nie było takich problemów. Chyba był bardziej "lejący" niż ten zielony, który kupiłem.
Anet A6
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”