Prusa i3 mk3 problemy z drukiem

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
rocendroll
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 24
Posty: 191
Rejestracja: 04 maja 2018, 08:24
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 5

Re: Prusa i3 mk3 problemy z drukiem

Post autor: rocendroll »

Czy te 10 stopni zrobi jakąś różnicę? Jakiej zmiany w druku mam szukać podczas tego wydruku

To Prusa control, i pronterface
tomi_sl
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 10
Rejestracja: 21 cze 2018, 15:41
x 5

Re: Prusa i3 mk3 problemy z drukiem

Post autor: tomi_sl »

Ogólnie starasz się znaleźć najniższą możliwą temperaturę na której są rowne wydruki. Zrób wieże testowa i co jakiś czas zmieniaj temperaturę w dół aż zacznie klikać. Wtedy wracasz do góry o kilka stopni. Sprawdź kiedy powierzchnia jest najładniejsza. Pamiętaj o pierwszej warstwie bardzo ważna. Zrób sobie zdjęcie w powiększaniu. Nie może dysza orac poniżej materialu obok. Spójrz na wątek xidu się uczy. A rady olo2000 możesz traktować jak wyrocznie o ile zdążyłem się zorientować czytając to forum. Jeśli znasz angielski to zajrzyj na stronę Prusy. Dział chyba druki.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
rocendroll
tomi_sl
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 10
Rejestracja: 21 cze 2018, 15:41
x 5

Re: Prusa i3 mk3 problemy z drukiem

Post autor: tomi_sl »

Jedne materiały działają bardzo fajnie przy 215 a inne przy 205 nitkuja strasznie. To jednak duża różnica.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
rocendroll
Awatar użytkownika
rocendroll
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 24
Posty: 191
Rejestracja: 04 maja 2018, 08:24
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 5

Re: Prusa i3 mk3 problemy z drukiem

Post autor: rocendroll »

Dzięki tomi zastosuję się do tych rad, widać że też sporo przeszedłeś z tymi drukarkami xD

Zobaczcie, teraz druk wygląd tak:
Czyli lepiej - ale mnie zastanawia, skąd się biorą te artefakty?

Przecież tego chyba w ogóle nie powinno być? A to nie jest problem ze sprzętem u mnie? Co, wy podniesiecie o 10 stopni temperature i też takie macie, no chyba nie
Załączniki
FJIMG_20180822_105239.jpg
FJIMG_20180822_105224.jpg
FJIMG_20180822_105215.jpg
tomi_sl
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 10
Rejestracja: 21 cze 2018, 15:41
x 5

Re: Prusa i3 mk3 problemy z drukiem

Post autor: tomi_sl »

Co to jest to ciemne?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
rocendroll
tomi_sl
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 10
Rejestracja: 21 cze 2018, 15:41
x 5

Re: Prusa i3 mk3 problemy z drukiem

Post autor: tomi_sl »

Podawaj szczegóły. Jeśli zmniejszyłes temperaturę to od razu pisz na jaką. Sprawdź czy podając ręcznie materiał w powietrzu też masz te przebarwienia.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
rocendroll
Awatar użytkownika
rocendroll
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 24
Posty: 191
Rejestracja: 04 maja 2018, 08:24
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 5

Re: Prusa i3 mk3 problemy z drukiem

Post autor: rocendroll »

No to ciemne to są zagięcia światła pod porwanymi ścieżkami roztopionego filamentu. Zmniejszyłem temp. dyszy z 215 na 205 tak jak olo radził. Podając ręcznie materiał w powietrzu to znaczy?

Ja mam na tej drukarce, taki filament w małej rolce, który jest jak sprężyna porolowany, aż wchodzi do ekstrudera. Czy to może być powód? Że nitka wchodzącego filamentu musi być prosta? No nie wierzę że to by było to, przecież to i tak się topi?

Aha, zauważyłem że ten wiatrak przedni mi nie pracuje podczas druku - to tak ma być?
tomi_sl
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 10
Rejestracja: 21 cze 2018, 15:41
x 5

Re: Prusa i3 mk3 problemy z drukiem

Post autor: tomi_sl »

W menu drukarki. Jedz do góry i uruchom silnik extrudera. Ale jeśli to załamania światła to raczej nic nie da. Zacznij wolniej drukować. Jak pisał olo sprawdź kalibracje pierwszej warstwy i zrób test drukarki. Czy stół jest równolegle i poziomo? Element jest skręcony ale nie okrecony. Rozumiem że rolka się kręci? Wiatrak przedni jest od chłodzenia wydruku. Jeśli to PLA to na nie działać przy pierwszej warstwie później czyli zazwyczaj od 2 na pełną moc.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
rocendroll
Awatar użytkownika
Orzel
Postów w temacie: 2
Posty: 47
Rejestracja: 24 kwie 2018, 22:04
x 50

Re: Prusa i3 mk3 problemy z drukiem

Post autor: Orzel »

Wentylator przedni jest od chłodzenia filamentu w momencie jego układania. Nie musi pracować stale, ale np przy mostach jest wymagany. na pewno powinien działać (może nie na pierwszej warstwie) przy PLA i PETG jeśli mówimy o domyślnych profilach Prusy. A takie artefakty to ja miewam jak mam tłusty stół (od palców). Kolega dobrze radzi sprawdź raz jeszcze kalibrację Z > czasem mimo poprawnie skalibrowanej wysokości, warto podczas samego drukowania pobawić się Live Z adjust i wtedy na bieżąco widzisz zmiany.
rocendroll
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Prusa i3 mk3 problemy z drukiem

Post autor: olo2000pm »

Oj tam zaraz wyrocznia;)
Rocendroll, a możesz wydrukować pełną kostkę 20x20x20? Zrób potem zdjęcia od góry i od dołu kostki i zmierz jej wymiary. I czy Mierzyles ile ekstruder pobiera filamentu?
A i jeszcze jedno, to jest oryginalna Prusa?

Przy niższej temperaturze pozbyles się "mozaiki"
Na moje masz jeszcze zbyt nisko głowice.
rocendroll
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”