Tronxy x5s - synchronizacja osi Z

Jakość druku Cię nie zadowala?
mmonsterski
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 24
Rejestracja: 15 sty 2018, 08:56
Drukarka: k8200, Mendel90, X5S
x 2

Tronxy x5s - synchronizacja osi Z

Post autor: mmonsterski »

Witam. Mam następujący problem: ( Z resztą dość popularny w tych drukarkach ). Oś Z potrafi praktycznie po 2 - 3 wydrukach się rozsychronizować ( jeden z 2 silników gubi kroki).

Silniki są równolegle podłączone do oryginalnej płytki sterującej ( opartej na A4982 ). Prąd na silniki jest ustawiony na 1.75A ( już podkręcałem ). W osi Z są też śruby trapezowe TR8x8.

Silniki w Z to SL42STH40-1684A-23

Spróbuję jeszcze zrobić 2 testy i pytanie do Was koledzy czy macie jakieś lepsze sugestie:

1. Spróbuję podłączyć silniki szeregowo zamiast równolegle
2. Jak to niepomoże zamienię TR8x8 na TR8x1 od TDI-CAD-a żeby zmniejszyć obciązenie na silnikach

Odnośnie softu: Marlin dostarczony z x5s z następującymi ustawieniami odnośnie silników:

Kod: Zaznacz cały

// default settings

#define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT   {80,80,400,90}  // default steps per unit for Ultimaker
#define DEFAULT_MAX_FEEDRATE          {400, 400, 4, 50}    // (mm/sec)
#define DEFAULT_MAX_ACCELERATION      {1000,1000,1000,1000}    // X, Y, Z, E maximum start speed for accelerated moves. E default values are good for Skeinforge 40+, for older versions raise them a lot.

#define DEFAULT_ACCELERATION          1000    // X, Y, Z and E acceleration in mm/s^2 for printing moves
#define DEFAULT_RETRACT_ACCELERATION  1000   // E acceleration in mm/s^2 for retracts
#define DEFAULT_TRAVEL_ACCELERATION   1000    // X, Y, Z acceleration in mm/s^2 for travel (non printing) moves

// The speed change that does not require acceleration (i.e. the software might assume it can be done instantaneously)
#define DEFAULT_XYJERK                20.0    // (mm/sec)
#define DEFAULT_ZJERK                 0.4     // (mm/sec)
#define DEFAULT_EJERK                 5.0    // (mm/sec)
Awatar użytkownika
MaxXxi47
Postów w temacie: 1
Posty: 396
Rejestracja: 14 wrz 2017, 23:31
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: Tronxy X5S
x 98
Kontakt:

Re: Tronxy x5s - synchronizacja osi Z

Post autor: MaxXxi47 »

Widziałem patenty na poprowadzenie paska z kółkami zębatymi między silnikami.
Masz coś skopane z geometrią - też miałem tak na początku. Problemem jest to górne mocowanie z łożyskiem. Ja je popuszczałem, jechałem stołem całkiem w górę i wtedy dopiero skręcałem na mocno - wszelkie ustawienia na suwmiarki, milimetry itp skutkowały blokowaniem się osi.
DRAGON CUSTOMS
mmonsterski
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 24
Rejestracja: 15 sty 2018, 08:56
Drukarka: k8200, Mendel90, X5S
x 2

Re: Tronxy x5s - synchronizacja osi Z

Post autor: mmonsterski »

Sprawdzałem wczoraj równoległości i czy silniki się kręcą bez większych oporów - Raczej jak na tr8x8 jest ok. Dociągnąłem zgodnie z Twoim sposobem ale poprawy nie zauważyłem... Eksperymentów ciąg dalszy :D
tom0635
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 31 lip 2018, 12:30

Re: Tronxy x5s - synchronizacja osi Z

Post autor: tom0635 »

Znalazłem w sieci ta synchronizację mechaniczną
https://burningbecks.wordpress.com/2018 ... axis-sync/
Awatar użytkownika
ebisef
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 09 sty 2019, 09:16
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Tronxy X5s
Kontakt:

Re: Tronxy x5s - synchronizacja osi Z

Post autor: ebisef »

Cześć, ja zrobiłem synchronizację mechaniczną stosując pasek 2GT-1140-6 + dwa koła zębate z 48 lub 60 zębów (zweryfikuje to jeszcze bo teraz nie pamiętam). Oś silnika jest wystarczająco długa aby zamocować koła zębate pod sprzęgłem. Napięcie paska wyszło idealnie a oś Z po tej modyfikacji działa doskonale i nigdy nie gubi kroków żaden z silników. Koszt modyfikacji to jakieś 15zł z Ali.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”