rozmowa o forumowej kostce / kolejny temat o nierównym mikrokroku

Jakość druku Cię nie zadowala?
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

rozmowa o forumowej kostce / kolejny temat o nierównym mikrokroku

Post autor: tomekr »

rafaljot pisze:...
3a - prążki od nierównej pracy DVR8825
...
https://www.thingiverse.com/thing:2087142
Dzięki za fajną kostkę do kalibracji, właśnie ją wydrukowałem i jest jedna rzecz, która mi się nie zgadza. Moja drukarka ma przełożenie pomiędzy silnikiem a wałkiem 1:2 i jeśli te prążki byłyby od napędu silnik z DRV8825, to przynajmniej 2 razy gęściej ich powinno być, ale ja mam pasek o module 2, rafałjot oryginalny, o module 2.5, czyli 5/4 mojego modułu i o tyle dokładnie jest więcej moich prążków.
Wniosek - prążki są od zębów na kole zębatym (być może za płytkie wgłębienia), ja muszę zmienić paski na zwykłe bez stalowego kordu, no i dobrze, że mamy tak różnie przebudowane drukarki, pomaga to rozwiązywać problemy.
Mam jeszcze problem z tymi poziomymi prążkami, może są od osi Z , nie wiem jaki skok jest tej śruby, mi wychodzi, że 1.33mm, zupełnie od czapy (dla Z mam 4333 kroki na 1mm), ale wtedy powinienem mieć 15 prążków na 20mm, ale doliczyłem się 14tu, może 1 zginął na przejściu tym przekoszonym pasku u góry. Może tak być, że ta śruba od osi Z porusza stołem, albo coś z nakrętką,
Załączniki
Widać prążki pionowe na górnym pasku, z tej strony 5. Obecne są też regularne smugi poziome co kilka warstw, nie wiem czy nie od wahań temperatury głowicy, komora była chyba za zimna żeby włączał się wentylator chłodzący
Widać prążki pionowe na górnym pasku, z tej strony 5. Obecne są też regularne smugi poziome co kilka warstw, nie wiem czy nie od wahań temperatury głowicy, komora była chyba za zimna żeby włączał się wentylator chłodzący
Tutaj tych prążków jest 6, ale ten sam odstęp między nimi.
Tutaj tych prążków jest 6, ale ten sam odstęp między nimi.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Forumowa kostka do kalibracji 20x20

Post autor: FlameRunner »

tomekr pisze:Moja drukarka ma przełożenie pomiędzy silnikiem a wałkiem 1:2 i jeśli te prążki byłyby od napędu silnik z DRV8825, to przynajmniej 2 razy gęściej ich powinno być, ale ja mam pasek o module 2, rafałjot oryginalny, o module 2.5, czyli 5/4 mojego modułu i o tyle dokładnie jest więcej moich prążków.
Wniosek - prążki są od zębów na kole zębatym (być może za płytkie wgłębienia), ja muszę zmienić paski na zwykłe bez stalowego kordu, no i dobrze, że mamy tak różnie przebudowane drukarki, pomaga to rozwiązywać problemy.
Jakiej długości przesunięciu głowicy odpowiada u Ciebie jeden pełny krok silnika?
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Forumowa kostka do kalibracji 20x20

Post autor: tomekr »

FlameRunner pisze:...
Jakiej długości przesunięciu głowicy odpowiada u Ciebie jeden pełny krok silnika?

U mnie wychodzi że 0.1056 mm to pełny krok silnika, mam 303kroki/mm i drv8825, czyli jeszcze razy 32. Gdzieś na zdjęciach nabazgrolilem jakie mam przełożenie, więcej w tym wątku viewtopic.php?f=34&t=591&start=220
tomekr pisze:...
Mam jeszcze problem z tymi poziomymi prążkami, może są od osi Z , nie wiem jaki skok jest tej śruby, mi wychodzi, że 1.33mm, zupełnie od czapy (dla Z mam 4333 kroki na 1mm), ale wtedy powinienem mieć 15 prążków na 20mm, ale doliczyłem się 14tu, może 1 zginął na przejściu tym przekoszonym pasku u góry. Może tak być, że ta śruba od osi Z porusza stołem, albo coś z nakrętką,

Gdzieś wyżej wyszło mi, że mam śrubę Z o skoku 1.33 mm, ale to błąd bo nie wiem skąd, ale przyjąłem, że silnik ma 180kroków/obr, a nie 200. Poprawny skok śruby to 1.477mm, a to może dawać 13-14 poziomych prążków i rzeczywiście od śruby są te poziome prążki, tylko co może być przyczyną. Zobaczymy jak zamontuję tłumik drgań na osi Z, wtedy zdemontuje i jeszcze raz ustawię śrubę od tej osi i zobaczę co wyjdzie.
emartinelli pisze:
MalT pisze:A ktoś zdjęcia idealnie wydrukowanej tej kostki?
Ułatwi to zainteresowanym porównanie.
Lepiej tego nie robić, spowoduje to u wielu osób frustracje i ogólne zwątpienie ;)
Też jestem ciekawy, niby prosta rzecz, a jak trudno perfekcyjnie wydrukować. :devil:
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Forumowa kostka do kalibracji 20x20

Post autor: kapi »

tomekr , vertex ma śrubę Tr8x1.5
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Forumowa kostka do kalibracji 20x20

Post autor: FlameRunner »

tomekr pisze:
FlameRunner pisze:...
Jakiej długości przesunięciu głowicy odpowiada u Ciebie jeden pełny krok silnika?

U mnie wychodzi że 0.1056 mm to pełny krok silnika, mam 303kroki/mm i drv8825, czyli jeszcze razy 32. Gdzieś na zdjęciach nabazgrolilem jakie mam przełożenie, więcej w tym wątku viewtopic.php?f=34&t=591&start=220
W "krótszej osi" głowica ma do przebycia 0,698 mm (tak naprawdę jeszcze odrobinę mniej).
0,698 / 0,1056 = 6,61
Z pierwszym zdjęciem faktycznie coś się jakby nie zgadzało. ALE! Zauważ, że u Ciebie te prążki nie są w równych odległościach i nie są proste. To nie wygląda na problem z mikrokrokiem.

Za to na drugim zdjęciu już się chyba wszystko zgadza i wskazuje jednak na mikrokrok.
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Forumowa kostka do kalibracji 20x20

Post autor: tomekr »

Qrde, chyba muszę odszczekać swoje domysły co do prążków na ukośnej powierzchni, dzisiaj przyjrzałem się jak jest drukowany ten skośny pasek i wyraźnie słychać stukanie napędu, właśnie 5-6 razy, tak jak występują prążki, czyli albo steepstick tak nierównomiernie dzieli ten krok, albo jakieś problemy w generowaniu kroków przez slicera lub sam firmware drukarki. O ile rafaljot ma oryginalny napęd to u niego jest ok. 135kroków/mm czyli jeden pełny krok silnika to jest ok. 0.23mm, na skośnej ściance jedna oś zmienia się o tg(2deg)x20mm=0.7mm i jeśli to od steepsticka problem z dzielenia kroku, to prążki powinny się pojawiać 3 razy (0.7/0.23=3.04). W tej chwili skłaniam się raczej w stronę firmware'u. Ja drukuje z Kisslicera, rafaljot z repetiera, który korzysta z innych slicerów, mamy tylko taki sam firmware drukarki. Ciekawi mnie co powoduje te prążki.
Rafaljot, jesteś dosyć długo na tym forum, może kojarzysz podobny wątek na forum i skierowałbyś nas na ten wątek, lub utworzył nowy temat, bo ty wykryłeś problem i przestalibyśmy śmiecić w tym wątku.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: rozmowa o forumowej kostce / kolejny temat o nierównym mikrokroku

Post autor: FlameRunner »

viewtopic.php?f=30&t=1042
viewtopic.php?f=4&t=1185
viewtopic.php?f=40&t=2437

Slicera bym w to nie mieszał, ten skos to powinien być jeden odcinek, jedna komenda "pojedź do X,Y podając E filamentu", slicer nie powinien być w stanie tego spieprzyć.
tomekr
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2668

Re: rozmowa o forumowej kostce / kolejny temat o nierównym mikrokroku

Post autor: Berg »

jeśli masz dvr8825 to na pewno masz od nich gorsze wydruki . ( tu taka duża kropka)
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: rozmowa o forumowej kostce / kolejny temat o nierównym mikrokroku

Post autor: tomekr »

Swoją walkę z prążkami przeniosłem/kontynuuję tutaj viewtopic.php?f=40&t=2437&p=51610#p51610.
Dzięki FlameRunner za właściwe nakierowanie. Myślę, że z czasem będe mniej kłopotliwy i bardziej zorientowany.
FlameRunner
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: rozmowa o forumowej kostce / kolejny temat o nierównym mikrokroku

Post autor: tomekr »

trochę namieszałem w różnych wątkach, spróbuje zebrać informacje tutaj, a admin może da radę posprzątać delikatnie wątek podlinkowany post wyżej.
Postanowiłem uruchomić tryb Fastdecay na steepstikach przez wykonanie zwory jak na zdjęciu, qrde wzrok nie ten już, to naciągnąłem na oczy 2 pary okularów i odpaliłem lutownicę i pęsetę.
Widać wyraźną poprawę po ustawieniu fastdecay na driverze 8825. Wydruk zrobiony przy ustawieniu prądu na steepstikach na 2.2A (1.1V na potencjometrze). Ponieważ nastąpiła wyraźna poprawa, to we wszystkich steepstikach ustawiłem fastdecay, prądy na eekstruderach ustawione na 2.2A, na X i Y podniosłem na 2.35A, a na Z na 1.7A, potem zjechałem na 2.2A na osiach X i Y, ze względu na piski jak by ktoś się bawił krótkofalówką, które są dalej słyszalne, ale trochę mniej. Zaznaczam, że w obecnej chwili mam tłumiki drgań, takie podkładki pośrednie z gumą, na wszystkich osiach, rozwalone sprzęgło na osi Z.
Efekt zmian na zdjęciach wydruków. Ponieważ efekt nie był zbyt zadowalający, wciąż były widoczne prążki poziome od osi Z postanowiłem wymienić sprzęgło łączące silnik z śrubą Z https://www.thingiverse.com/thing:602481 i to był właściwy strzał. Na kolejnym rysunku kostka wydrukowana z nowym sprzęgłem. Pomysł dzięki rafaljot z tego wątku viewtopic.php?f=34&t=591&start=70
Myślę o A4988 na oś Z, mam tam słabszy silnik, a niższy prąd (1.7A) na 8825 jeszcze ogranicza jego możliwości, stąd mogą jeszcze być widoczne poziome paski. Jeszcze delikatne prążki pionowe na pasku pod kątem 2deg widać, ale ledwo, tak więc na razie nie będę drążył tematu bo wydruki nie są takie złe.
Przy okazji zauważyłem, że z fast decay silniki chodzą bardzo twardo w trybie start-stop (przy powolnym ruchu), nawet pomimo tłumików czuć lekkie wibracje, myślę, że to zmieniony tryb pracy, który zwiera okresowo uzwojenie silnika i hamuje go, nie wiem czy dobrze to odczytałem z karty katalogowej drivera 8825, ale na pewno trudniej się ręcznie przesuwa osie i nie zapala się dioda na karetce przy poruszaniu osią.
Jeszcze muszę zmienić łożyska/panewki na karetce bo jest luz, szczególnie da się obrócić karetkę względem osi x i stąd może być cień przy wypukłej literce Y. Nie wiem czy znowu panewki, czy przedłużone liniowe łożyska.
Załączniki
steepstick DRV8825 ze zworą pomiędzy pinami 16 i 19 -Reset i Decay, ustawia FastDecay, bo na Resecie jest wymuszony normalnie stan wysoki.
steepstick DRV8825 ze zworą pomiędzy pinami 16 i 19 -Reset i Decay, ustawia FastDecay, bo na Resecie jest wymuszony normalnie stan wysoki.
kostka wydrukowana po ustawieniu fastdecay na steepstikach X i Y
kostka wydrukowana po ustawieniu fastdecay na steepstikach X i Y
kostka wydrukowana z ustawionym fastdecay na wszystkich steepstikach, nie widzę wielkiej różnicy pomiędzy poprzednim wydrukiem.
kostka wydrukowana z ustawionym fastdecay na wszystkich steepstikach, nie widzę wielkiej różnicy pomiędzy poprzednim wydrukiem.
Jeszcze zmieniłem sprzęgło na osi Z, fastdecay na wszyskich steepstikach, ABS, dysza 0.4, stół 100C
Jeszcze zmieniłem sprzęgło na osi Z, fastdecay na wszyskich steepstikach, ABS, dysza 0.4, stół 100C
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”