Lepsze wrogiem dobrego :/

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Lepsze wrogiem dobrego :/

Post autor: FlameRunner »

Według moich doświadczeń szary nie jest jakiś "gorszy" lub "trudny", nie drukuje się gorzej niż inne - na szarym po prostu łatwiej ludzkiemu oku dostrzec niedoskonałości. Tak że do testów super. ;)

PS Nie mam pojęcia, jaką masz drukarkę. Domyślam się, że to już kolejny wątek i kiedyś to pisałeś, ale nie możesz liczyć że wszyscy śledzą historię od początku i się orientują. :P
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Lepsze wrogiem dobrego :/

Post autor: Berg »

olo2000pm pisze:Może najpierw kup diody wygładzające. Ja wiem, że tutaj w ich działanie nikt nie wierzy. Nawet ktoś kiedyś się zaoferował to zweryfikować, ale jakoś nie widać tego testu. Powiem krótko, zobacz na moje wydruki. Ja mam drv i diody.
wierzymy, wierzymy.
Ostatni dzielny obrońca diód i oszczędności czterech dolarów :) (diody na ali kosztują $8 a dwa tmc2208 $12)
Diody działają lepiej, gorzej lub wcale - w zależności od napięcia, modelu silnika .

Wymiana stepów zadziała na pewno i na pewno lepiej niż diody+dvr w kazdym przypadku. No i tmc będą niemal bezgłośne. Zarówno jeśli chodzi o wibracje jak i piski silnika. Na 8 bitach druk będzie szybszy.
morf, jarn
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Lepsze wrogiem dobrego :/

Post autor: olo2000pm »

Tu nie chodzi o obronę czegokolwiek, bo jeżeli drivery ma wlutowane w płytkę to najprościej jest kupić diody. Podłącza kabelki i może drukować. A przy zmianie drivera i przy założeniu że ma wlutowane musi jeszcze dokupić przejściówkę i okablowanie. Ot i cała filozofia olo2000pm;)
Sam chcę sprawdzić jak będzie moja delta drukować na a4988, ale brak mi czasu na dłubanie...
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Lepsze wrogiem dobrego :/

Post autor: olo2000pm »

morf pisze:Dlaczego w 2018 nadal ludzie uzywaja DRV8825? :-)
Bo mają wlutowane w płytkę?
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
robal
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 75
Rejestracja: 13 gru 2017, 18:15
x 5

Re: Lepsze wrogiem dobrego :/

Post autor: robal »

Drukarka to taki składak, na bazie Prusy I3, trochę "poulepszany" :/ (co mnie podkusiło :cry: ). Doszukałem się jak zmieniać "step size" na ramp-sie, to jeszcze parę eksperymentów a potem pewnie skończy się na TMC :devil:.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Lepsze wrogiem dobrego :/

Post autor: Berg »

nie no jak dvr jak jest wlutowane to można sprawdzić diody. Jednak z tego co rozumiem tu @Robal nie ma wlutowanych.
a Ty, Olo nie sprawdzaj na a4988, bez sensu. Sprawdź na tmc2208.
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Lepsze wrogiem dobrego :/

Post autor: olo2000pm »

Nie mam tmc2208 muszę kupić. Ale czytałem gdzieś, że są słabsze, nie wiem na ile może to być problem przy bowdenie?
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Lepsze wrogiem dobrego :/

Post autor: Berg »

tmc2208 mają podobny prąd do a4988. Nadają się do silników do max 1.5-1.7 Amp i przy takich silnikach raczej potrzebują nawiewu.
Lepiej kupić takie z chipem pod spodem.

jeśli na ekstruderze potrzebujesz mocny driver to proste - kup sobie s109 (tylko z elektroniką 8 bit, 5V)
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Lepsze wrogiem dobrego :/

Post autor: tomekr »

morf pisze:Dlaczego w 2018 nadal ludzie uzywaja DRV8825? :-)
Serio nowe stepy na XY to nie jest jakis gigantyczny wydatek na jakies TMC2208...
Wygdlada to troche tez jakbys mial jakas nierowna ekstruzje czy na E tez masz DRV?
Owszem, nie najlepsze są te drv8825,, ale daje się z nimi żyć, i moim zdaniem to wymiana, jak będziemy pewni, że nic się nie da zrobić bez ich wymiany, spójrz tutaj viewtopic.php?p=51612#p51612
Ja w tym przypadku spróbowałbym zmiany trybu pracy driverów, o ile robal nie boi się lutownicy. Jednak obstawialbym mechanikę, to mechanikę zmieniał do tej pory i tam należy szukać przyczyny. Niech sprawdzi sprzęgło łączące śrubę osi Z, chyba że oś Z ma na pasku, tego nie wiadomo, bo nie podał jaką ma drukarkę. Może sprecyzował byś robal co tam masz, czy drukarkę z osią Z na śrubie czy z ruchomym stolikiem, trudno zgadywanki, a to jest jednak istotne.
robal
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 75
Rejestracja: 13 gru 2017, 18:15
x 5

Re: Lepsze wrogiem dobrego :/

Post autor: robal »

Abstrahując od zamówionych już 2208 :mrgreen: drukarka to mniej więcej to co na zdjęciu, więc ruchomy stół, oś Z na trapezowych 5mm. Odnośnie sprzęgieł Z to tam nastąpiła jedna z poprawek, która powinna poprawić sytuację, bo pierwotnie stykała mi się śruba z osią silnika a jak wyczytałem, nie powinna. Jak pisałem wcześniej "ulepszenie" drugiego końca śruby trapezowej zostało wywalone i to zlikwidowało falowanie warstw. Trochę potestowałem z ustawieniami mikrokroków (32, 16, 4), ale zmieniała się w zasadzie tylko głośność drukarki, choć wentylatora nie próbowałem już drukować. Chciałbym spróbować jeszcze z drukowanymi łożyskami, bo te moje chińskie to chyba nie są najlepsze. Co do prowadnic i śrub to wszystko z TDI CAD, więc raczej dobrej jakości.
Załączniki
IMG_20180811_092948.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”