Lepsze wrogiem dobrego :/

Jakość druku Cię nie zadowala?
robal
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 75
Rejestracja: 13 gru 2017, 18:15
x 5

Lepsze wrogiem dobrego :/

Post autor: robal »

Oczywiście w cudzysłowie. Bo "dobre", w porównaniu do forumowych wymiataczy to nadużycie :P. Ale wracając do meritum - wczoraj mnie podkusiło, żeby "ulepszyć" moją ulubienicę. Nowy wózek osi Z z silnikiem, pasek osi X teoretycznie z włóknem szklanym + nowy, lepszy napinacz, wymienione łożyska w wózku X-a i Z-ki (ale tylko z jednej, wymienianej strony), wyregulowane sprzęgła między silnikami osi Z i śrubami trapezowymi (przedtem elementy się stykały w sprzęgle), nowe mocowania osi Z na ramie (prowadnice dla śrub trapezowych). Efekt wizualny samej drukarki zadowalający, ale wydruki już nie :/. Czerwona kostka to wydruki z poprzedniej konfiguracji, szara z nowej (PLA DD). Zastanawia mnie to falowanie warstw, skąd to może się brać? Czy pasek trefny? Coś podejrzanie elastyczny mi się wydaje. Mam taki, z jakąś metalową wkładką i jest dość sztywny a ten niby z włóknem szklanym giętki, jakby był z gumy (oznaczenie GT2-6) jeśli komuś coś to mówi. Drugi podejrzany to te nowe mocowania dla osi z z prowadnicami dla śrub trapezowych. Prowadnice to szumna nazwa, po prostu to otwory o trochę większej średnicy niż sama śruba (5mm), śruba chodzi tam zupełnie swobodnie i nic jej nie przeszkadza. Napięcie paska X-a jest o wiele większe niż poprzednio a jest gorzej, jeśli chodzi o Y-ka to w zasadzie nic się nie zmieniło. Może stare łożyska w drugim wózku? Choć w sumie nie powinny być aż tak zużyte, w końcu ile ta oś Z pracuje.
Załączniki
IMG_20180919_094311.jpg
IMG_20180919_094246.jpg
IMG_20180919_094211.jpg
IMG_20180919_094149.jpg
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Lepsze wrogiem dobrego :/

Post autor: olo2000pm »

Możesz wrzucić zdjęcie napinacza?
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Pajacyk0v

Re: Lepsze wrogiem dobrego :/

Post autor: Pajacyk0v »

Odpowiedź jest prosta...
(prowadnice dla śrub trapezowych)
Wywal to bo to jest strzał w kolano jeżeli nie masz idealnie równych trapezów.
robal
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 75
Rejestracja: 13 gru 2017, 18:15
x 5

Re: Lepsze wrogiem dobrego :/

Post autor: robal »

Napinacz jest stąd https://www.thingiverse.com/thing:247992 Jeszcze zapomniałem zapytać - rolka, po której jeździ pasek od drugiej strony (idler-a), jakaś różnica jest gdy będzie gładka lub zębatka? Która powinna być lepsza? Odnośnie śrub trapezowych przy drukowaniu próbek łożysk liniowych, zauważyłem że końcówki śrub masakrycznie drgały, po parę mm we wszystkie strony, myślałem że to je w miarę ustabilizuje. Nie wkładałem w łożyska, bo to faktycznie może obciążyć silniki. Ale wywalę dzisiaj i zobaczę, choć śruby mają tam miejsca sporo.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Lepsze wrogiem dobrego :/

Post autor: morf »

Tak maja latac, w tym momencie tez lataja tylko skoro ustabilizowales na koncach to "tancza" np mniej wiecej posrodku swojej dlugosci powoduja wlasnie te pasy ruszajac cala konstrukcja
Done is better than perfect.
robal
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 75
Rejestracja: 13 gru 2017, 18:15
x 5

Re: Lepsze wrogiem dobrego :/

Post autor: robal »

Dalej walczę z ulepszeniami a w zasadzie już z całą drukarką :/ Mam wrażenie, że jest o wiele gorzej niż było. Wywalenie tych "prowadnic" do śrub trapezowych oczywiście od razu poprawiło sytuację, jeśli chodzi o falowanie (wiedziałem o tym a i tak mnie podkusiło spróbować - zawsze to jakieś doświadczenie). Kostka drukuje się w miarę fajnie, dlatego spróbowałem coś trudniejszego, efekty poniżej. Odnoszę wrażenie, że szary od DD jest w moim przypadku strasznie trudny, i na poprzedniej i na tej konfiguracji wydruki z tego koloru w ogóle mnie nie satysfakcjonują, choć teraz to już tragedia. Te dziury na ostatnim zdjęciu mnie podłamały :/ - wiążę to ze złą temperaturą (205 pierwsza warstwa, 200 następne), stół standardowo już u mnie 55/50. Gdzieś mi mignęło, że im niższa tym lepsza jakość a gorsza wytrzymałość (i odwrotnie) ale chyba nie do końca, wcześniej wszystko drukowałem 210/205. Z ułożeniem warstw też nie mogę sobie poradzić, wszystko się rozjeżdża jak są takie krzywizny jak na łopatkach. Tutaj też mi się urodziło pytanie - czy precyzja może być za duża i przez to szkodliwa? U mnie są silniki 0.9 (większość to chyba 1.8?) + DRV8825. Może da się to jakoś to regulować, np. ustawieniami stepstick-a? Czy im więcej tym lepiej i tutaj nie szukać problemów? Paski wydaje mi się, że są napięte lepiej niż poprzednio - z tym, że ten w osi X mam bardziej giętki (niby włókno szklane) a w Y został stary, bardziej sztywny (wzmacniany jakimś drutem chyba?) - które w sumie są lepsze? Powtórzę też pytanie o rolki idle-rów, lepiej żeby były zębatki, gładkie rolki, czy też nie ma znaczenia)? Może w ogóle jakieś inne, oczywiste pomysły, które się narzucają doświadczonym wyjadaczom?
[edit]
Zapomniałem dopisać - wszystko obecnie chodzi na Marlinie 2.0.
Załączniki
IMG_20180921_080308.jpg
IMG_20180921_080243.jpg
IMG_20180921_080222.jpg
IMG_20180921_080117.jpg
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Lepsze wrogiem dobrego :/

Post autor: morf »

Dlaczego w 2018 nadal ludzie uzywaja DRV8825? :-)
Serio nowe stepy na XY to nie jest jakis gigantyczny wydatek na jakies TMC2208...
Wygdlada to troche tez jakbys mial jakas nierowna ekstruzje czy na E tez masz DRV?
Done is better than perfect.
robal
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 75
Rejestracja: 13 gru 2017, 18:15
x 5

Re: Lepsze wrogiem dobrego :/

Post autor: robal »

Wszystko stoi na DRV. Te TMC to naprawdę takie cudowne lekarstwo? Ludzie mają DRV i jakoś te wydruki wyglądają, a te TMC takie tanie aż nie są jak na amatorską konstrukcję - ale jeśli faktycznie można poczuć różnicę to zaszaleję (jeszcze ten jeden raz :P, zawsze sobie to powtarzam :))
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Lepsze wrogiem dobrego :/

Post autor: dragonn »

robal pisze:Wszystko stoi na DRV. Te TMC to naprawdę takie cudowne lekarstwo? Ludzie mają DRV i jakoś te wydruki wyglądają, a te TMC takie tanie aż nie są jak na amatorską konstrukcję - ale jeśli faktycznie można poczuć różnicę to zaszaleję (jeszcze ten jeden raz :P, zawsze sobie to powtarzam :))
A4988 są lepsze a kosztują tyle samo. Nawet Ci którym DRV ładnie drukuje mają prążki delikatne na ekstruderze ;), a to wszystko zależy od kombinacji silnik + DRV, one są wybredne jeśli chodzi o silniki.
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Lepsze wrogiem dobrego :/

Post autor: olo2000pm »

Może najpierw kup diody wygładzające. Ja wiem, że tutaj w ich działanie nikt nie wierzy. Nawet ktoś kiedyś się zaoferował to zweryfikować, ale jakoś nie widać tego testu. Powiem krótko, zobacz na moje wydruki. Ja mam drv i diody.
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”