Anycubic 4MAX problem z wydrukami z ABS

Jakość druku Cię nie zadowala?
damlew11
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 19 wrz 2018, 10:13

Anycubic 4MAX problem z wydrukami z ABS

Post autor: damlew11 »

Witam,

Problem dotyczy wydruków na drukarce Anycubic 4MAX. Początkowo wszystko szło świetnie i nie miałem żadnych zastrzeżeń do jakości wydruków.
Następnie coś się pochrzaniło i od tej pory wygląda jakby głowica podawała za mało materiału, przez co poszczególne ścieżki w danej warstwie nie sklejają się do siebie. Przedstawię po kolei jak to wyglądało.

1. Drukowałem z filamentów:
Fiberlogy - wszystko ok,
FedFilament od Finnotech - wszystko ok
oraz fialmentem od efilament3d z allegro - tutaj pojawiały się kłopoty.

2. Jeden z wydruków puszczony na filamencie od efilament3d na noc wydrukował się w połowie.
Rano zobaczyłem na stole, że w trakcie wydruku dysza się zapchała i od połowy wysokości element nie powstał.
(Głowica poruszała się wg kolejnych ścieżek ale filament zapchał dyszę i materiał z niej nie wychodził, radełko wgryzło się w filament i obracało się w miejscu nie mając siły przepchnąć materiału przez dyszę).

3. Odkręciłem łącznik od ekstrudera a następnie rozkręciłem hotend i wyczyściłem dyszę oraz łącznik.
Wszystko było ok, puściłem wydruk jeszcze raz z tego samego materiału i wyszło bardzo dobrze.

4. Wykonywałem kolejne wydruki z pozostałych filamentów bez kłopotu.

5. Ponownie nastawiony na noc wydruk z feralnego filamantu nie wyszedł tak jak należy.
Tym razem widać, też było problem, który od tej pory występuje niezależnie od zmiany filamentu. Nie łączą się ze sobą poszczególne ścieżki (ekstruder podaje za mało materiału?).

6. W pierwszej kolejności obwiniłem termistor hotendu, bo w trakcie oględzin zauważyłem, że powoduje zwarcie i nawet przy wyłączonym grzaniu głowicy, dotykając do przewodów w okolicy hotendu drukarka wyrzuca alarm, że osiągnęła maksymalną temp.
Rzeczywiście termistor miał zwarcie i wymieniłem go na nowy taki sam licząc, że przekłamywał on temperaturę hotendu i dlatego wydruki nie wychodziły tak jak należy. Po wymianie nic jednak się nie zmieniło poza tym, że termistor jest teraz sprawy i nie robi już zwarcia.
W trakcie tej wymiany zmieniłem także dyszę na nową taką samą jak była w oryginale 0,4mm.

7. Kolejne próby wydruków nie przyniosły żadnej poprawy. Postanowiłem więc ponownie rozkręcić hotened i zobaczyć czy nic się nie czopuje w bloku grzewczym - wewnątrz wszystko było ok, a przy tej operacji jedynie nie chcący złamałem łącznik neirdzewny, zbyt mocno dociągając nakrętkę kontrującą go pod ekstruderem. Udało mi się jednak obciąć złamany fragment łącznika skracając o kilka mm długość głowicy i złożyć całość z powrotem. W między czasie zamówiłem już nowy łącznik zakładając, że prowizorycznie zmontowana głowica na krótszym łączniku może pracować jeszcze gorzej - o dziwo okazało się że nic się nie pogorszyło, ale niestety pierwotny problem pozostał i próba kolejnych wydruków dalej wyglądała tak samo.

8. Próbowałem też zainstalować szerszą dyszę 0,5mm również bez efektów.

9. Zainstalowałem nowy łącznik który już dotarł, zmontowałem hotend z głowicą 0,5mm i dalej zero efektów. Warstwy nadaj nie są spójne.

Czy macie jakieś pomysły co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?
Dodam, że próba druku tego samego elementu z tego samego pliku g-code, który na początku użytkowania wydrukował się bez zarzutu kończy się teraz efektem braku spójności między ścieżkami.
Zakładam więc, że to nie problem doboru parametrów w Slic3rze, a raczej jakieś awarii elementów drukarki lub sterowania.
Poniżej zdjęcia tego samego detalu przed pojawieniem się problemów i po (drukowane z tego samego materiału)
20180919_101736.jpg
Przed awarią wychodziło przyzwoicie
20180919_102022.jpg
Po już nie...
20180919_102011.jpg
Zdjęcia głowicy i ekstrudera
20180919_103008.jpg
20180919_103039.jpg
Obecnie pierwsza warstwa niezależnie od zastosowanego filamantu wychodzi mniej więcej tak
20180919_102946.jpg
Ścieżki obwodowe wgl nie kleją się do rafktu ani do siebie nawzajem, wypełnienie podobnie.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Anycubic 4MAX problem z wydrukami z ABS

Post autor: dragonn »

Brzmi jak zatkana dysza. Spróbuj zrobić cold pull parę razy
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Anycubic 4MAX problem z wydrukami z ABS

Post autor: virgin71 »

Masz zapchaną dyszę. Ja też ambitnie kupuję czasem jakiś tani filament i skutek jest taki, że dysza jest do wyrzucenia. Za każdym razem jak wypalam dyszę i wszystko wygląda ok, to ona jest już zdecydowanie gorsza niż przed zapchaniem.
damlew11
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 19 wrz 2018, 10:13

Re: Anycubic 4MAX problem z wydrukami z ABS

Post autor: damlew11 »

Dysza nowiutka, tak samo jak łącznik nierdzewny. Tutaj na pewno nie ma problemu, robiąc pull out przy odpowiedniej temp. wychodzi mi idelanie cala zawartość dyszy wraz z cieniutkim fragmentem 0,4 mm z samego otworu końcowego. Oglądając dysze pod światło nie ma w niej dosłownie nic.
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 1
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Anycubic 4MAX problem z wydrukami z ABS

Post autor: SQ9KRD »

Ja jeszcze wygrzałbym filament. Tak czasami też mam przy zawilgoconym filamencie wiem że sprawa dotyczy ABS`u.
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
damlew11
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 19 wrz 2018, 10:13

Re: Anycubic 4MAX problem z wydrukami z ABS

Post autor: damlew11 »

To niestety też wykluczam, korzystam z kilku różnych rolek i od początku było widać który mógł być delikatnie zawilgocony (strzelał w hotendzie a na ścieżce w tym miejscu pojawiały się charakterystyczne powietrzne pęcherze) po problemach jakie się pojawiły próby przeprowadzam tylko na rolkach które nie wykazywały tego problemu. Poza tym sprawa pojawiła się z dnia na dzień, w poniedziałek drukowało bez problemowo a we wtorek ta sama rolka i efekt zupełnie inny. Obstawiałbym raczej jakiś problem ze sterowaniem?
damlew11
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 19 wrz 2018, 10:13

Re: Anycubic 4MAX problem z wydrukami z ABS - ekstruder?

Post autor: damlew11 »

Przed chwilą przeprowadziłem kilka prób poboru filamentu przez ekstruder w Pronterface. Po zadaniu 100 mm i wciśnięciu "extrude" extruder pobiera tylko ok. 40 mm filamentu ze szpuli. Pytanie skąd wzięła się ta usterka oraz jak ją skorygować?
Dodam, że drukarkę zakupiłem jako KIT i złożyłem ją zgodnie z instrukcją. Następnie zainstalowałem Slic3ra oraz Pronterface i zacząłem korzystać z drukarki. Nie było konieczności kalibrowania żadnej ilości kroków itd. Pytanie czy coś mogło się przestawić w tych parametrach w trakcie gdy zapchana dysza powodowała gubienie kroków przez silnik ekstrudera? Jeśli tak to jak dotrzeć do tych tych parametrów oraz je ustalić?
Awatar użytkownika
MaxXxi47
Postów w temacie: 1
Posty: 396
Rejestracja: 14 wrz 2017, 23:31
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: Tronxy X5S
x 98
Kontakt:

Re: Anycubic 4MAX problem z wydrukami z ABS

Post autor: MaxXxi47 »

A jesteś pewien że radełko nie jest zasyfione po tym całonocnym rezaniu po filamencie? Może zwyczajnie prześlizguje się po nim a go nie chwyta jak należy.
DRAGON CUSTOMS
damlew11
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 19 wrz 2018, 10:13

Re: Anycubic 4MAX problem z wydrukami z ABS

Post autor: damlew11 »

MaxXxi47 pisze:A jesteś pewien że radełko nie jest zasyfione po tym całonocnym rezaniu po filamencie? Może zwyczajnie prześlizguje się po nim a go nie chwyta jak należy.
Tak jest czyste, oczyściłem je od razu po tamtym nocnym wydruku. Docisk z drugiej strony też wydaje się być ustawiony odpowiednio.
W ramach testów przed chwilą przygotowałem g-code ustawiając w slic3rze extrusion multiplier na 2.5 zgodnie z tym że mój ekstruder pobiera 40% tego co powinien (2.5 x 40 mm = 100 mm) no i bingo, wydruk wychodzi jak należy. :D
Pozostaje tylko pytanie dlaczego coś przestawiło się parametrach silnika i jak to ustawić z powrotem tak jak należy?
Slic3r zaleca ustawienie extrusion multipliera w granicach 0.9-1.1. Nie chciałbym więc musieć ciągle korzystać z wartości 2.5 żeby coś sensownie wydrukować :shock:
Awatar użytkownika
MarioM06
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 113
Rejestracja: 05 maja 2018, 11:44
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój
x 29

Re: Anycubic 4MAX problem z wydrukami z ABS

Post autor: MarioM06 »

Moze gdzieś w ustawieniach zmieniłeś średnicę filamentu na 3 mm. :D
UltiAnet 240x240x290,
Wielka Siostra 430x430x400
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”