Reanimacja wydruku po 50h druku...

Jakość druku Cię nie zadowala?
cincin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2018, 10:15
x 7

Reanimacja wydruku po 50h druku...

Post autor: cincin »

Witam, mam poważny problem i niestety nie potrafię go rozwiązać. Leci wydruk od ok 50h i zapchała się dysza... Na logikę da się przerobić g-code tak by wystartować od miejsca gdzie druk był jeszcze w porządku. Niestety nie znalazłem jak to zrobić, co mogę usunąć z g-code ani komend które wydają mi się potrzebne w tej sytuacji.

Wózek oczywiście będzie poruszony podczas odpychania dyszy dlatego pomyślałem:
1.Wózek po naprawie ustawię ręcznie z menu merlina na optymalną wysokość druku
2.W g-code będzie polecenie które na nowo ustali pozycję zerową osi x i y
3.Dalej będzie realizowana pozostała część kodu, która została do wydrukowania

Już pomijam 2kg filamentu które aktualnie są już przetopione na stole, ale 60h pracy drukarki boli bardzo, a zostało jeszcze ok 20... Proszę bardzo o pomoc kogoś kto zna g-code o pomoc w napisaniu początku tego pliku. Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

EDIT:
Tak sobie myślę, że w teorii mógłbym zrobić cięcie modelu w danej wysokości modelu w slic3r i podczas ustalania pozycji zerowej drukarki w odpowiednim momencie przycisnąć krańcówkę osi Z palcem :P Będzie ciężko trafić ale może za 10 razem się uda jeśli nie będzie lepszej metody.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Reanimacja wydruku po 50h druku...

Post autor: McKee »

Nie ma to sensu moim zdaniem.
Możesz próbować ale czy się dokładnie "wstrzelisz" w odpowiednią warstwę nie wiadomo, a masz tylko jedną próbę jeżeli będziesz chciał robić tak jak napisałeś.
Lepiej zmierz ile ci wydrukowało (wysokość) i wydrukuj tylko pozostałą część z 1-2 warstwami zapasu (na slicerze to łatwo obetniesz).
Potem zeszlifuj odpowiednio obie części i sklej razem (zakładam że jak ci dyszę zapchało ci w połowie warstwy - więc bez szlifowania się i tak raczej nie obejdzie). Na próbę możesz też nie drukować od razu całych brakujących 20h warstw tylko "plasterek" celem dopasowania / weryfikacji czy będzie pasowało, a potem (jak się upewnisz) możesz dodrukować całe brakujące 20h. Zaleta taka, że masz możliwość kilku prób i dopasowania elementu we wszystkich osiach (a jak ci drukarka o 0.5mm przesunie wydruk/warstwę to masz wszystko skopane).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Reanimacja wydruku po 50h druku...

Post autor: dragonn »

Nie zgodzę się z tym całkiem,
osobiście wolę kontynować wydruk niż go kleić po skończeniu, klejenie nigdy tak dobrze nie wychodzi.
Zależnie od tego jaki to wydruk to czasem da się bardzo dobrze ustalić od jakiej warstwy startować.
Polecam również zapoznać się z komendą G92 ZX.X, umożliwa to 'zhomowanie' osi w zadanej wartości X.X bez podjeżdzania do endstopu.
No i oczywiście najlepiej z drukowanego pliku wywalić wszystkie home i zrobić to ręcznie przed odpaleniem pliku.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Reanimacja wydruku po 50h druku...

Post autor: Berg »

w Cura możesz chwycić model i zagłębić go w stół. Poprawić kod startowy by nie robił home. Ręcznie ustawić głowicę na początku odpowiedniej warstwy i jazda.
cincin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2018, 10:15
x 7

Re: Reanimacja wydruku po 50h druku...

Post autor: cincin »

Chcę uniknąć klejenia, bo to kolumna głośnikowa z wyliczoną, wymyślną siecią tuneli wewnątrz, nawet jeśli się nie zagram idealnie, zawsze mogę zeszlifować nierówność na zewnątrz. Nie wykonując Home, drukarka założy że już jest w pozycji 0.0?? W tej chwili pokazuje x:? Y:? Z:?, zmienia się dopiero gdy kliknę odpowiednią krańcówkę.

Chyba wystartuję z menu komendę Home, przerwę gdy zacznie opuszczać oś z, i w slic3r potnę tylko część której brakuje. Usunę komendy startowe z g-code, ustawie recznie odpowiednia wysokość poklikam krańcówki i wystartuję wydruk- myślę że ma szansę się udać. Tylko tutaj pytanie, jakie komendy odpowiadają za ustalanie pozycji Home? G28 tylko?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Reanimacja wydruku po 50h druku...

Post autor: Berg »

Spróbuj na początku komendy
G92 X152.0 Y179.0 Z0 E0.0

gdzie przykładowo 152 179 to współrzędne, w których ma zacząć druk, i w których ustawiasz głowice
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Reanimacja wydruku po 50h druku...

Post autor: dragonn »

Generalnie X i Y najlepiej zhomować ponownie a tylko Z ustawić komendą G92.
Awatar użytkownika
Vanar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 19 gru 2017, 10:08
Lokalizacja: Wrocław
x 3

Re: Reanimacja wydruku po 50h druku...

Post autor: Vanar »

Ja tak robiłem parę razy. U mnie procedura wygląda tak:
1. Mierze wysokość wydruku i oceniałem jak dużo już linni było zrobione w tej warstwie. Jak niewiele to robiłem na tej samej warstwie, trochę wprasowuje materiał. Jak w miarę cała warstwa była to zaczynam warstwę wyżej, może być co najwyżej drobna linia ubytku.

2. Edytuje G-code, wywalam wszystko co jest przed warstwą od której chce zacząć. Załóżmy że ostatnia była w miarę pełna to szukam gdzie Z idzie na wysokość wydruku + wysokość warstwy i od tej warstwy zaczynam.

3. Dodaje initial G-code
-ustawiam temperatury
-home na X i Y, pod warunkiem, że Z jest powyżej wydruku
-home Z
-Z na wysokość na jakiej ma zacząć wznowienie

Działa to u mnie na drukarce w układzie Prusy.

4. Obserwuje czy dobrze idzie, ewentualnie poprawiam.
cincin
cincin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2018, 10:15
x 7

Re: Reanimacja wydruku po 50h druku...

Post autor: cincin »

Oki będę próbować, zdam relację jak wrócę z pracy i ogarnę temat :)
cincin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2018, 10:15
x 7

Re: Reanimacja wydruku po 50h druku...

Post autor: cincin »

Opiszę dokładnie krok po kroku, może komuś się kiedyś przyda:
1.wycięcie brakującego fragmentu modelu w cad/ slicerze o ile daje taką możliwość
2.usunięcie wszystkich kodów startowych
3. Nowe kody startowe:
G28 X0;
G28 Y0;
G1 Z5 F5000; przy "Z" ustawiamy wysokość po "F" prędkość
4.Cięcie modelu slicerem i eksport g-code
5.Ręczne ustawienie osi Z z menu merlina na wysokość gdzie chcemy zacząć druk (lepiej 0.2mm za nisko niż za wysoko, stół na sprężynach niweluje to, a dobrze wprasowuje się nowa część bryły)
6.Reset merlina/ wyłączenie i włączenie zasilania (Inaczej oś Z znów podjedzie tam skąd zaczynaliśmy ustawiać wysokość ręcznie)
7.Start druku, drukarka podniesie głowicę, wykona Home osi X oraz Y, następnie opuści oś Z z porotem do pozycji którą ustaliliśmy przed resetem.
8.Merlin pozwala na korektę jeśli jest potrzeba we wszystkich osiach: Menu->Strojenie->Babystep->interesująca nas oś.

Efekt genialny- nie widać nawet łączenia, już nigdy nie będę się martwić o przerwę w dostawie prądu czy też zapchania się dyszy ;P
Ostatnio zmieniony 25 wrz 2018, 11:45 przez cincin, łącznie zmieniany 1 raz.
dragonn, cardjunk, Berg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”