Anet E12 słaba jakość druku

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1172
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 774
Kontakt:

Re: Anet E12 słaba jakość druku

Post autor: @GUTEK@ »

Wg mnie problemem nie jest radełko, wystarczy zobaczyć na zdjęciach ile w ekstruderze leży zeskrobanego przez nie filamentu. Po prostu gdzieś on się blokuje i ekstruder nie jest w stanie go popchać.
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: Anet E12 słaba jakość druku

Post autor: xyzyx »

@GUTEK@ pisze:Wg mnie problemem nie jest radełko, wystarczy zobaczyć na zdjęciach ile w ekstruderze leży zeskrobanego przez nie filamentu. Po prostu gdzieś on się blokuje i ekstruder nie jest w stanie go popchać.
Dokładnie. Sprawdzić przede wszystkim czy na rozgrzanej głowicy da się przepchać filament ręcznie bez większych oporów.
wiktor123hks
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 25 wrz 2018, 14:22
Lokalizacja: ok. Łodzi
Drukarka: Anet E12

Re: Anet E12 słaba jakość druku

Post autor: wiktor123hks »

XisD pisze:Tak jak pisal Gutek, miałem podobnie.

Zmiany retrakcji i tym podobnych nie przynosiły skutku.
Odkręciłem dysze wyjałem rurke PTFE, uciąłem ją na końcu RÓWNO!, nową dysze wkrecilem troche ponad połowę gwintu, rurke PTFE dopchnąłem az do samej dyszy i po nagrzaniu głowicy dysze dokręciłem do bloku tak by ładnie przylegała do rurki PTFE. Potem skalibruj ekstruder ! to ważne, oryginalnie w enderze jest E93.00 Ja musiałem ustawic na E101.00 i dokładnie podaje filament. Potem zacznij bawic sie z retrakcją zaczynając od 1 retraction distance i 35 retraction speed i powoli dodawaj do retraction distance ja drukuje na 2.5.

Zrobiłem to co mówiłeś, przy okazji zmieniłem filament i efekty są trochę lepsze (osiągałem już wcześniej taką samą jakość, ten czarny po prostu do niczego się nie nadaje), ale nadal nie ma oczekiwanego rezultatu.

Gdzie zmienić ten współczynnik "E93"? Jest on w oprogramowaniu drukarki czy może w Curze?
BobekNierobek pisze:Masz takie samo mosiężne radełko jak ja. U siebie naostrzyłem ząbki za pomocą nożyka i dało to pozytywny efekt.
Co do tego ostrzenia wolałbym się chwilę wstrzymać, bo nawet nie wiem gdzie można kupić zapasowe w razie "w". Jeżeli nie uda mi się osiągnąć pożądanego efektu, to na pewno przetestuje.
@GUTEK@ pisze:Wg mnie problemem nie jest radełko, wystarczy zobaczyć na zdjęciach ile w ekstruderze leży zeskrobanego przez nie filamentu. Po prostu gdzieś on się blokuje i ekstruder nie jest w stanie go popchać.
Przed chwilą wymieniałem dyszę i zrobiłem wszystko co pisał XisD, więc w samym ekstruderze nie ma możliwości się blokować, tym bardziej, że przy rozgrzanej dyszy filament można bez większych oporów przecisnąć. Rolka na którym nawinięty jest filament tak samo nie ma prawa się zblokować, poniżej wstawiam zdj statywu, na którym się znajduje. W razie słabej jakości od razu napiszę, że zamieszczona jest na pręcie gwintowanym, więc opór jest na prawdę znikomy.

Aktualnie drukuje się ponownie pudełko od chińczyka (które zamieściłem kilka postów wyżej), wygląda to już dużo lepiej w porównaniu z czarnym filamentem ale i tak drukarka potrafi nadal robić "siatkę" zamiast równomiernej warstwy. Mimo wyłączenia retrakcji w Curze, radełko nadal potrafi się cofać, link do filmiku na dole.

Jak skończy się wydruk, wstawię parę zdjęć.

https://www.youtube.com/watch?v=BUFYa1Q ... e=youtu.be
Załączniki
IMG_20180927_130340.jpg
XisD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 305
Rejestracja: 13 lip 2018, 21:12
Lokalizacja: Gdynia
Drukarka: Prusa i3 mk3s BEAR
x 13

Re: Anet E12 słaba jakość druku

Post autor: XisD »

W pronterface wpisujesz naprzykład M92 E101 i zapisujesz M500, sprawdzasz M503 czy sie zapisało.
nie wiem jak to jest jak nie masz bootloadera wgranego czy to sie zapisze do marlina hm.

Masz pełno filmów jak skalibrowac ekstruder
np:
https://www.youtube.com/watch?v=JZGdMc2ebPo
Ender 3. Prusa i3 mk3s. HEVO budowa
wiktor123hks
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 25 wrz 2018, 14:22
Lokalizacja: ok. Łodzi
Drukarka: Anet E12

Re: Anet E12 słaba jakość druku

Post autor: wiktor123hks »

Załączam zdj z druku, o którym wspominałem post wyżej. Jakieś rady na to?
XisD pisze:W pronterface wpisujesz naprzykład M92 E101 i zapisujesz M500, sprawdzasz M503 czy sie zapisało.
nie wiem jak to jest jak nie masz bootloadera wgranego czy to sie zapisze do marlina hm.

Masz pełno filmów jak skalibrowac ekstruder
np:
https://www.youtube.com/watch?v=JZGdMc2ebPo
Postaram się to dzisiaj ogarnac ;)
Załączniki
IMG_20180927_134614.jpg
IMG_20180927_134608.jpg
IMG_20180927_134603.jpg
IMG_20180927_134558.jpg
IMG_20180927_134550.jpg
IMG_20180927_134543.jpg
IMG_20180927_134530.jpg
XisD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 305
Rejestracja: 13 lip 2018, 21:12
Lokalizacja: Gdynia
Drukarka: Prusa i3 mk3s BEAR
x 13

Re: Anet E12 słaba jakość druku

Post autor: XisD »

po skalibrowaniu ekstrudera powinno byc okej, bo on zle podaje filament po prostu
Ender 3. Prusa i3 mk3s. HEVO budowa
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1172
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 774
Kontakt:

Re: Anet E12 słaba jakość druku

Post autor: @GUTEK@ »

XisD pisze:po skalibrowaniu ekstrudera powinno byc okej, bo on zle podaje filament po prostu
No a ja dalej będę upierał się przy swoim. Problemem nie jest extruder. I u Ciebie XisD zwiększenie tych kroków o 7 czy ile tam dałeś będzie praktycznie na wydrukach niewidoczna. Jak byś wrócił do oryginalnej wartości drukarka teraz drukowałaby Ci tak samo.
Tu ewidentnie widać, filament się nie ślizga, extruder nie podaje za mało filamentu. Tylko nie jest go wstanie popchać i aż przeskakuje silnik. Nie wiem co jest przyczyną, źle złożona głowica, może za niska temperatura - termistor przekłamuje odczyty.
wiktor123hks
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 25 wrz 2018, 14:22
Lokalizacja: ok. Łodzi
Drukarka: Anet E12

Re: Anet E12 słaba jakość druku

Post autor: wiktor123hks »

W takim razie podbijam temp. z zapasem na 230 stopni, zobaczymy czy to coś zmieni.
XisD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 305
Rejestracja: 13 lip 2018, 21:12
Lokalizacja: Gdynia
Drukarka: Prusa i3 mk3s BEAR
x 13

Re: Anet E12 słaba jakość druku

Post autor: XisD »

@GUTEK@ pisze:
XisD pisze:po skalibrowaniu ekstrudera powinno byc okej, bo on zle podaje filament po prostu
No a ja dalej będę upierał się przy swoim. Problemem nie jest extruder. I u Ciebie XisD zwiększenie tych kroków o 7 czy ile tam dałeś będzie praktycznie na wydrukach niewidoczna. Jak byś wrócił do oryginalnej wartości drukarka teraz drukowałaby Ci tak samo.
Tu ewidentnie widać, filament się nie ślizga, extruder nie podaje za mało filamentu. Tylko nie jest go wstanie popchać i aż przeskakuje silnik. Nie wiem co jest przyczyną, źle złożona głowica, może za niska temperatura - termistor przekłamuje odczyty.


No ale jak on jest w stanie pchnac filament ręką to nie wiem czy to wina glowicy.
Ender 3. Prusa i3 mk3s. HEVO budowa
wiktor123hks
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 25 wrz 2018, 14:22
Lokalizacja: ok. Łodzi
Drukarka: Anet E12

Re: Anet E12 słaba jakość druku

Post autor: wiktor123hks »

Wstawiam zdj z druku w 230 stopniach. Jakość z pewnością jest trochę lepsza, mniej rozwarstwień, a całość stabilniejsza.
Załączniki
IMG_20180927_173521.jpg
IMG_20180927_173505.jpg
IMG_20180927_173500.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”