Problem z ustawieniami ENDER 3d

drukarz28
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 16
Rejestracja: 13 wrz 2018, 21:40
Lokalizacja: Topola Mała /Ostrów Wlkp.
Drukarka: Creality Ender 3

Problem z ustawieniami ENDER 3d

Post autor: drukarz28 »

'Witam serdecznie. Jestem " użyszkodnikiem " :D nowego Endera zakupionego tydzień temu od polskiego dystrybutora.
Na początku drukowałem z PLA, kilka wydruków wyszło idealnie względem wymiarów ,jakości wizualnej i wytrzymałościowej.
Problemy zaczęły się po zakupie Black Swift PET_G na szybkim portalu aukcyjnym. Pierwsza warstwa wygladala idealnie, dobra przyczepność przy 240*/75* i czystym szkle. Niestety z drukiem zaczęły się problemy. Materiał wypływający z dyszy jest jakby napowietrzony,bądź wyglądem przypomina karmelizowany cukier. Nie wydziela się żaden zapach. Kolejna oznaka problemu to zachowanie filamentu przy przejściu przez rolki przed bowdenem. Na dłuższych odcinkach druku wszystko ok, lecz przy wypełnieniach ,łukach i drukowaniu zewnętrznych obrysów filament jakby cofal się z bowdena powodujać charakterystyczne "tyrkotanie" pomiędzy radełkiem a łożyskiem. Przy ruchu ekstrudera poza trybem druku, tj.na pozycji home taka sytuacja nie ma miejsca, materiał jest ładnie wytłaczany bez żadnych "zwrotów". Dysza nie jest w żaden sposób przytkana. Wydruki wyglądają paskudnie, są łamliwe a warstwy są słabo posklejane. Załączam kilka fotek.

https://zapodaj.net/cfc80eae4beb1.jpg.html
https://zapodaj.net/be9f43051e1d8.jpg.html
https://zapodaj.net/16705dc8cec67.jpg.html
https://zapodaj.net/588bf324f06f4.jpg.html
Doradźcie proszę jak ogarnąć bestie. Ustawienia cury 3.4.1 ,cokolwiek.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Problem z ustawieniami ENDER 3d

Post autor: dziobu »

Witaj użyszkodniku,
drukarz28 pisze:(...)Black Swift PET_G(...)240*/75*(...)Materiał wypływający z dyszy jest jakby napowietrzony,bądź wyglądem przypomina karmelizowany cukier.
Palisz go. Zmniejsz temperaturę do 220 i spóbuj.

Reszta problemów raczej na pewno jest z tym związana. Jeśli mimo nizszej temperatury radełko dalej CI przeskakuje to prawdopodobnie masz już zasyfioną dyszę; trzeba rozkręcić (na ciepło) i wyczyścić.

Zdjęcia wrzucaj tu na serwer.
viewtopic.php?f=22&t=2109
XisD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 305
Rejestracja: 13 lip 2018, 21:12
Lokalizacja: Gdynia
Drukarka: Prusa i3 mk3s BEAR
x 13

Re: Problem z ustawieniami ENDER 3d

Post autor: XisD »

Tez mam ender3.

Jak juz dziobu napisał PETG 220 stopni ja rowniez w tylu drukuje.
Koniecznie wydrukuj czyscik na filament by filament nie zabieral syfu do dyszy, i jak juz pisał dziobu sprawdz czy dysza juz nie jest zasyfiona, niestety ja miałem i rurke PTFE dotnij by była rowno z dysza, duzo ludzi pisze na grupie enderka ze rurka nie jest docisnieta do dyszy
Ender 3. Prusa i3 mk3s. HEVO budowa
drukarz28
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 16
Rejestracja: 13 wrz 2018, 21:40
Lokalizacja: Topola Mała /Ostrów Wlkp.
Drukarka: Creality Ender 3

Re: Problem z ustawieniami ENDER 3d

Post autor: drukarz28 »

Dziękuje za szybką reakcje i poradę dotyczącą wstawiania zdjęć. Jutro po powrocie z pracy rozbiorę hotend i sprawdzę co tam siedzi, jak wygląda PTFE na styku z dyszą. Wydrukuje czyścik i wykonam testy. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
aaannnd
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 453
Rejestracja: 29 sie 2018, 14:00
Lokalizacja: KRK-PD
Drukarka: Ender 3
x 234

Re: Problem z ustawieniami ENDER 3d

Post autor: aaannnd »

U mnie przy głowicy rurka twardo siedzi, za to przy ekstruderze chodzi przy retrakcji. Oprócz czyścika jeszcze klamre na rurkę wypadałoby wydrukować.

Też jestem na poczatku drogi od wczoraj.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1177
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 780
Kontakt:

Re: Problem z ustawieniami ENDER 3d

Post autor: @GUTEK@ »

aaannnd pisze:przy ekstruderze chodzi przy retrakcji. Oprócz czyścika jeszcze klamre na rurkę wypadałoby wydrukować.
Polecam to założyć przy ekstruderze: https://www.thingiverse.com/thing:2840573
XisD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 305
Rejestracja: 13 lip 2018, 21:12
Lokalizacja: Gdynia
Drukarka: Prusa i3 mk3s BEAR
x 13

Re: Problem z ustawieniami ENDER 3d

Post autor: XisD »

Zmieńcie tą złączkę przy ekstruderze bo to babol co oni tam wkładają ja zmieniłem na lepszą zarówno przy ekstruderze jak i przy głowicy i nic nie chodzi ;-)
Ender 3. Prusa i3 mk3s. HEVO budowa
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Problem z ustawieniami ENDER 3d

Post autor: dziobu »

Polecam całą drukowaną. Przy okazji - nie ma szans na wyłamanie ząbków bo ich nie ma ;)
drukarz28
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 16
Rejestracja: 13 wrz 2018, 21:40
Lokalizacja: Topola Mała /Ostrów Wlkp.
Drukarka: Creality Ender 3

Re: Problem z ustawieniami ENDER 3d

Post autor: drukarz28 »

Witam ponownie. Rozebrałem głowice drukarki. Dysza obklejona i zakorkowana mieszanką TPU , petg i w ogóle. Wkreciłem nową dyszę, docisnałem PTFE do konća,po czym po skontrowaniu rurki wkretem dociskowym w głowicy dokreciłem dyszę o jakieś półtorej obrotu aż poczułem znaczny opór gdy dysza spotkała się z bowdenem. Drukuję właśnie czyścik filamentu. Po godzinie druku żadnych niepokojących oznak, wyglada ok. Temp. druku 220* / 60* Prędkość 50 /100 mm/s , bez nadmuchu.
XisD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 305
Rejestracja: 13 lip 2018, 21:12
Lokalizacja: Gdynia
Drukarka: Prusa i3 mk3s BEAR
x 13

Re: Problem z ustawieniami ENDER 3d

Post autor: XisD »

no i pieknie jeszcze zmien te zlaczki albo je zablokuj solidnie by rurka PTFE sie nie przesuwała i bedzie git.
Ender 3. Prusa i3 mk3s. HEVO budowa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”