Kalibracja linear advance/pressure advance krótkie how-to

Jakość druku Cię nie zadowala?
Kormoran
Postów w temacie: 4
Posty: 93
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: Kalibracja linear advance/pressure advance krótkie how-to

Post autor: Kormoran »

Jaaa.... OK, Wszystko jasne. Bym usunął powyższy post, ale nie mogę. :) Nie ma to jak być newbie w temacie ;)
Kormoran
Postów w temacie: 4
Posty: 93
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: Kalibracja linear advance/pressure advance krótkie how-to

Post autor: Kormoran »

dziobu pisze:Pewnie przekompilować firmware (lub znaleźć pasujące już z tą funkcją).
No to pies frytki zeżarł. Niestety nie mój level.
Próbowałem znaleźć gotowca z obsługą BlTouch, niestety nie znalazłem. Będzie musiała sprawa zaczekać (i to myślę długo).
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 4
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Kalibracja linear advance/pressure advance krótkie how-to

Post autor: roman »

(nie wiem czy warto zakładać nowy wątek z pytaniem czy może tutaj zapytać - spróbuje)

Drugi wieczór walczę z LA i chyba już mi się wyczerpały pomysły i muszę się zwrócić o poradę. Wykonałem podstawowy test (ustawienia standardowe, czyli Jerk:10, ACC:500), wyszedł niejednoznacznie jak poniżej:
test-la-gen.jpg

...ale wydaje się, że 0.12 to dobry wybór pomijając lekki under-extrusion z prawej strony, ale jak widać to mam do wyboru albo overextrusion przed wejściem na wyższa prędkość (z lewej), albo under tuż przed końcem wyższej prędkości. Olałem to bo założyłem, że to kolejny test, który u wszystkich na yt daje miarodajne wyniki to na pewno u mnie nie zadziała dobrze :)

Ale zrobiłem sobie swój test (zainspirowany pewnym pomnikiem;)), widok z góry:
test-la.jpg

Sprzęt: AI3M (direct na BMG-clone, marlin 1.1.9, TMC2208(o których piszą, że LA to tu nie działa, a u mnie działa;))
Spec:
Prędkość 50mm/s
ACC: 1800mm/s2
Jerk: 20mm/s po lewej i 5mm/s po prawej
Oznaczenia:
- strałki na zielono oznaczają subiektywnie najlepsze wartości dla próbek (0.12 dla J20 i 0.36 dla J5)
- niebieskie to wspomniany wyżej problem z under-exxtrusion przy "hamowaniu" głowicy


No i teraz nie wiem co czynie źle, bo 0.12 wygląda świetnie przy Jerku 20 na zakręcie A. Na zakręcie B może jest trochę za dużo, ale sądze, że to już naprawde detal, zresztą łatwo to zniwelować zwiększając trochę LA (kosztem małego zaoblenia zakrętu A). Taki urok.

Najbardziej jednak bym chciał uzyskać dobry efekt przy Jerku 5 (bo wiadomo - ghosting). I tu już są poważne problemy (próbka po prawej). Bo LA 0.12 to za mało (na zdjęciu może nie tak bardzo widoczne, ale na wydrukach robi się taka stopa słonia). Zwiększając LA dochodzę do wartości 0.36 na którym pierwszy zakręt wygląda bardzo dobrze z zewnątrz, ale under-extrusion przed zakrętem jest już bardzo duży (najlepiej to widać na najwyższej wartości 0.4, oznaczone niebieskimi strzałeczkami), a zakręt B (ten lewy) prawie wcale nie uległ "zaostrzeniu" i nadal jest kiepski.

No i pytanie - co począć ? ;)
Awatar użytkownika
Bemko
Postów w temacie: 2
Posty: 34
Rejestracja: 02 cze 2020, 19:16
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anycubic 4 Max Pro
x 42
Kontakt:

Re: Kalibracja linear advance/pressure advance krótkie how-to

Post autor: Bemko »

Sprzęt: AI3M (direct na BMG-clone, marlin 1.1.9, TMC2208(o których piszą, że LA to tu nie działa, a u mnie działa;))
Jaki to dokładnie Marlin? Stockowy od Anycubic, czy jakaś wersja customowa? Pytam, bo patrząc na te zdjęcia to moim zdaniem nie widać, żeby w ogóle LA działało.

Mam doświadczenie z Anycubic 4Max Pro i tam w stockowym sofcie nie dość, że LA jest domyślnie wyłączone, to nawet po włączeniu konfiguracja jest pod innym g-code. (Anycubic robił ten soft na bazie jakieś pośredniej wersji Marlina i w międzyczasie zmienił się g-code dla LA.)

Dla porównania jak to powinno wyglądać na wydruku testowym - różnice między wartościami są wyraźnie widoczne:
IMG_20210802_075828~01.jpg
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Kalibracja linear advance/pressure advance krótkie how-to

Post autor: mcxmcx »

A dasz link do opisu tego wydruku testowego?
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 4
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Kalibracja linear advance/pressure advance krótkie how-to

Post autor: roman »

Software to customowy marlin:
https://www.thingiverse.com/thing:3249319

LA jest włączone. Tak wygląda test przy zadanych jerkach, dałem dość duży zakres LA(0.0 - 1.0):
20221029_184219.jpg
20221029_183608.jpg
Eweidentnie widać, że małe jerki mu nie służą:
- gdy głowica (prawie) się zatrzymuje to robi bloba przed wejściem na wyższą prędkość,
- i odwrotnie - jak schodzi na niższą prędkość to chwile przed brakuje mu filamentu.

Widać, że przy niskim LA występuje jeden efekt, a przy wysokim drugi, ale! (może tego nie widać w tym teście dokładnie, czy w ogóle na zdjęciach) nie potrafię znaleźć złotego środka, ponieważ, nawet jak znajde najładniejszą linię (np dla LA=0.12) to na niej występuje zarówno jeden efekt jak i drugi. One się niejako na siebie nakładają w funkcji wartości LA: zwiększając stopniowo LA zanika jeden efekt, ale zanim zniknie pojawia się już drugi efekt.

No i widać mniej więcej, że przy jerk 20 jest lepiej, no ale tu już ghosting jest widoczny z daleka.

Zastanawiam się czy to może jednak wina moich stepsticków (2208). Myślę, żeby załadować Klippera, ale jeszcze o tym nie czytałem
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 4
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Kalibracja linear advance/pressure advance krótkie how-to

Post autor: roman »

mcxmcx pisze:A dasz link do opisu tego wydruku testowego?
https://marlinfw.org/tools/lin_advance/k-factor.html
Awatar użytkownika
Bemko
Postów w temacie: 2
Posty: 34
Rejestracja: 02 cze 2020, 19:16
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anycubic 4 Max Pro
x 42
Kontakt:

Re: Kalibracja linear advance/pressure advance krótkie how-to

Post autor: Bemko »

roman pisze:Software to customowy marlin:
https://www.thingiverse.com/thing:3249319

(...)

Eweidentnie widać, że małe jerki mu nie służą:
- gdy głowica (prawie) się zatrzymuje to robi bloba przed wejściem na wyższą prędkość,
- i odwrotnie - jak schodzi na niższą prędkość to chwile przed brakuje mu filamentu.
Na moje oko optymalna wartość u Ciebie jest w okolicach 0.2, więc jak robisz wydruki testowe, to dawaj zakres 0.0-0.3, żeby lepiej widzieć ten punkt za którym jest już gorzej.

Myślę, że problem jest jednak gdzie indziej: wartość LA nie powinna zależeć od Jerk! Zajrzałem do tego firmware i z opisu wynika, że włączone jest tam S-curve acceleration. To błąd, bo w Marlinie 1.1.9 nie powinno być ono używane razem z LA - jest to opisane w dokumentacji.

Efekt jest wtedy właśnie taki jak u Ciebie - nie da się wtedy idealnie dobrać wartości LA. Spróbuj wyłączyć S-curve, przekompiluj firmware i puść ten sam test LA - powinna się pojawić idealna linia przy którejś wartości.
roman
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 4
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Kalibracja linear advance/pressure advance krótkie how-to

Post autor: roman »

Jakby lepiej...
20221030_142033.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”