Skazy na ścianach (chropowatość)

Jakość druku Cię nie zadowala?
nearvey
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 22 paź 2018, 23:17

Skazy na ścianach (chropowatość)

Post autor: nearvey »

Witam!
Nie jestem jeszcze ekspertem w temacie druku 3D, powiedziałbym nawet, że dopiero niedawno zacząłem wiec, może okazać się, że problem o który chce zapytać jest trywialny.
Podczas druku potrafią pojawić się na ścianie pasek, który jest jakby chropowaty (co widać na zdjęciu z stojakiem na telefon), takie przypadki zdarzały już się wcześniej (generalnie drukarka od początku nie drukowała idealnie ale może ja nie mam wiedzy by to skorygować). Paski są chyba na całym przekroju, a np coś takiego jak na tej okrągłej zatyczce zawsze pojawia się z tej samej strony. Drukarka ma tez problem z retrakcja ale to chyba powód do dodania osobnego wątku.
Drukarka: Anycubic i3 Mega
Filament: PLA 3D Active biały (na PLA od PlastSpaw'u też się to zdarzało)
Proszę o konkretne możliwe powody i sposoby ich rozwiązania, gdyż pisałem już i na grupach i do innego posiadacza takiej drukarki (któremu swoją droga wszystko drukuje się perfekcyjnie) i nadal nic. Z góry dziękuję!
20181021_135007.jpg
20181021_135013.jpg
20181021_173415.jpg
20181022_225438.jpg
Link do zdjęć jeśli by nie działały:
https://imgur.com/a/f0YPymb
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3232
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Skazy na ścianach (chropowatość)

Post autor: morf »

Zdjecia 1-2 to mi wyglada na problem z ekstruzja, albo dysza sie przytyka (sprawdz temperatury bo przy szybkich przejazdach czasami trzeba dac wiecej), zreszta moze tez byc kwestia ekstrudera samego w sobie). Pisales o problemach z retrakcja, byc moze problem jest polaczony np zbyt duza retrakcja cofa Ci filament w chlodniejszy rejon glowicy i wszystko sie przytyka.

Zdjecia 3,4 to po prostu szew puszczony w slicerze w sposob "random" lub "optimize for fast printing". To nie bug to feature :) Mozna oczywiscie minimalizowac/ukrywac ten efekt.
Done is better than perfect.
nearvey
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 22 paź 2018, 23:17

Re: Skazy na ścianach (chropowatość)

Post autor: nearvey »

morf pisze:Zdjecia 1-2 to mi wyglada na problem z ekstruzja, albo dysza sie przytyka (sprawdz temperatury bo przy szybkich przejazdach czasami trzeba dac wiecej), zreszta moze tez byc kwestia ekstrudera samego w sobie). Pisales o problemach z retrakcja, byc moze problem jest polaczony np zbyt duza retrakcja cofa Ci filament w chlodniejszy rejon glowicy i wszystko sie przytyka.

Zdjecia 3,4 to po prostu szew puszczony w slicerze w sposob "random" lub "optimize for fast printing". To nie bug to feature :) Mozna oczywiscie minimalizowac/ukrywac ten efekt.
Efekt ze zdj 1 i 2 na razie się ponownie nie pojawił mimo, że wcześniej był dość częsty i warto dodać, że zawsze występował w tym samym miejscu tj. w tym samym zakresie wysokość od blatu. Wiem to bo myślałem, że to po prostu jakiś błąd lub nie udany wydruk i drukowałem ten sam element i to z 3 różnych filamentów (oczywiście nie jeden po drugim). Teraz może nie występuje z racji ze nie drukowałem stosunkowo dużych elementów czy też wysokich.

Co do zdjęcia 3 i 4 to jak pozbyć się lub zniwelować taki szew, czy to w simplify3d czy curze ? Lub chociaż zminimalizować, bo w końcu trzeba przyznać, że nie wygląda to dobrze (w elemencie na zdjęciu nie miało to większego znaczenia ale w innych modelach ma dla mnie znaczące).
Awatar użytkownika
Marek_Sp
Postów w temacie: 2
Posty: 298
Rejestracja: 13 wrz 2018, 16:50
Lokalizacja: Katowice
x 1

Re: Skazy na ścianach (chropowatość)

Post autor: Marek_Sp »

Z tym samym walcze i chyba to jest związane z prowadzeniem, czyli luzy w prowadnicach

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka
nearvey
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 22 paź 2018, 23:17

Re: Skazy na ścianach (chropowatość)

Post autor: nearvey »

Marek_Sp pisze:Z tym samym walcze i chyba to jest związane z prowadzeniem, czyli luzy w prowadnicach

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka
Co masz na myśli? Luzy na paskach czy luźne łożyska? Jak pisałem nie znam się aż tak dobrze jak bym chciał ale nie wiem, czy to o to chodzi. Sprawdziłem w Simplify3D i wychodzi na to, że rzeczywiście tak jak kolega wyżej napisał pojawia się to na zmianie warstwy na kolejną.
Może masz racje z tymi luzami, ja natknąłem się też na taki filmik: https://youtu.be/N0cb7ImPCqM może i w naszym przypadku by to pomogło lecz nie chce rozkręcać karetki jeśli może to nie być to.
Awatar użytkownika
Marek_Sp
Postów w temacie: 2
Posty: 298
Rejestracja: 13 wrz 2018, 16:50
Lokalizacja: Katowice
x 1

Re: Skazy na ścianach (chropowatość)

Post autor: Marek_Sp »

A nie wiem bo rozbierałem juz i nic nie znalazłem w moim wątku sa testowe kostki i tam widac jak co jakaś warstwa jest przeskok nie wiem co jest tego przyczyną
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”