JGaurora A5 - luz na osi Z

Jakość druku Cię nie zadowala?
netzmark
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 60
Rejestracja: 29 paź 2018, 00:08
Lokalizacja: Warszawa
x 1

JGaurora A5 - luz na osi Z

Post autor: netzmark »

Pytanie o oś Z.
Jeśli nacisnę palcem na obudowę łożyska od góry to oś z ekstruderem spada mi o 0.1 w stronę stolika i tak zostaje. Jak nacisnę z dołu to odwrotnie i też tak zostaje.
Wygląda mi to optycznie że nakrętka ma zbyt duży luz na śrubie niż coś ze sprzęgłem czy niedokręcone.
Śruby raczej proste, za dużego bicia na górze (nie ma tam mocowania łożyskiem) raczej nie ma, jakieś jest ale bez tragedii raczej (później zmierzę dokładnie).

Czy taki luz jest i zjawisko są normalne?
Czy na śrubie nie powinno być drugiej przeciwnakrętki kasującej luz?
Jakaś sugestia jak to poprawić poza wymianą śruby i nakrętki :-) ?
W tym rozwiązaniu mocowanie śruby u góry ma sens? Mocowania 3D do tej drukarki w oczywiście są w sieci ale jak czytam to zdania mocno podzielone odnośnie sensu stosowania.
JGaurora A5 (SKR1.3, Marlin 2.0, TMC2208, BLTouch)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: JGaurora A5 - luz na osi Z

Post autor: FlameRunner »

Luz powinien się kasować grawitacyjnie.
netzmark
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 60
Rejestracja: 29 paź 2018, 00:08
Lokalizacja: Warszawa
x 1

Re: JGaurora A5 - luz na osi Z

Post autor: netzmark »

O yezu... Że nie jest on ważny bo pod wpływem ciężaru podnoszonych elementów nakrętka powinna sama ustawiać się zawsze w dolnej pozycji luzu?

Czyli jeśli ustawie luz ekstruder-stolik na 0.1, pojadę np z+10 i z-10, po czym luz jest wciąż 0.1 tzn ze luz na śrubie się samoskasował prawidłowo i nie zwracać na niego uwagi?
JGaurora A5 (SKR1.3, Marlin 2.0, TMC2208, BLTouch)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: JGaurora A5 - luz na osi Z

Post autor: FlameRunner »

Może jeszcze inaczej: czy to, co opisujesz, powoduje jakieś problemy z wydrukami? Z pierwszą warstwą? Z czymkolwiek?
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: JGaurora A5 - luz na osi Z

Post autor: kapi »

netzmark pisze:Pytanie o oś Z.
Jeśli nacisnę palcem na obudowę łożyska od góry to oś z ekstruderem spada mi o 0.1 w stronę stolika i tak zostaje. Jak nacisnę z dołu to odwrotnie i też tak zostaje.
Wygląda mi to optycznie że nakrętka ma zbyt duży luz na śrubie niż coś ze sprzęgłem czy niedokręcone.
Śruby raczej proste, za dużego bicia na górze (nie ma tam mocowania łożyskiem) raczej nie ma, jakieś jest ale bez tragedii raczej (później zmierzę dokładnie).

Czy taki luz jest i zjawisko są normalne?
Czy na śrubie nie powinno być drugiej przeciwnakrętki kasującej luz?
Jakaś sugestia jak to poprawić poza wymianą śruby i nakrętki :-) ?
W tym rozwiązaniu mocowanie śruby u góry ma sens? Mocowania 3D do tej drukarki w oczywiście są w sieci ale jak czytam to zdania mocno podzielone odnośnie sensu stosowania.
odniosę się do tego, bo niedawno wraz z kolegą walczyliśmy z poprawnym ustawieniem tej drukarki.
1. na tych trapezowych szpilkach luz od nakrętki jest pomijalny.
2. możesz mieć niedokręconą nakrętkę do obudowy prowadnicy / łożyska.
3. możesz mieć niedokręconą szpilkę trapezową w sprzęgle przy silniku.

budowa tych sprzęgieł powoduje że czujesz "sprężynę" ale pod wpływem ciężaru ugięcie jest takie same cały czas - chyba że coś majstrujesz podczas pracy maszyny ;)
jak ustawisz 0,1 tak powinno być cały czas.

ten luz sam sie nie kasuje - nie mylmy pojęć. przykład nakrętki kasującej luz - klik

w Twoim przypadku skupił bym się na pkt 2 i 3. są o tyle "groźne" że podczas wydruku szpilka może się nie obrócić o zadany krok i spowoduje błąd w wydruku.

rama tej drukarki jest na tyle miękka, że sama się układa podczas pracy. każdy dodatkowy element nie zawsze wyjdzie na lepsze rozwiązanie.
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
netzmark
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 60
Rejestracja: 29 paź 2018, 00:08
Lokalizacja: Warszawa
x 1

Re: JGaurora A5 - luz na osi Z

Post autor: netzmark »

Wszystkie śrubki poodkręcane oprócz pkt2 do sprawdzenia, zaraz.

Walczę bo raz że stół mi pływa, dwa ewidentne luzy mam na łożyskach x (widzę go okiem i stukają podczas pracy), trzy teraz znalazłem jeszcze i ten. Y tez nie jest tu szczytem stabilności ale ujdzie. Problemy z pierwsza warstwą koryguję babystepem ale jak musze to robić co godzinę bo się zmienia przyczepność to jest to chore. Prążki poziome to kolejny problem, stąd grzebanie w luzazh. Nakłada się tu na siebie na siebie kilka problemów do kupy, jeszcze gnoje potencjometry z driverów usunęli to stukającego extrudera tez nie idzie wyregulować, dolutuję potka zanim zmienię na jakieś tmc.

No niby widziałem że ta drukarka to low budget ale że aż tak? :D
JGaurora A5 (SKR1.3, Marlin 2.0, TMC2208, BLTouch)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”