Ender3 - Problem z rozwarstwieniem warstw podczas druku

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
verex
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 14 lis 2018, 11:18
Lokalizacja: Tczew/London
Drukarka: Ender 3, FBear Ghost
Kontakt:

Ender3 - Problem z rozwarstwieniem warstw podczas druku

Post autor: verex »

Cześć,

Drukuję elementy w filamencie Colorfabb XT-CF20 na drukarce Creality Ender 3. Temperatura dyszy 245 stopni, podstawy 75 stopni, ekstruzja 100%, wiatrak 70%, prędkość 30mm/s, grubość warstwy 0,1mm. Poziomowałem stół, wydaje się że dość dobrze. Niestety zarówno w przypadku wydruku testowym w PLA, jak i podczas druku w tym filamencie po prawej stronie elementu zauważyłem jakby rozwarstwienie, albo raczej nie wypełnienie materiałem przez dyszę przerwy między ściankami. Po wydruku testowym postawiłem na to, że to wina złego levelowania stołu, więc siadłem i zrobiłem na tyle ile wydawało się ok. Problem niestety nadal występuje. Foto poglądowe w załączniku.

Czy ktoś wie czym to jest spowodowane? Cały element i powierzchnia są bardzo ładne, jakość pierwsza klasa, ale ta szczelina nie daje mi spokoju. Same elementy mają być wystawione na krótkotrwałe działanie dość dużych sił, stąd chciałbym wyeliminować problem i puścić wydruk jeszcze raz.
Wydruk seryjny w XT-CF20 - widoczne szpary po prawej stronie
Wydruk seryjny w XT-CF20 - widoczne szpary po prawej stronie
Wydruk testowy w PLA, nozz205st, bed60st, v35mm/s, fan70%, ekst102%
Wydruk testowy w PLA, nozz205st, bed60st, v35mm/s, fan70%, ekst102%
Wydruk testowy w Colorfabb XT-CF20
Wydruk testowy w Colorfabb XT-CF20
Liczę na wasze idee :D

Pozdrawiam,
Damian
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ender3 - Problem z rozwarstwieniem warstw podczas druku

Post autor: dragonn »

Nie, to nie jest rozwarstwienie, kalibrowałeś kroki ekstudera?
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Ender3 - Problem z rozwarstwieniem warstw podczas druku

Post autor: virgin71 »

A przypadkiem XT-CF20 nie rozjebał już dyszy?
Awatar użytkownika
jarekb
Postów w temacie: 1
Posty: 199
Rejestracja: 12 gru 2017, 14:31
Lokalizacja: Tychy
Drukarka: Hypercube Evolution
x 45

Re: Ender3 - Problem z rozwarstwieniem warstw podczas druku

Post autor: jarekb »

A czym tniesz? Może trzeba zmienić grubość ścianki i ew włączyć opcje thin walls. Ewentualnie zwiększyć ekstruzje.
Ja tak miałem jak sobie zaprojektowałem obudowę ze ścianką o grubości 2mm i ustawiłem w slicerze ściankę 0,5mm. W standardowych ustawieniach też miałem przerwę w środku ścianki. Jak wyregulowałem ekstruzję i zmieniłem w slicerze grubość ścianki to problem zniknął.
Babmbulab X1C
Hypercube Evo
X3D Corexy XS
Awatar użytkownika
Gmeracz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 266
Rejestracja: 03 lut 2017, 09:56
Lokalizacja: UK
Drukarka: ANYCUBIC Kossel Plus
x 61
Kontakt:

Re: Ender3 - Problem z rozwarstwieniem warstw podczas druku

Post autor: Gmeracz »

Poziomowanie stołu ma się tylko do pierwszej warstwy.
To, że rozwarstwia to normalne z tą dyszą. Możesz albo kombinować z szerokością dyszy i ilością ścianek, albo sobie darować.
To są jak dla mnie graniczne możliwości drukarki. Robi obwody, potem wypełnienie i nie ma już miejsca na dodatki.
Możesz próbować też z wypełnieniem małych przestrzeni, ale to nic chyba nie da.

Możesz włączyć też prasowanie, ale z wersją Cura do 3.4.1, gdzie ono działało prawidłowo. to ci zaklei górne warstwy.
Też mam ten problem i szukam funkcji omijających problem. Bo to siedzi raczej w Cura.
// użytkownik zbanowany permanentnie
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 1
Posty: 967
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: Prusa MK4, P1S AMS
x 179

Re: Ender3 - Problem z rozwarstwieniem warstw podczas druku

Post autor: artur_n »

Gmeracz pisze:Poziomowanie stołu ma się tylko do pierwszej warstwy.
A to nie prawda. Poziomowanie ma się do wszystkich warstw. Każda jedna jest kompensowana pod pierwszą warstwę.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ender3 - Problem z rozwarstwieniem warstw podczas druku

Post autor: dragonn »

artur_n pisze:
Gmeracz pisze:Poziomowanie stołu ma się tylko do pierwszej warstwy.
A to nie prawda. Poziomowanie ma się do wszystkich warstw. Każda jedna jest kompensowana pod pierwszą warstwę.
Nie, nie zgodzę się.
Każda kolejna warstwa kompensuje niedoskonałości pierwszej warstwy.

Co do taki luk robionych przez programy do cięcia. Bardzo dobrze radzi sobie z tym Simplify3D (wersja 4.0.1, w 4.1 to znowu zepsuli :lol: ) bo ma on funkcję dynamicznej zmiany szerokości ścieżki żeby takie luki wypełnić. Działą to zależnie od ustawień np. tak że zmienia szerokość ścieżki od 50% ustawionej do 200% ustawionej żeby napchać tą lukę filamentem. Oczywiście nie zmienia on szerokości wszystkich ścian tylko kombinuje z pojedynczą linią żeby wepchać ją do tej linii.
Tak że nawet jak szerokość ścieżki jest wysoce nieoptymalna do naszej dyszy do jako że jest to w środku modelu to nie jest to żaden problem.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender3 - Problem z rozwarstwieniem warstw podczas druku

Post autor: FlameRunner »

Cura też nieźle wypełnia takie szczeliny.
Slic3r chyba też?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender3 - Problem z rozwarstwieniem warstw podczas druku

Post autor: FlameRunner »

Gmeracz pisze:Możesz włączyć też prasowanie, ale z wersją Cura do 3.4.1, gdzie ono działało prawidłowo. to ci zaklei górne warstwy.
Udzielasz szkodliwych porad.
Koledze chodzi o wytrzymałość wydruku.
Zapaćkanie górnej warstwy, żeby nie było widać szczeliny, pomoże co najwyżej w marginalnym stopniu.
Gmeracz pisze:To są jak dla mnie graniczne możliwości drukarki. Robi obwody, potem wypełnienie i nie ma już miejsca na dodatki.
(...)
Też mam ten problem i szukam funkcji omijających problem. Bo to siedzi raczej w Cura.
To w końcu problem jest, Twoim zdaniem, z drukarką czy ze slicerem?
Awatar użytkownika
verex
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 14 lis 2018, 11:18
Lokalizacja: Tczew/London
Drukarka: Ender 3, FBear Ghost
Kontakt:

Re: Ender3 - Problem z rozwarstwieniem warstw podczas druku

Post autor: verex »

Cześć!
Dużo się działo przez ostatni rok i drukarka 3d poszła w odstawkę, chociaż jakieś tam wydruki z PLA poszły i jestem zadowolony. Dziś próbowałem wrócić do XT-CF20. Skalibrowałem ekstruder, skręciłem dokładnie maszynę (przeprowadzka po drodze), wymieniłem dyszę na stal nierdzewną i.. klops. Jest gorzej niż było.
Wklejam zdjęcia:
IMG_0310.jpg
IMG_0312.jpg
Jak widać próba wydruku kostki kalibracyjnej zakończyła się srogim niepowodzeniem. Zaczynam się zastanawiać, czy winą nie jest przypadkiem sam filament? Może wygrzanie tylko pogorszyło jego parametry?

Ustawienia: prędkość 60mm/s, infill 20%, temp dyszy 255st, stół 70st, dysza 0,5mm, w curze wszystko poustawiane odpowiednio na takie parametry. Dałem temu dwie próby próbując zlokalizować przyczynę, ale się poddałem. Pytanie zatem do bardziej doświadczonych kolegów: co może być przyczyną i jak to naprawić?
Prawdę mówiąc zastanawiam się nad zmianą drukarki, bo nie mam już cierpliwości do takich problemów przy enderze...
A, żeby nie było - dysza nówka, zamontowana świeżo przed wydrukiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”