CR-10S - problem z gubiącą się osią Y

Jakość druku Cię nie zadowala?
corradoskj
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 73
Rejestracja: 05 mar 2018, 20:59
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: CR-10, I3 MEGA
x 1

CR-10S - problem z gubiącą się osią Y

Post autor: corradoskj »

Cześć, od kliku dni mam problem z moją CR-10S, z niewyjaśnionych przyczyn wydruk jakby się przestawiał, dodam od razu że:
-szyba zostaje na swoim miejscu
-pasek jest napięty jak być powinien
-nie ma możliwości uderzenia stołu w cokolwiek
-kable są spięte w chain
-jest z-hop ustawiony w cura
-zryw jest i tak zmniejszony względem domyślnego (nigdy nie zależało mi na czasie wydruku)
- wydruk wygląda ok, nie widać połamań czy przegrzań od hot endu ale błędy te pojawiają się w miejscach gdzie są grube ściany, więc i o podwijaniu narożników nie ma mowy.

"Schodek" ten pojawia się w losowych momentach, zwykle moje wydruki zajmują po 17-24h więc nie jestem w stanie dopilnować tego. Do tego też nie jest powiedziane że musi się to zdarzyć. 3 razy się nie uda, raz się uda.

Drukarką jest lekko zmodzona CR-10S z wgranym Marlinem od TH3D, filament to oczywiście również DD PLA jak i Ekofilament i PlastSpaw PLA, przez kilka dni mi się trochę tego przewija.
IMG_20181202_091250.jpg
IMG_20181202_091302.jpg
IMG_20181202_091322.jpg
Obecny wydruk:
IMG_20181202_094027.jpg
Awatar użytkownika
piotrek3421
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 50
Rejestracja: 07 lis 2017, 16:11
Lokalizacja: Zabrzeż
Drukarka: Tronxy X5SA
x 26

Re: CR-10S - problem z gubiącą się osią Y

Post autor: piotrek3421 »

Proponuje sprawdzić czy prąd na silnik nie idzie za duży, przez to może się przegrzewać stepstick i silnik gubi kroki.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1179
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 789
Kontakt:

Re: CR-10S - problem z gubiącą się osią Y

Post autor: @GUTEK@ »

Ja coś takiego miałem jak wgrałem Marlina 1.1.8. Okazało się, że durna Cura ma domyślnie zryw ustawiony na 30. Fabryczne oprogramowanie ma zryw ustawiony na 15 i ignoruje wartość podaną w gcode.
Może właśnie sprawdź czy Ci jakiś slicer nie zmienił wartości zrywu wrzucanego w gcode.
corradoskj
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 73
Rejestracja: 05 mar 2018, 20:59
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: CR-10, I3 MEGA
x 1

Re: CR-10S - problem z gubiącą się osią Y

Post autor: corradoskj »

Gutek ale z tego co piszesz tak czy siak zryw byłby nadpisany przez firmware.
W cura wyłączyłem już jakiś czas temu zarówno tą automatyczną akcelerację zrywu jak i zmniejszyłem same wartości do 15. Wydaje mi się ze to czy zryw nie jest zbyt mocny da się poznać po samych ruchach drukarki.

Co do Cura też mnie irytuje, najpierw problemy z enderem bo coś tam im się pomyliło, potem z Anycubic i3 Mega a teraz jakby dołożyli jeszcze problemy z domyślnym gcode dla CR-10s to dla mnie już byłby komplet. Próbowałem się przesiąść na simplify3d ale w mojej ocenie simplify to to nie jest i tym bardziej warte 150 dolców.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1179
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 789
Kontakt:

Re: CR-10S - problem z gubiącą się osią Y

Post autor: @GUTEK@ »

Ja siedze na Curze 3.3.1 i jak czytam jakie jaja są z nowszymi to nie ruszam nawet. Jeszcze masz Slic3r od Prusy, który ma kilka ciekawych rozwiązań.

Możliwe, że Ciebie występuje inny problem, mi właśnie pomimo ustawień w firmware komenda "M205 X30 Y30" dodawana przez Cure zwiększała zryw i silnik od stołu gubił kroki.
Sprawdź też to co Ci napisał piotrek3421, u mnie napięcie na potencjometrze wynosiło 0.75V viewtopic.php?f=34&t=3318&p=57016
Pajacyk0v

Re: CR-10S - problem z gubiącą się osią Y

Post autor: Pajacyk0v »

Ja wyłączyłem accel/jerk control w ogóle. W moim przypadku wprowadzało to więcej szkód niż pożytku.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8945
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: CR-10S - problem z gubiącą się osią Y

Post autor: dziobu »

corradoskj pisze:Cześć, od kliku dni mam problem z moją CR-10S, z niewyjaśnionych przyczyn wydruk jakby się przestawiał
Jeśli niczego nie zmieniałeś to sprawdź czy jakieś łożysko w kółku Ci nie poleciało.
bandinse
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 68
Rejestracja: 04 maja 2018, 13:24
x 2

Re: CR-10S - problem z gubiącą się osią Y

Post autor: bandinse »

A jak u Cb wygląda sprawa z ustawieniem silników i prętów osi Z? Może w którymś momencie śruby prowadzące pręty T blokują się i przestawia Ci się ustawienie głowicy. Podrzucam filmik, gdzie gość tłumaczy jak ustawić silniki i prowadzenie osi Z. Zrobiłem u siebie do tego wyrzuciłem elastyczne sprzęgła, a wydrukowałem wcześniej własne które na szybko zrobiłem(jest też na Thing gotowy projekt ale mi nie podszedł). Do tego wyczyściłem pręty ze starego smaru zmieszanego już z kurzem dałem smar litowy. U mnie jeszcze są problemy chyba z fabryczną szybą ale to gdzie indziej dzisiaj wspomnę :)
https://www.youtube.com/watch?v=vie7WWBxsM4
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”