Drukarka mi się zbuntowała.

Jakość druku Cię nie zadowala?
MarCiu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 100
Rejestracja: 27 sie 2017, 23:26
Lokalizacja: Lubsko
x 6

Drukarka mi się zbuntowała.

Post autor: MarCiu »

Panowie radźcie...
AM8 BLV. Na pokładzie Ramps z Marlinem 1.9. Podpięty do Octoprinta. Cięcie od dawna na SLic3r Prusy.
Drukarka niedawno skończona chodząca drukująca. Octoprint praktycznie od roku chodził z porzednią A8. Zero problemów
Jakieś 2tyg temu drukowałem ostatnio. Później zachorowałem i nie mogłem zbliżać się do drukarki.
Dziś odpalam drukarkę, chcę drukować. Patrzę nowa wersja Ocoprinta. Ok upgrejduj... Alert Slicera też jest nowa wersja. Również został ściągnięty.
Model pocięty. Wysłany do Octo. Daję druk...
Drukarka wykonała rozbiegówkę (podam niżej) i stop. Na wyświetlaczu komunikat "E rozgrzewanie"... Czekam minutę, dwie, pięć i nic...
Kombinowanie tędy i owędy. Ok coś się pogryzło. Wróciłem do starego slicera. 1.4.1. (ostatnio na nim drukowałem przed przerwą). Nic to samo. Rozbiegówka czyszcząca dyszę wydrukowana i stop.
Przywróciłem ostatnią wersję Octoprinta (1.3.6) To samo... Praktycznie konfiguracja przywrócona do punku z jakiego drukowałem ostatnio i nic.
No to plik na kartę i druk. To samo: E rozgrzewam...
Oczywiście tak dzieje się na każdym pliku.
Konkluzja taka że mogę drukować jedynie z pronteface po kablu. I tu też jak dam najpierw ręczne rozgrzanie dyszy i stołu i dopiero puszczę druk.
Nie ma pojęcia co może być przyczyną. To się dosłownie stało z wyłączenia na włączenie drukarki, tylko z 2 tyg. przerwą pomiędzy.

Gkod startowy wygląda tak:

Kod: Zaznacz cały

G28 ; wyzeruj osie
G1 F30 Z1 ; unies nieco glowice
G1 F1800 Z0.2 X5.5 Y5.5 ; pojedz w lewy dolny rog stolu
G92 E0
G1 F50 E0.5 ; podaj nieco filamentu
G1 F600 Y30 E25 ; wydrukuj linie rozbiegowa
G1 F6000 X5 E4.5 ; odjedz w bok wycofujac nieco filamentu
I to drukarka przechodzi. Wyciska linię filamentu i dokładnie po tej retrakcji jest stop...

W pliku zaraz po tym następuje linia:

Kod: Zaznacz cały

M109 S260 ; set temperature and wait for it to be reached
I na tym rozgrzewaniu się zatrzymuje.

Kod startowy próbowałem ograniczyć do G28 i nic. Gdy ma grzać głowicę jest stop.

Na wyświetlaczu temperatura stołu i głowicy osiągnięta, ale jak by oprogramowanie tego nie odnotowywało. Nie następuje przeskok dalej.

Siedzę nad tym od 14tej i już nie mam pomysłów. Rampsa przeprogramowałem. Sprawdziłem wybrane termistory. Głowica się nagrzewa do zadanej temperatury. Plastik cieknie. Stół gorący... Ręcznie mogę wszystkim sterować i z serwera i kompa i z wyświetlacza.

Druk z karty się zatrzymuje z Octoprinta też...

Pomocy :)
Awatar użytkownika
Gmeracz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 266
Rejestracja: 03 lut 2017, 09:56
Lokalizacja: UK
Drukarka: ANYCUBIC Kossel Plus
x 61
Kontakt:

Re: Drukarka mi się zbuntowała.

Post autor: Gmeracz »

Wiem, że to zabrzmi banalnie.

A próbowałeś kliknąć pokrętłem, czy strzałką, czy OK, czy co tam masz? U mnie kiedyś po podgrzaniu parę razy się pojawiło coś w stylu, żeby kontynuować, a drukarka stała w miejscu jak głupia, ale po kliknięciu podejmowała druk. Nie pamiętam dlaczego, może przez kombinacje z różnymi ustawami i grzebaniem w kodzie.
// użytkownik zbanowany permanentnie
Awatar użytkownika
nevix
Postów w temacie: 1
Posty: 65
Rejestracja: 09 wrz 2018, 00:46
Drukarka: Ender 3
x 40

Re: Drukarka mi się zbuntowała.

Post autor: nevix »

M109 S260 ; set temperature and wait for it to be reached
To dokładnie oznacza ustaw temperaturę głowicy na 260 i wstrzymaj wydruk do momentu osiągnięcia zadanej temperatury. 260 jest nieosiągalne dla niektórych głowic może w tym problem?
MarCiu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 100
Rejestracja: 27 sie 2017, 23:26
Lokalizacja: Lubsko
x 6

Re: Drukarka mi się zbuntowała.

Post autor: MarCiu »

Tak próbowałem. Po menu mogę się dowolnie poruszać. Mam aktywne w menu opcje pause i stop. Ale to nie uwalnia drukarki, dalej stoi i czeka na rozgrzane... Żeby to przerwać, muszę zresetować drukarkę.

Dziś przetestuję jeszcze jedem pomysł, jaki urodził się do poduszki. Na koniec uniose trochę głowice. Może metalowy stół za mocno chlodzi końcówkę głowicy i jest jakieś pływanie temperatur.
Jak przyjrzałem się wykresowi z OctoPrinta to krzywa głowicy jest drobnym zygzakiem. Co nie ma miejsca jak głowica jest w powietrzu. Wtedy jest stabilnie.
Sama głowice mam owinieta teflonem i captonem.
MarCiu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 100
Rejestracja: 27 sie 2017, 23:26
Lokalizacja: Lubsko
x 6

Re: Drukarka mi się zbuntowała.

Post autor: MarCiu »

Tak Wiem że to komenda oczekiwania. I w tym problem - w tym oczekiwaniu.
Głowice grałem do 280 przy testach i nie było problemu. Tu też ręczne nagranie też spokojnie działa.
Przetestuje jeszcze dziś to unoszenie głowicy.
bialy_worek

Re: Drukarka mi się zbuntowała.

Post autor: bialy_worek »

Do jakiej temperatury nagrzewa sie ekstruder w momencie podawania pierwszej lini rozbiegowej ? Da się drukować na tej temp. ? Jeżeli tak to spróbuj M104 S260 ; ustaw target temp, nie czekaj na rozgrzanie
Wtedy podczas drukowania powinno sie nagrzac do zadanej temperatury, jakbys mial ustawione automatyczne poziomowanie stolu (G29) to zapewne zanim dokonczy sie poziomowanie glowica bedzie nagrzana.

Ewentualnie spróbuj M109 S250 R260 ; czekaj az temperatura osiagnie przedzial 250-260
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”