Pet-G i problemy na zakrętach

Jakość druku Cię nie zadowala?
spec
Postów w temacie: 4
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Pet-G i problemy na zakrętach

Post autor: spec »

Kalibruję drukarkę pod Pet-G. Drukarka to X3D XS, głowica Lama z dyszą 0.4 mm. Temperatura 220 stopni.
Standardowa kostka wygląda bardzo dobrze. Rozmiar i grubość ścianki zgadza się z projektem.
Obrazek

Wydruki z płaskimi ścianami wychodzą świetnie ale problem pojawia się na łukach:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mam nadzieję, że coś widać na zdjęciach z mojego "Zenita". Ścianki mają co jakiś czas wybulenie. Ekstruder direct na silniku od Blackforga 0,5 Nm. Stepstick DVR8825 na 16 kroków. Gdzie szukać przyczyny? Elektronika nie wyrabia?
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Pet-G i problemy na zakrętach

Post autor: Domell »

A noe za zimna głowica troche? Mało kto z pet-g schodzi na mniej niż 230.
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Awatar użytkownika
way
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 137
Rejestracja: 06 paź 2016, 10:57
Lokalizacja: Galicja
Drukarka: Corexy X3D XL - była
x 7

Re: Pet-G i problemy na zakrętach

Post autor: way »

Ja na Pet-G drukuje na 210-215 stopniach i wiem, że nie jestem odosobnionym przypadkiem. Przy wyższej temperaturze druk traci na jakości, najłatwiej sprawdzić sobie temperaturę drukując wysoki prostopadłościan: http://www.thingiverse.com/thing:2064 i zmieniając temperaturę co parę cm.
Ja z Pet-G walczę już pewnie z miesiąc i mi najwięcej pomogła zmiana slicera z Cury na Sli3era. Możesz spróbować mocno zmniejszyć przepływ filamentu, mi przy Curze zdarzało się ustawiać folw na poziomie 85%
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Pet-G i problemy na zakrętach

Post autor: Kopytko »

Dodatkowa zasada bardzo slabo trzeba chlodzic ja max daje 30 %
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 1
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Pet-G i problemy na zakrętach

Post autor: marek91 »

Z PET-G każdy drukuje na innych ustawieniach... wynika to z kilku spraw:
-przekłamania na termistorze
-budowy głowicy
-temperatury i prędkości druku

Z moich obserwacji wynika że ten ostatni punkt jest dość istotny, zmienia się bowiem czas w jakim materiał się uplastycznia.
spec
Postów w temacie: 4
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Re: Pet-G i problemy na zakrętach

Post autor: spec »

Temperatura wydaje mi się dobra. Przy większej materiał sam dość mocno wycieka z głowicy. Termistor mam raczej dobry bo Semitec 104GT-2. PID zrobiony więc tutaj nie powinno nic przekłamywać. Może faktycznie spróbuję zejść niżej. Głowica to Lama z dyszą 0,4 mm z standardowym chłodzeniem. Prędkość też nie jest kosmiczna bo 40-50 mm/s.
Przepływ wydaje mi się dobry. Zadana ścianka 1,2 mm ma 1,2 mm. Spróbuję jeszcze wymienić stepstick extrudera na A4988. Gdzieś mi się obiło o oczy, że DVR8825 średnio się nadaje do typu direct. Pokombinuję też z Slic3rem.
Chłodzenie mam cały czas włączone a jego siła hmmm sam nie wiem jak i czym to ocenić. Coś tam delikatnie dmucha nie jest to huragan.
spec
Postów w temacie: 4
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Re: Pet-G i problemy na zakrętach

Post autor: spec »

Wymieniłem DVR8825 na A4988 na ekstruderze. Nie poprawiło to wydruków ale silnik zaczął pracować ciszej (nówka od blackfroga). Pociąłem statek Slic3rem i wydrukował się pięknie. Wygląda na to, że moja drukarka nie lubi Cury (testowałem 14 i 15). O ile na prostych ładnie się drukuje to na zakrętach zawsze coś wychodziło. W Slic3rze tego nie ma. Spotkał się ktoś z tym już? Mam ustawiony mikrokrok na 32 przy X i Y. Oś Z na śrubie to 400 kroków. Ekstruder ma 16. Może procesor nie wyrabia a Cura używa bardziej skomplikowanych gcodów do łuków?
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Pet-G i problemy na zakrętach

Post autor: Kopytko »

a jakie predkości? Silniki 200 kroków czy 400 ?
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
spec
Postów w temacie: 4
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Re: Pet-G i problemy na zakrętach

Post autor: spec »

Silniki 200 kroków. Prędkość mała bo 35 mm/s. Dojazdy mam ustawione na 200 mm/s.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”