[Anycubic I3 Mega] Mega problem z jakością wydruku

Jakość druku Cię nie zadowala?
c123xx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 26 gru 2018, 20:04
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Anycubic I3 Mega

[Anycubic I3 Mega] Mega problem z jakością wydruku

Post autor: c123xx »

Dzień dobry!
Od kilku dni posiadam drukarkę Anycubic I3 Mega. Jest to moje pierwsze zetknięcie z drukiem 3D w praktyce. Po wyjęciu jej spod choinki zmontowałem ją, wypoziomowałem (bardzo starannie) i wydrukowałem testowe sowy.
IMG_20181225_125612_HDR.jpg
Wydruk jak na pierwszy raz bez modowania drukarki wydaje mi się bardzo przyzwoity.
Jako, że drukarka ma służyć mi do prototypowania elementów automatyki domowej od razu stworzyłem w Blenderze model:
obudowa1.png
wyeksportowałem do *.stl wrzuciłem do CURA'y ustawiłem materiał na PLA stół na 60st. C, ekstruder na 200st. C, warstwę na 0.1mm i zacząłem drukować. Po chwili otrzymałem takiego koszmarka:
IMG_20181226_191700.jpg
Po kilku minutach drukowania zablokował się filament (z mojej winy, źle ustawiłem szpulę), radełko wyżłobiło w filmanencie półkole. Rozebrałem wszystko, wyczyściłem z opiłków, przedmuchałem (filament bez problemu przesuwa się w bowdenie) i podjąłem próbę ponowną. Tym razem łódka 3D. Ustawienia jak powyżej tylko warstwa 0.2mm. Tym razem też porażka.
IMG_20181226_203208.jpg
Jeszcze raz wypoziomowałem stół. Stwierdziłem, że może źle coś ustawiłem w Curze. Jeszcze raz testowe sowy z SD i znów zły wydruk.
IMG_20181226_191837.jpg
W międzyczasie wymieniłem dyszę. Wydawało mi się, że mogłem ją uszkodzić przy odcinaniu filamentu cążkami. Odnoszę wrażenie, że drukarka podaje za dużo filamentu. Dysza po chwili drukowania dotyka wydruku i unosi się na nim. Nie chcę uszkodzić drukarki, więc zaprzestałem na razie drukowania.
- Filament sprawdziłem suwmiarką, ma regularną średnicę.
- Oprócz czyszczenia nic wiecej w drukarce nie grzebałem.
- Wgrałem nowy firmware za pomocą Cury.
Bardzo proszę o pomoc w powyższej kwestii. Napisałem do producenta maila ze zdjęciami, ale jeszcze nie otrzymałem odpowiedzi. Czy powodem takiego zachowania drukarki może być zbyt duża temperatura ekstrudera, zbyt szybkie podawanie? Wykluczam złą jakość filamentu ponieważ pierwszy wydruk był OK.
Pozdrawiam serdecznie
Marcin
Awatar użytkownika
RaveOn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 129
Rejestracja: 23 lis 2018, 13:30
Lokalizacja: Szczecin / Oslo
Drukarka: Prusa MK3S
x 39

Re: [Anycubic I3 Mega] Mega problem z jakością wydruku

Post autor: RaveOn »

Zacznij od skalibrowania ekstrudera, bo jak na moje mało doświadczone oko - drukarka podaje go sporo za dużo ;)
Ender 3 - SPRZEDANY
Prusa MK3S - Uruchomiona :D
Hevo - W fazie rozważań ;)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: [Anycubic I3 Mega] Mega problem z jakością wydruku

Post autor: dziobu »

A jaką masz dyszę? Zgadza się z tym co masz w Curze?
Po tym wszystkim jesteś w stanie wydrukować jeszcze raz te sowy? (domyślam się że masz gotowego gcode)
c123xx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 26 gru 2018, 20:04
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Anycubic I3 Mega

Re: [Anycubic I3 Mega] Mega problem z jakością wydruku

Post autor: c123xx »

dziobu Dysza jest 0.4mm, dokładnie taka jest ustawiona w Curze. Trochę mnie dziwi to, że pierwszy wydruk był OK, a kilka godzin później już nie.
Gcode sów jest oryginalny, niezmieniony z karty od Anycubica. Nie mogę już wydrukować, dzieje się to co na ostatnim zdjęciu.

RaveOn spróbuję, też mi się wydaje, że dużo za dużo, ale nie bardzo wiem jak to zmienić. (poszukam)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: [Anycubic I3 Mega] Mega problem z jakością wydruku

Post autor: dziobu »

Hint - ilość kroków/mm dla ekstrudera.
c123xx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 26 gru 2018, 20:04
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Anycubic I3 Mega

Re: [Anycubic I3 Mega] Mega problem z jakością wydruku

Post autor: c123xx »

Dziękuję! :) Możliwe, że rozwiązałem problem. (dzisiaj nie sprawdzę, gdyż jeszcze nie wyciszyłem drukarki) Prawdopodobnie zainstalowałem firmware od Mega-S... Jutro zrobię testy i dam znać, czy jest OK. :)
c123xx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 26 gru 2018, 20:04
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Anycubic I3 Mega

Re: [Anycubic I3 Mega] Mega problem z jakością wydruku

Post autor: c123xx »

Tak rzeczywiście, wgrałem firmware od Mega-S. (nie wiedziałem, że taka w ogóle istnieje). Teraz drukuje pięknie. :)
Dziękuję za nakierownie. :)
Pozdrowienia
Marcin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”