Mocowanie rurki PTFE na ścisk

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Mocowanie rurki PTFE na ścisk

Post autor: dziobu »

Po kilku zapytaniach co i jak opiszę moją metodę mocowania rurki PTFE w ekstruderze/głowicy.
(wybaczcie przekroje - ucze się)

Ogólnie chodzi o wywalenie złączek i złapanie rurki na ścisk. Praktyka doprowadziła mnie do dwóch rozwiązań:
1. płaskie,
2. z wypustkami.
I nie chodzi o prezerwatywy :D

Płaskie - takie mocowanie mam w ekstruderze:
a1.jpg
a taki ekstruder w tych drukarkach: I napiszę w skrócie - działa.

Rurka jest ściśnięta na sporym kawałku - 34mm:
a2.jpg
Otwór w obu detalach daje dziurę 4mm, ale z jednej strony dokręcany klocek ma 0.5mm luzu:
a3.jpg
Detale drukowane są poziomo więc warstwy w otworze idą równolegle do rurki. Technicznie nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale pole powierzchni robi swoje. W takim układzie dokręcam rurkę bardzo mocno - nie wpływa to na ruch filamentu. Obecnie w jednej drukarce mam niebieską rurkę 1.9/4, dokręconą bardzo mocno i wszystko działa prawidłowo.
Aha - drukuję ekstrudery z ASA. Dość twardy materiał ale jednak nie jest tak sztywny jak np PLA - tutaj nie wiem jak rurka będzie się trzymać.

Z wypustkami
Płaski układ nie sprawdził mi się w głowicy, gdzie na mocowanie rurki mam znacznie mniej miejsca. Musiałem dodać wypustki które fajnie trzymają rurkę.

Do głowicy mam takie coś: (mocowany uchwyt do zamiennika drukowanej złączki PC4)
https://www.thingiverse.com/thing:3048952
b1.jpg
b2.jpg
b3.jpg
b4.jpg
Wypustki mają 0.4mm w najgłębszym miejscu, natomiast szpara między klockami ma 0.5mm.

Tutaj podobne rozwiązanie - mocowanie zintegrowane z głowicą:
c1.jpg
c2.jpg
Całkowita długość detalu to 32mm, ale otwór zabiera 12.

Obu z powyższych mocowań używam i oba się sprawdzają. Jedna uwaga - wypustki zgniatają rurkę i trzeba filamentem sprawdzać podczas dokręcania ile jeszcze można ją ścisnąć. Wyrwać to się nie da (Kossela mogę podnieść za PTFE), ale za mocne dokręcenie po prostu zablokuje przejście plastiku.

I druga uwaga - mam trochę różnych rurek i prawie wszystkie się trzymają w obu typach mocowań - "prawie", bo te które dostałem do Flsunów (obu) nie. Poza tym że są lekko poddewastowane to nie wiem czym się różnią, ale obie mi wypadały. Mam teraz jakieś inne (i zwykłe 2/4 kupione gdzieś u nas i 1.9/4 z ali) i działą jak trzeba.
poharatek, FlameRunner, chemik72, Martin
Awatar użytkownika
chemik72
Postów w temacie: 2
Posty: 320
Rejestracja: 03 maja 2016, 09:16
x 52

Re: Mocowanie rurki PTFE na ścisk

Post autor: chemik72 »

No projekt fajny przemyślany :good: Ale nie prościej zastosować złączkę prostą skręcaną z pierścieniem? Chyba że patent zrobiony według idei "sam wymyśliłem, zaprojektowałem i zrobiłem " satysfakcja i duma z siebie bezcenna, ja tak bynajmniej mam :cool2:

https://www.pneumatig.eu/armatura-pneum ... -6-18.html
SAIZEX 300x300
SAIZEX MINI 200x200
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC
Awatar użytkownika
poharatek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 147
Rejestracja: 20 paź 2018, 21:28
Lokalizacja: Okolice Krakowa
Drukarka: Creality Ender 3
x 93

Re: Mocowanie rurki PTFE na ścisk

Post autor: poharatek »

chemik72 pisze:No projekt fajny przemyślany :good: Ale nie prościej zastosować złączkę prostą skręcaną z pierścieniem? Chyba że patent zrobiony według idei "sam wymyśliłem, zaprojektowałem i zrobiłem " satysfakcja i duma z siebie bezcenna, ja tak bynajmniej mam :cool2:

https://www.pneumatig.eu/armatura-pneum ... -6-18.html
W porządku, ale jeśli możesz, to rzuć linkiem, do takich, na rurkę o średnicy 4mm, z gwintem M10x1 i M6x1.
Bo sporo szukałem, ale nigdzie takich nie znalazłem (być może kiepski w szukaniu jestem ;)).
Awatar użytkownika
chemik72
Postów w temacie: 2
Posty: 320
Rejestracja: 03 maja 2016, 09:16
x 52

Re: Mocowanie rurki PTFE na ścisk

Post autor: chemik72 »

Nie wiem gdzie kupowane. Ale 4/M10 miałem w hotendzie tam jest M10. Musisz szukać :good:
41oINmTAYSL.jpg
IMAG1143.jpg
SAIZEX 300x300
SAIZEX MINI 200x200
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Mocowanie rurki PTFE na ścisk

Post autor: dziobu »

chemik72 pisze:Ale nie prościej zastosować złączkę prostą skręcaną z pierścieniem?
Wiesz, jakby były normalnie dostępne to pewnie tak. Ale nie są. A nie lubię uzależniać się od częsci które nie są popularne.

Druga sprawa - bywa że przy nadekstruzji ekstruder musi przepchnąć na siłę trochę filamentu. No zdarza się - czasem pożądanie, czasem nie. Wtedy trzymanie rurki musi być mocne. A tu jest mały i krótki pierścień - nie przekonuje mnie to zbytnio. Nie twierdzę że to nie działa, tylko wstawiając 3-dniowy wydruk chcę mieć spokój :) A moje rozwiązanie, choć niespecjalnie eleganckie, mam, sprawdziłem, używam i działa.

btw.
Czy takie mocowanie poradzi sobie z rurkami 3.85..4.15mm?

btw 2.
We Flsunie G hotend jest mocowany tak że nawet dostęp do złączki PC4 był skrajnie niewygodny (stykała się z pionową blachą mocującą głowicę). Także tu tak czy owak nie miałem wyjścia.
chemik72 pisze:Chyba że patent zrobiony według idei "sam wymyśliłem, zaprojektowałem i zrobiłem " satysfakcja i duma z siebie bezcenna
A to zawsze ;)
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2421
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 464
Kontakt:

Re: Mocowanie rurki PTFE na ścisk

Post autor: Artu »

dziobu pisze:Druga sprawa - bywa że przy nadekstruzji ekstruder musi przepchnąć na siłę trochę filamentu. No zdarza się - czasem pożądanie, czasem nie. Wtedy trzymanie rurki musi być mocne. A tu jest mały i krótki pierścień - nie przekonuje mnie to zbytnio.
To jest złącze pneumatyczne, i ten "pierścień" musi utrzymać rurkę przy ciśnieniu powyżej 10 atmosfer :smile2:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Mocowanie rurki PTFE na ścisk

Post autor: dziobu »

Ale ciśnienie działa zawsze w jedną stronę. Nie ma tam retrakcji. Te małe zaciski w klasycznej złączce też są OK dopóki nei szarpiesz rurką w obie strony.
Awatar użytkownika
poharatek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 147
Rejestracja: 20 paź 2018, 21:28
Lokalizacja: Okolice Krakowa
Drukarka: Creality Ender 3
x 93

Re: Mocowanie rurki PTFE na ścisk

Post autor: poharatek »

Artu pisze:To jest złącze pneumatyczne, i ten "pierścień" musi utrzymać rurkę przy ciśnieniu powyżej 10 atmosfer :smile2:
dziobu pisze:Ale ciśnienie działa zawsze w jedną stronę. Nie ma tam retrakcji. Te małe zaciski w klasycznej złączce też są OK dopóki nei szarpiesz rurką w obie strony.
Dodatkowo, ciśnienie działa też na samą rurkę, "rozpychając" ją od wewnątrz, przez co lepiej się blokuje w takich złączkach.
Awatar użytkownika
poharatek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 147
Rejestracja: 20 paź 2018, 21:28
Lokalizacja: Okolice Krakowa
Drukarka: Creality Ender 3
x 93

Re: Mocowanie rurki PTFE na ścisk

Post autor: poharatek »

Kilka dni temu popełniłem "mixa" ekstrudera 3Dator (https://www.thingiverse.com/thing:2027378), dodając do niego mocowanie bowdena na ścisk.
3dator1.jpg
3dator2.jpg
3dator4.jpg
3dator3.jpg
Wydrukowałem, zamontowałem w drukarce, przepracował już jakieś 30 - 40 godzin - i to działa!
Żadnych, nawet najmniejszych oznak ślizgania się rurki PTFE, tkwi w w ekstruderze, jak przymurowana, a wrednie dobierałem wydruki; z dużą ilością retrakcji.
Więc takie skręcane mocowanie się jak najbardziej sprawdza i można się pożegnać ze złączkami pneumatycznymi ;) (Przynajmniej od strony ekstrudera.)

Jakby ktoś chciał ten ekstruder sobie zrobić - to dostępny jest tu: https://www.thingiverse.com/thing:3369961
Swoją drogą bardzo fajny ekstruder, pcha jak dziki wszystko co się mu wetknie (łącznie z TPU).
Jedyne co warto by w nim zmienić, to dodać jakieś dystanse, żeby można było go porządnie skręcić.
Jak będę miał chwilę czasu, to pewnie go w ten sposób zmodyfikuję, tym bardziej, że po warsztacie pałętają mi się jakieś rurki mosiężne.
dziobu, jarekb, FlameRunner, Abys
Awatar użytkownika
jarekb
Postów w temacie: 1
Posty: 199
Rejestracja: 12 gru 2017, 14:31
Lokalizacja: Tychy
Drukarka: Hypercube Evolution
x 45

Re: Mocowanie rurki PTFE na ścisk

Post autor: jarekb »

Fajnie. Miałem drukować ten extruder, to wydrukuję twoją wersję.
Babmbulab X1C
Hypercube Evo
X3D Corexy XS
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”