Oś Z- Powolny ruch silnika

Jakość druku Cię nie zadowala?
icp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2019, 20:28

Oś Z- Powolny ruch silnika

Post autor: icp »

Hej
Jakiś czas temu zbudowałem drukarkę na profilach aluminiowych. Za sterowanie odpowiada układ i Marlin wzięty z Mendla90/Prusa, czyli Arduino+ ramps i stepsticki. Sterowanie- X, Y, E0: są na DRV, a oś Z jest na A4988. Jeden ekstruder E0. Czyli całe sterowanie można potraktować jak Prusa / Mendel, czy też podobne. Wydruki były w miarę ok. Ale nie miałem jeszcze czasu ich dopieszczać na ideał.
Wcześniej drukowała tak: Zał 1 i Zał 2 -szary PLA
1.jpg
2.jpg
Przez parę miesięcy nie miałem czasu, więc stała nieuruchamiana. Teraz muszę wydrukować kilka ważnych elementów, ale mam problem z drukarką, z którym nie potrafię sobie poradzić.
Teraz drukuje tak: Zał 3
3.jpg
Model kalibracyjny, który miał z tego wyjść to: Zał 4
4.jpg
Wygląda jakby oś Z się zbyt wolno podnosiła lub może feedrate zbyt duży, ale dlaczego i co uległo zmianie? Nie wiem.
Odnośnie osi Z:
Dziwne, że wcześniej było ok, a teraz nie jest. Zamieniłem stepstick z osi Z na nowy- taki sam A4988, tylko nowy. Ustawiałem na nim różne napięcia: 0,4V, 0,6V, 0,95V- zawsze efekt ten sam. Nie wiem jaki prąd ma silnik, nie ma na nim naklejki,a nie pamiętam jaki był kupiony. Na pewno wszystkie są 200 kr/obr i 1.8.

Ustawienia w Arduino:
Steps per unit przy E0 mam: 200*16/2 = 1600.
Max Feedrate Z: 4

Jak opuszczam manualnie z poziomu LCD lub z poziomu kontrolek w np Simplify też oś Z się poruszą bardzo powoli.
Nie mam pojęcia, co się stało z tą osią Z. Czy ktoś może pomóc?
bialy_worek

Re: Oś Z- Powolny ruch silnika

Post autor: bialy_worek »

Jeżeli jesteś pewny, że nic nie dotykałeś w drukarce to pewnie zmieniałes steps per mm w EEPROMie i nie zainicjowales i nie zapisales tych ustawien.
DRV8825 przy E0 powinny dać Ci 32 mikrokroki nie 16, wiec nie wiem skad te 200*16 ( jeżeli masz jumper piny połączone wszystkie).
Jak dla mnie masz za duża wartość, ja w konfiguracji 400 krokow na obrot + DRV8825 (32) + hobbgoblin w konfiguracji direct mam 609.54 steps per unit na ekstruderze.

Spróbuj zaznaczyć filament jakieś 10mm od ekstrudera, rozgrzać głowice i ustawić ekstruzje np jakieś 10mm i sprawdzić czy tyle zeszło jeżeli tak to znaczy że kroki są ustawione dobrze, zrób to samo dla osi Z sprawdzając czy ruch o 10mm jest faktycznie o tyle - jeżeli coś będzie za mało za dużo - dostosuj ilosc krokow do roznicy pomiedzy rzeczywista odległością a zadaną.
icp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2019, 20:28

Re: Oś Z- Powolny ruch silnika

Post autor: icp »

Masz rację. Zbyt duża wartość. Pomyliłem pliki configuration h i wpisałem z błędem. Dopiero jak zmierzyłem ile filamentu rzeczywiście przeszło to zauważyłem co jest. Zmieniłem wiele rzeczy w drukarce na raz + bardzo mało czasu i szybkie decyzje. Step stick też był do wymiany. Chyba ustawiłem mu zbyt duże napięcie. Potem wcale nie miałem czasu na 3d i dopiero teraz wracam do tematu.

Dzięki za podpowiedź.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”