Połączenie osi Z "Wazne"

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
PrzemoS
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 729
Rejestracja: 01 sie 2016, 12:11
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: Switchwire,Delta,X1C
x 719

Połączenie osi Z "Wazne"

Post autor: PrzemoS »

CO prawda kalibracje mam juz za soba ale tak sie zastanawiam czy cos nie spartolilem..

os Z mam podlaczona w sposob taki ze kazdy silnik do kazdego wejscia na Rampsie...

a czytalem ze musi byc niby tak :http://techtutor.pl/wp-content/uploads/ ... usa-i3.jpg


jest to jakas roznica??
Jesli tak to majac silniki 1.5A jaka wartosc napiecia powinienem miec na stepsticku CHinskim badz DRV..?

bo w tej chwili mam na chinskim przy moim polaczeniu 1.2V
i zamontowalem sobie TMC Waterrott z ta sama wartoscia i nie wiem czy cos nie zawalilem.

Z gory dzieki Panowie . :piwo: :piwo: :git:
"Z pozdrowieniami Przemek" :git: :git:

Drukarki:
Delta :yahoo: :yahoo: // Voron Switchwire :devil: // Bambu Lab X1-Carbon AMS :crazy:
Awatar użytkownika
way
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 137
Rejestracja: 06 paź 2016, 10:57
Lokalizacja: Galicja
Drukarka: Corexy X3D XL - była
x 7

Re: Połączenie osi Z "Wazne"

Post autor: way »

Ramps ma dwa miejsca na silniki osi Z i są one połączone równolegle, czyli twoje oba silniki dostają 1.2V, tylko stepstick dostaje bardziej w dupę przez większy prąd który przez niego płynie.
Awatar użytkownika
PrzemoS
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 729
Rejestracja: 01 sie 2016, 12:11
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: Switchwire,Delta,X1C
x 719

Re: Połączenie osi Z "Wazne"

Post autor: PrzemoS »

czyli przy TMC badz Chinskim czerownym jakie napiecie mam na nim ustawic??

I jeszcze pytanie po co jest montowany kabelek w TMC miedzy cfg1 a Gnd ?
"Z pozdrowieniami Przemek" :git: :git:

Drukarki:
Delta :yahoo: :yahoo: // Voron Switchwire :devil: // Bambu Lab X1-Carbon AMS :crazy:
Awatar użytkownika
way
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 137
Rejestracja: 06 paź 2016, 10:57
Lokalizacja: Galicja
Drukarka: Corexy X3D XL - była
x 7

Re: Połączenie osi Z "Wazne"

Post autor: way »

Takie, żeby silniki nie gubiły kroków (to przy za niskim napięciu) i się nie grzały (przy za wysokim).
Poradnik z którego ja korzystałem: http://www.printo3d.pl/regulacja-stepstickow/
Ja mam A4988 więc z tym kabelkiem nie podpowiem. Jeszcze sprawdź jaki prąd wytrzymują twoje TMC, bo przy napięciu 1.2V to już trochę prądu idzie. Ja przy konstrukcji corexy z dwoma silnikami to mam chyba 0.7V ustawione, ale na mnie się nie patrz, bo silniki to pracują głównie przy podnoszeniu stołu, a przy mendelu to trochę inaczej działa, nie miałem styczności z tą drukarką więc nie chce porównywać.
Awatar użytkownika
PrzemoS
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 729
Rejestracja: 01 sie 2016, 12:11
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: Switchwire,Delta,X1C
x 719

Re: Połączenie osi Z "Wazne"

Post autor: PrzemoS »

way pisze:Takie, żeby silniki nie gubiły kroków (to przy za niskim napięciu) i się nie grzały (przy za wysokim).
Poradnik z którego ja korzystałem: http://www.printo3d.pl/regulacja-stepstickow/
Ja mam A4988 więc z tym kabelkiem nie podpowiem. Jeszcze sprawdź jaki prąd wytrzymują twoje TMC, bo przy napięciu 1.2V to już trochę prądu idzie. Ja przy konstrukcji corexy z dwoma silnikami to mam chyba 0.7V ustawione, ale na mnie się nie patrz, bo silniki to pracują głównie przy podnoszeniu stołu, a przy mendelu to trochę inaczej działa, nie miałem styczności z tą drukarką więc nie chce porównywać.

no u mnie Z tez pracuje tylko po podnoszeniu stolu chodzi tylko X i Y
"Z pozdrowieniami Przemek" :git: :git:

Drukarki:
Delta :yahoo: :yahoo: // Voron Switchwire :devil: // Bambu Lab X1-Carbon AMS :crazy:
Awatar użytkownika
way
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 137
Rejestracja: 06 paź 2016, 10:57
Lokalizacja: Galicja
Drukarka: Corexy X3D XL - była
x 7

Re: Połączenie osi Z "Wazne"

Post autor: way »

Sprawdziłem i mam ustawione 0,67V. Przy moich silnikach 1,5A, rezystorach 100Ohm daje możliwość ust. max napięcia na poziomie 1.2V. Przy takim ustawieniu przy pracy obu silników przez stepstick będzie przepływał prąd o natężeniu 3A - A4988 pewnie by się usmażył, dlatego u mnie przy 0,67V max prąd na stepsticku to koło 1,7A.
Z tego co zauważyłem, max prąd jaki podają producenci jest dla gołego stepsticka bez radiatora, przy zastosowaniu chłodzenia te wartości się zwiększają.
mgd4
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 8
Rejestracja: 03 maja 2016, 22:31
x 4

Re: Połączenie osi Z "Wazne"

Post autor: mgd4 »

Oj, coś chyba pokręciłeś.
Przy moich silnikach 1,5A, rezystorach 100Ohm daje możliwość ust. max napięcia na poziomie 1.2V. Przy takim ustawieniu przy pracy obu silników przez stepstick będzie przepływał prąd o natężeniu 3A
A4948 z rezystorem 100mOhm, przy ustawieniu Vref = 1.2 zasili silniki prądem 1.5A niezależnie od tego czy podłączysz dwa czy jeden. Jeśli będą to dwa połączone równolegle, to przez każdy z nich popłynie w przybliżeniu połowa czyli 0.75A.

Pozdrawiam,
Mariusz
Awatar użytkownika
PrzemoS
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 729
Rejestracja: 01 sie 2016, 12:11
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: Switchwire,Delta,X1C
x 719

Re: Połączenie osi Z "Wazne"

Post autor: PrzemoS »

mgd4 pisze:Oj, coś chyba pokręciłeś.
Przy moich silnikach 1,5A, rezystorach 100Ohm daje możliwość ust. max napięcia na poziomie 1.2V. Przy takim ustawieniu przy pracy obu silników przez stepstick będzie przepływał prąd o natężeniu 3A
A4948 z rezystorem 100mOhm, przy ustawieniu Vref = 1.2 zasili silniki prądem 1.5A niezależnie od tego czy podłączysz dwa czy jeden. Jeśli będą to dwa połączone równolegle, to przez każdy z nich popłynie w przybliżeniu połowa czyli 0.75A.

Pozdrawiam,
Mariusz

Przy Polaczeniu rownoleglym majas taki stepstick i rezystory 100mohm mam zostawic 1.2v tak to jest optymalnie?czy cos zmienic z napieciem....
"Z pozdrowieniami Przemek" :git: :git:

Drukarki:
Delta :yahoo: :yahoo: // Voron Switchwire :devil: // Bambu Lab X1-Carbon AMS :crazy:
mgd4
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 8
Rejestracja: 03 maja 2016, 22:31
x 4

Re: Połączenie osi Z "Wazne"

Post autor: mgd4 »

Zasilasz silniki o dopuszczalnym prądzie 1.5A prądem dwa razy mniejszym, wiec nie wykorzystujesz w pełni ich możliwości. Ale dla mało wymagającej osi Z to może w zupełności wystarczyć.
Z drugiej strony, 1.5A to dla stepsticka całkiem sporo. Pewnie nie warto go forsować zwiększając prąd.
Awatar użytkownika
way
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 137
Rejestracja: 06 paź 2016, 10:57
Lokalizacja: Galicja
Drukarka: Corexy X3D XL - była
x 7

Re: Połączenie osi Z "Wazne"

Post autor: way »

mgd4 pisze:Oj, coś chyba pokręciłeś.
Przy moich silnikach 1,5A, rezystorach 100Ohm daje możliwość ust. max napięcia na poziomie 1.2V. Przy takim ustawieniu przy pracy obu silników przez stepstick będzie przepływał prąd o natężeniu 3A
A4948 z rezystorem 100mOhm, przy ustawieniu Vref = 1.2 zasili silniki prądem 1.5A niezależnie od tego czy podłączysz dwa czy jeden. Jeśli będą to dwa połączone równolegle, to przez każdy z nich popłynie w przybliżeniu połowa czyli 0.75A.

Pozdrawiam,
Mariusz
Hmm, przy połączeniu równoległym napięcie jest stałe, a prąd sobie urządzenie ciągnie tyle ile potrzebuje. Przynajmniej ja to tak rozumiem.
Jeśli założymy, że źródło daje max. 1,5A to masz rację, tylko u nas (u mnie ) źródło daje 30A, więc tu niby stepstick ogranicza? Nie jestem elektronikiem, ale wydawało mi sie, że na stepsticku nie ma specjalnych ograniczeń i dosyć łatwo jest go spalić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”