Slic3r PE - Współczynnik przepływu

Jakość druku Cię nie zadowala?
Tomasz_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 27 lut 2019, 13:04

Slic3r PE - Współczynnik przepływu

Post autor: Tomasz_B »

Witam.
Mam pytanie o współczynnik przepływu w ustawieniach filamentu, a sterowaniem drukarki przez Marlina 1.1.9 (Ramps 1.6).
Czy w konfiguracji Marlina jest jakaś opcja dodatkowa do ustawienia, aby on z tego korzystał?

Mianowicie chodzi o to:
Ładuję do slicera model kostki 35x35, tnę ją tak aby miała 2 ścianki obrysu (góra i dół 0).
Ustawiony filament (PET-G DevilDesing) na 1.75mm, współczynnik przepływu 1 dysza (od Triangle 0.4mm).
Kalibracja PID głowicy zrobiona, Ekstruder (oryginalny od A8 + bowden do głowicy V6) skalibrowany na 100 i 200mm.
Czyli w jakimś tam przedziale tolerancji model powinien mieć ściankę 0.8mm

Suwmiarka pokazuje na ściance 0.73mm.

W ustawieniach Slicera zmieniam współczynnik przepływu na 1.1 Ponownie drukuję model i ścianka dalej 0.73mm. Zmieniam na 0.9. ścianka dalej 0.73.
Podczas drukowania Marlin w opcjach cały czas pokazuje przepływ 100.
Dopiero jakikolwiek wpływ ma przestawienie opcji przepływu z poziomu wyświetlacza. Ustawienia Slic3ra jak by były pomijane.
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Slic3r PE - Współczynnik przepływu

Post autor: Cosik »

To nie jest komenda GCode. Ten współczynnik jest używany do przelicania ile ma filamentu wypluć i jest brany pod uwagę przy generacji pliku do drukarki.

Inna bajka to taka, że przepływ ustawia się na kostce z jednym orbysem/ścianą i najlepiej w tzw "vase mode"
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
Jakub
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 284
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
x 27

Re: Slic3r PE - Współczynnik przepływu

Post autor: Jakub »

Ustawienia slic3ra nie są pomijane, jeżeli w slic3rze dasz np. 90% to zamiast np. 100 kroków silnik extrudera zrobi 90. I jak ten gcode dasz do druku, to silnik extrudera zronbi te 90 kroków. A jeżeli flow z poziomu drukarki ustawisz na 90, to z tych 90 kroków zrobi się 81, bo flow w drukarce jest ustawiony na 90% tych 90% ze slic3ra.
Tomasz_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 27 lut 2019, 13:04

Re: Slic3r PE - Współczynnik przepływu

Post autor: Tomasz_B »

AAA Takie buty...
Dzięki, źle do tego podszedłem. Przynajmniej logistycznie w głowie.

Ale z drugiej strony, czemu gdy dokonywałem tej regulacji, nie miało to wpływu na ściankę?
Ok wykonam ponownie testy na jednej ściance (tryb wazy?), jak tylko wrócę do domu, ale nawet na dwie ścianki powinno to mieć wpływ.
Kroki ekstrudera ustawione. Tak 100 jak i 200mm odcinek filamentu ekstruder wysuwał dokładnie jak powinny być. PID też stabilny - temp nie pływa.

Całą procedurą zasugerowałem się tym filmem:
https://www.youtube.com/watch?v=jtoilP3ac-Q
Awatar użytkownika
jarekb
Postów w temacie: 1
Posty: 199
Rejestracja: 12 gru 2017, 14:31
Lokalizacja: Tychy
Drukarka: Hypercube Evolution
x 45

Re: Slic3r PE - Współczynnik przepływu

Post autor: jarekb »

W artykule:
http://www.desiquintans.com/flowrate
autor podaje że mniejszy błąd występuje przy kalibracji z dwoma ściankami. Ja nie mam zdania bo przy mojej badziewnej suwmiarce moje oczy widzą najczęściej underextrusion przy poprawnie ustawionej grubości ścianki
Babmbulab X1C
Hypercube Evo
X3D Corexy XS
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Slic3r PE - Współczynnik przepływu

Post autor: Cosik »

ale pamiętaj że tam są inne zjawiska, jak nachodzenie na siebie ścian, i warto wtedy przeczytać jaka powinna być grubość ścian. Slic3r PE ma taką opcję. Tylko dodatkowy problem jest taki że nie wiemy jakie są pozostałe ustawienia w Slic3rze. Do sprawdzania poprawności przepływu grubość ścianek musi być ustawiona na stałą znaną wartość
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”