Niesklejone ścieżki na wydruku

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Gmeracz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 266
Rejestracja: 03 lut 2017, 09:56
Lokalizacja: UK
Drukarka: ANYCUBIC Kossel Plus
x 61
Kontakt:

Re: Niesklejone ścieżki na wydruku

Post autor: Gmeracz »

Na fotce to wygląda bardziej na przelanie, bo kąty są zaokrąglone. Jakby przelewało z nadmiernego flow, a nie sklejało ze zbyt niskiej temp.

Trzeba zrobić testy kostkowe, co by mieć pewność.
// użytkownik zbanowany permanentnie
CBN
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 13
Rejestracja: 23 lis 2018, 23:43

Re: Niesklejone ścieżki na wydruku

Post autor: CBN »

Dobra, puściłem parę wydruków na tych samych parametrach, jedyna zmienna to prędkość.
Moim zdaniem kostki 20x20x20mm wyglądają tak samo, jedna była drukowana przy prędkości 60mm/s, a druga 50mm/s.
DSC09074.JPG
Zasadniczo powierzchnia wygląda nieźle, ścieżki są sklejone oprócz jednej ścieżki obrysu.

Puściłem też inne wydruki i z tego co widzę na niektórych elementach z tego samego drukowania ścieżki są sklejone, a na części nie.
DSC09072.JPG
Spróbuje może teraz z podniesioną temperaturą dyszy ekstrudera?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Niesklejone ścieżki na wydruku

Post autor: FlameRunner »

Kostki wyglądają bardzo podobnie, bo i zmiana szybkości była nieduża.

Ale... znowu nieprecyzyjnie podajesz szybkości. "60 mm/s" i "50 mm/s" to są szybkości dla wszystkich ścieżek, czy ogólne "print speed", z których Cura wylicza sobie różne wartości dla obrysu zewnętrznego, obrysów wewnętrznych, wypełnienia itd.? Domyślam się, że to drugie.
Spróbuj podrukować ustawiając wszystkie szybkości (obrysy wewnętrzne, zewnętrzne, wypełnienie itd.) na jedną wartośc, na przykład 30 mm/s.

Wygląda jakby problem był z obrysami wewnętrznymi, które (w przypadku Ultimaker Cura) domyślnie są drukowane szybciej niż lite wypełnienie warstw górnych/dolnych i obrysy zewnętrzne - może być tak, że przy przejściu na ścieżkę drukowaną o 100% szybciej brakuje ciśnienia, by uzyskać prawidłową jej szerokość.

PS Koniecznie wyeliminuj występującą w głowicy szparę między rurką teflonową a dyszą.
CBN
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 13
Rejestracja: 23 lis 2018, 23:43

Re: Niesklejone ścieżki na wydruku

Post autor: CBN »

FlameRunner pisze:Ale... znowu nieprecyzyjnie podajesz szybkości. "60 mm/s" i "50 mm/s" to są szybkości dla wszystkich ścieżek, czy ogólne "print speed", z których Cura wylicza sobie różne wartości dla obrysu zewnętrznego, obrysów wewnętrznych, wypełnienia itd.? Domyślam się, że to drugie.
Tak to wygląda w tej chwili:
parametry.png
Widzę, że wewnętrzna ściana drukuje się z pełną prędkością, spróbuje puścić wydruk z mniejszą prędkością drukowania wewnętrznych ścian.

FlameRunner pisze:PS Koniecznie wyeliminuj występującą w głowicy szparę między rurką teflonową a dyszą.
Po wydrukowaniu kolejnej kostki spróbuje zniwelować ewentualną szparę o której wspominasz - możesz tylko podpowiedzieć jak to zrobić? Chodzi o białą rurkę, którą filament jest podawany do ekstrudera? Trzeba ją dopchnąć lub dokręcić?
CBN
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 13
Rejestracja: 23 lis 2018, 23:43

Re: Niesklejone ścieżki na wydruku

Post autor: CBN »

Puściłem kostkę na nowych parametrach (o połowę mniejsza prędkość drukowania wewnętrznych ścian) i wyszła super:
DSC09077.JPG
DSC09078.JPG
Już miałem otwierać szampana, ale dla pewności pościłem jeszcze raz problematyczne wydruki i okazało się, że jest klops - ścieżki są nadal nie sklejone.
DSC09080.JPG
DSC09079.JPG
W takim razie biorę się teraz za ewentualną szczelinę między dyszą a teflonową rurką...
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Niesklejone ścieżki na wydruku

Post autor: panWiadr0 »

Zmniejsz nadmuch na 50-60%

Jeżeli dmucha na dysze albo co gorsza na blok to może spadać temp i...
CBN
Awatar użytkownika
Wawok
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 495
Rejestracja: 22 lut 2019, 08:44
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Drukarka: HEVO in progress
x 133

Re: Niesklejone ścieżki na wydruku

Post autor: Wawok »

Maleńki OFFTOP

Jak masz ustawiony parametr nakładania wypełnienia na obrys ? Pytam bo u siebie dąże do takiego efektu jak masz na kostce ostatnio drukowanej z pokazanym wypełnieniem

Odnośnie tych niesklejonych ścieżek na wyobleniu w górnym położeniu modelu to ja ten efekt niwelowałem ustawieniem większej ilości pełnych warstw - jak masz ustawione domyślnie np 3 to ja dawałem tyle na ile występuje ten ostry łuk u góry.

Klon Prusy i3:
- sprzedany

Hypercube Evolution
- K$%#a wreszcie zaczął drukować :crazy2:

Dodatkowo Voron 0.1 by LDO do zadań specjalnych :twisted:
CBN
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 13
Rejestracja: 23 lis 2018, 23:43

Re: Niesklejone ścieżki na wydruku

Post autor: CBN »

Wawok pisze:Jak masz ustawiony parametr nakładania wypełnienia na obrys ? Pytam bo u siebie dąże do takiego efektu jak masz na kostce ostatnio drukowanej z pokazanym wypełnieniem
Nie wiem czy o to Ci chodzi, ale w opcji Top/Bottom Pattern mam wybraną opcję Lines (do wyboru jest jeszcze Concentric i Zig Zag).
Jeśli nie o to chodziło to doprecyzuj pytanie :-)
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Niesklejone ścieżki na wydruku

Post autor: panWiadr0 »

Infill overlap %. Ustaw 25-35%
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”