[naprawione] Dziwny problem z wydrukami

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
kura666
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 25
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:11
Lokalizacja: Chudów
x 1
Kontakt:

[naprawione] Dziwny problem z wydrukami

Post autor: kura666 »

Witejcie,

Po kilku tygodniach kalibracji/testow roznych filamentow powtarza mi sie dosc czesto ten sam problem. Najlatwiej mi go opisac poprzez cos w rodzaju "gubienie warstwy".

Sprzet to Printo H2 CoreXY, Slic3r.

Wczorajszy wydruk z filamentem PET-G.
Nie wiem, czy jest sens wrzucac konfiguracje ze Slic3ra gdyz wydaje mi sie, ze nie w tym lezy problem.

Jak widac w zalaczonych obrazkach calosc wyglada dobrze, ale w dwoch miejscach druk jakby jest niezespolony i peka. Podobnie wyglada to na ABS jak rowniez PLA.

Przy drukowaniu wiezy testowej 20x20x100 problem nie wystepuje.
Sprawdzalem w prointerface czy czasem nie ma jakichs bledow w g-codzie, ale nie widac, zeby cos bylo nie tak.

Czy jest mozliwe, aby przez np. przegrzanie stepstickow/silnikow itp zostala "pominieta" cala warstwa? Albo os Z odjechala za duzo?

Pozdrawiam.

// Przyczyną problemów okazał się być używany silnik osi Z.
// Więcej info: http://reprapy.pl/viewtopic.php?p=882#p882
// FlameRunner
Załączniki
Ukonczony wydruk
Ukonczony wydruk
wydruk2.jpg (139.23 KiB) Przejrzano 11008 razy
Rozpadlo sie na 3 czesci
Rozpadlo sie na 3 czesci
wydruk3.jpg (39.12 KiB) Przejrzano 11008 razy
Rozklejona wartwa
Rozklejona wartwa
wydruk4.jpg (62.65 KiB) Przejrzano 11008 razy
Zapraszam na www.SkullCrew.pl
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Dziwny problem z wydrukami

Post autor: FlameRunner »

Wygląda jakby zacinała się ekstruzja. Może przegrzewa się stepstick ekstrudera, może jest źle ustawiony prąd na silniku, może głowica się przytyka.
Opowiedz nam o swoim ekstruderze, głowicy i jej chłodzeniu, ustawieniach retrakcji.
Awatar użytkownika
kura666
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 25
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:11
Lokalizacja: Chudów
x 1
Kontakt:

Re: Dziwny problem z wydrukami

Post autor: kura666 »

Głowica J-head All-metal Hotend 1.75 mm
Silnik Extruder – NEMA 17 0.5NM nowy
Stepsick A4988
Napiecie na stepsticku - 1.15V

Ustawienia retrakcji:
Length: 4.5
Lift Z 0
Speed 45
Extra Length on start 0.2
Minimum travel sfter retraction 2
Retract on layer change - OFF
Wipe when retracting - OFF

Zastanawia mnie mechanizm dociskajacy filament (zdjecie). Przy wkreceniu go nie ma mozliwosci odepchniecia mechanizmu, tak jakby ta sprezynka nie spelniala swojej roli. Jak mocno filament powinien byc docisniety?

Zalaczam zdjecie z zielonym ABS. Tam udalo mi sie przerwac wydruk wlasnie wtedy, kiedy wystapil problem. Wuglada tak, jakby drukarka zglupiala na jednej warstwie :)

Dodatkowo Zdjecia glowicy oraz extrudera.

Dzieki.
Załączniki
20160413_125518.jpg
20160413_125518.jpg (146.22 KiB) Przejrzano 10995 razy
20160420_140502.jpg
20160420_140502.jpg (80.63 KiB) Przejrzano 10995 razy
20160420_141053.jpg
20160420_141053.jpg (77.83 KiB) Przejrzano 10995 razy
Zapraszam na www.SkullCrew.pl
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Dziwny problem z wydrukami

Post autor: FlameRunner »

Byłeś przy drukarce w czasie, gdy (nie) kładło tej brakującej warstwy? Co się wtedy działo? Silnik ekstrudera gubił kroki? Mielił filament? W ogóle nie dawał oznak życia?

Potencjalne problemy:

1. "Głowica J-head All-metal Hotend 1.75 mm"
Czyli tania, chińska głowica, która może być wykonana gdzieś pomiędzy poprawnie a bardzo źle.
Czy została chociaż dobrze dokręczona na gorąco?
Trochę ciemne zdjęcie, nie do końca widzę. Czy radiator jest chłodzony już od najniższego żeberka i jednocześnie blok nie jest chłodzony?

2. Retrakcja
Głowice fullmetal nie lubią długiej retrakcji. Mimo że to bowden, sprawdź czy krótsza retrakcja nie rozwiąże problemu.
Może też tymczasowo zmniejsz nieco szybkość i daj extra length na 0, bo może to zaciemniać obraz.

3. Docisk filamentu
Czy przy wyłączonym silniku jesteś w stanie przesuwać filament przez ekstruder?
Jak wygląda filament po przejściu przez ekstruder? Powinien być nadal okrągły, z widocznymi nacięciami od radełka.
mscichu
Postów w temacie: 1
Posty: 89
Rejestracja: 20 kwie 2016, 13:05
x 9

Re: Dziwny problem z wydrukami

Post autor: mscichu »

Miałem podobnie jak nadmuch dawał na blok grzejny i temperatura spadła poniżej 180st.
Awatar użytkownika
kura666
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 25
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:11
Lokalizacja: Chudów
x 1
Kontakt:

Re: Dziwny problem z wydrukami

Post autor: kura666 »

FlameRunner pisze:Byłeś przy drukarce w czasie, gdy (nie) kładło tej brakującej warstwy? Co się wtedy działo? Silnik ekstrudera gubił kroki? Mielił filament? W ogóle nie dawał oznak życia?
Wygladalo to tak, jakby drukarka dostala kopniaka. Nagle zaczela bardzo szybko pracowac, tak jakby byly to jalowe przebiegi.. Widac to po okregach. Wygadalo to tak, ze tak szybko sie zaczela poruszac, ze filament nie zdazyl swobodnie opasc. Co do silnika extrudera, to nie badalem dokladnie. Nie wiem, czy gubil kroki.
FlameRunner pisze:
Potencjalne problemy:

1. "Głowica J-head All-metal Hotend 1.75 mm"
Czyli tania, chińska głowica, która może być wykonana gdzieś pomiędzy poprawnie a bardzo źle.
Czy została chociaż dobrze dokręczona na gorąco?
Trochę ciemne zdjęcie, nie do końca widzę. Czy radiator jest chłodzony już od najniższego żeberka i jednocześnie blok nie jest chłodzony?
Radiator jest chlodzony od najnizszego zeberka. Blok nie jest chlodzony.
Tak, glowice dokrecalem na goraco.
FlameRunner pisze:
2. Retrakcja
Głowice fullmetal nie lubią długiej retrakcji. Mimo że to bowden, sprawdź czy krótsza retrakcja nie rozwiąże problemu.
Może też tymczasowo zmniejsz nieco szybkość i daj extra length na 0, bo może to zaciemniać obraz.

3. Docisk filamentu
Czy przy wyłączonym silniku jesteś w stanie przesuwać filament przez ekstruder?
Jak wygląda filament po przejściu przez ekstruder? Powinien być nadal okrągły, z widocznymi nacięciami od radełka.
Filament wyglada dobrze. Moge go przesunac z wylaczonym silnikiem.

Chyba tez nie chodzi tu o retrakcje.

Mysle, ze przyczyna moze byc nagle przyspieszenie silnikow. Tylko dlaczego? I czy jest to mozliwe? Gubienie krokow osi XY tez nie wystepuje.... warstwy sa ukladane idealnie nad soba.

Ponowie wydruk testowy tego duzego plaskiego elementu. Moze uda sie wygenerowac podobne zachowanie.

mscichu pisze:Miałem podobnie jak nadmuch dawał na blok grzejny i temperatura spadła poniżej 180st.
Temperatura stabilna.... przy ABS bylo to 269-271 stopni przez caly wydruk.
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2016, 15:13 przez kura666, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam na www.SkullCrew.pl
Garreth
Postów w temacie: 1
Posty: 175
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 29

Re: Dziwny problem z wydrukami

Post autor: Garreth »

Mam printo H2, a raczej miałem, bo teraz to z oryginalnej konstrukcji została w sumie tylko buda, wałki i plastiki, więc się wypowiem.

1. Ten All-metal to wcale nie all metal, PTFE leci wgłąb heat-break'a. Dodatkowo wygląda na to, że wycieka Ci górą filament. Też tak miałem w tej totalnie badziewnej głowicy pomimo dokręcania na gorąco i cudowania z tym. Termistor jaki jest zastosowany ma nieznany typ (więc jego wskazania mogą mocno odbiegać od rzeczywistości (jego sposób montażu też jest mało pewny...). Może drukujesz ze zbyt niską temperaturą i się po prostu zapycha głowica. Ja wymieniłem na e3d v6, Tobie polecam zrobić to samo (albo na lamę od syntetycznego).
2. Ten plastikowy ekstruder to woła o pomstę do nieba, przewlekanie filamentu przez niego to katorga, regulacja docisku również. Kup Goliat V2, e3d titan, czy cokolwiek lepszego od tego szajsu:)
3. Ta regulacja Vref z tego co pamiętam też była dziwna... Różne silniki, a wszędzie kazali dać taki sam Vref. Mi przy nim silniki niby działały, ale nie ufałem temu rozwiązaniu. Wymieniłem stepstiki (dla XY TMC2100, dla EZ DRV8825) oraz używane silniki na takie, o znanych mi parametrach i do tego dostosowałem prądy.
4. Czwarta opcja to reklamacja u producenta, z tym może pójść różnie, może dostaniesz nową chińską głowicę, albo nowy zestaw plastików do ekstrudera, ewentualnie jakąś poradę, z którą może być różnie.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Dziwny problem z wydrukami

Post autor: FlameRunner »

kura666 pisze: Wygladalo to tak, jakby drukarka dostala kopniaka. Nagle zaczela bardzo szybko pracowac, tak jakby byly to jalowe przebiegi.. Widac to po okregach. Wygadalo to tak, ze tak szybko sie zaczela poruszac, ze filament nie zdazyl swobodnie opasc. Co do silnika extrudera, to nie badalem dokladnie. Nie wiem, czy gubil kroki.
Takie cuda nie powinny się dziać. Pokaż cały g-code, z którego to drukowałeś.
W międzyczasie puść jeszcze raz któryś z nieudanych wydruków i sprawdź, czy problem występuje zawsze na tych samych warstwach.
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Dziwny problem z wydrukami

Post autor: Domell »

Ja mając podobne problemy odkryłem że po prostu szpula mi się przyblokowała, zacznij od prostych rzeczy, takich jak blokowanie się czegoś z jakiegoś powodu lub luźne śrubki (to też miałem w stoliku).

No i te wentylatory, szumią strasznie ale np. u mnie jak nie chłodzę elektroniki to jest gorąca :/ głośno jest ale przynajmniej nic nie przegrzejesz. (stepsticki też z powodu przegrzania wymieniałem, nie wiele do tego trzeba)
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Awatar użytkownika
kura666
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 25
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:11
Lokalizacja: Chudów
x 1
Kontakt:

Re: Dziwny problem z wydrukami

Post autor: kura666 »

FlameRunner pisze: Takie cuda nie powinny się dziać. Pokaż cały g-code, z którego to drukowałeś.
W międzyczasie puść jeszcze raz któryś z nieudanych wydruków i sprawdź, czy problem występuje zawsze na tych samych warstwach.

Niestety g-codu nie znalazlem, ale podrukuje troche plaskich powiechni... mysle, ze sie problem sie powtorzy.

Dzieki Gareth za porady... czekaja mnie spore zakupy :)

Domell, Wentylator na elektronice oczywiscie mam.
Zapraszam na www.SkullCrew.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”