[Ender 3] Abys Wydruki,problemy,..

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 48
Posty: 805
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 354

Re: [Ender 3] Abys Wydruki,problemy,..

Post autor: Abys »

virgin71 pisze:Obstawiałbym gównianość materiału, ale przy założeniu, że to DD sprawdzałbym naciąg pasków.
Sprawdziłem naciąg, ale dla testu jeszcze podkręciłem..
Oś Y po chwili stoi, słychać buczenie z silnika.
20190412_144210.jpg
Okazało się że zębaka zablokowała silnik, zsunęła się z wału.
20190412_144217.jpg
Mamy winowajcę? Możliwe że zębatka nie jest równa i przyhamowała czasami tworząc te artefakty, nie wiem ale zamierzam zwiększyć luz.
Czy wystarczą podkładki pod silnik czy lepiej dać kawał alu z radiatora i zamocować go do profilu z paskiem?
20190412_150639.jpg
Sprawdziłem od razu Y, też podobnie i może powodować przycieranie = artefakty.
20190412_150811.jpg
Widać że nie można już więcej oddalić zębatki bo będzie przycierał pasek..
20190412_150845.jpg
Montując to wiedziałem o tym, nie podobało mi się to ale nie widziałem żeby ktoś to przerabiał i myślałem że nie ma problemu.
Co ja będę poprawiał jak jest ogólnodostępna więc pewnie sprawdzona, nic nie trzeba robić tylko montujesz i tyle.. ta.. dobrze że byłem przy wydruku i stało się to teraz a nie spaliło silnik.
Pięknie, Ender to taki braciszek Anetki.
Ile to rzeczy trzeba wymienić i poprawić.. ale wiadomo, cena :)

Doradźcie czy mam montować podkładki czy kawał alu, bardziej mnie przekonuje kawałek alu bo zawsze to lepsze odprowadzenie ciepła.
Przy Y na myśli mi tylko przychodzą podkładki, albo blok alu i rzeźba..
Hmmm i na myśl mi jeszcze przyszło jedno, dampery :devil:
20190412_152822.jpg
20190412_152850.jpg
Przetnę tą gumę i będzie pasować, w końcu się na coś przydadzą.
Wywaliłem je po zmianie płyty,jak myślicie?
Nie robi to różnicy czy część z gwintem, czy bez co nie? (Nie musiałbym modyfikować 2 szt.)
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 48
Posty: 805
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 354

Re: [Ender 3] Abys Wydruki,problemy,..

Post autor: Abys »

Dodałem podkładkę z dampera pod silnik, podobnie z X silnik dostał podkładkę i teraz już jest tak jak być powinno.
Czorny PLA jest od efilament3d, nawet to próbowałem żeby wykluczyć materiał.
Pobawiłem się trochę sprężynami,podkładkami,napięciami i myślę że problem rozwiązany :git:
Przed
20190413_114607.jpg
Po
20190413_120406.jpg
(ciemny punkt jest od latarki)
:good:

Jeszcze muszę dopracować profil/e.
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 48
Posty: 805
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 354

Re: [Ender 3] Abys Wydruki,problemy,..

Post autor: Abys »

Wracam ponownie, wciąż mam problem z osią X..
Trafiały wam się uszkodzone silniki nema 17? Jest jakiś sposób żeby sprawdzić czy jest sprawny? Nie mogę go ciągle wyregulować żeby nie przeskoczył, oś X regulowałem napięcia,naciągałem paski mocniej,słabiej nie ma opcji chyba żeby nie był uszkodzony.Co ciekawe w poprzedniej płycie oryginalnej padła mi właśnie oś X, nie było reakcji.Ale wpięty silnik w Y zadziałał, więc na złączu/driver. Coś mi się wydaje że to jest powiązane teraz, bo na innych osiach bez problemu mogłem ustawić odpowiednie napięcie a z tym się po prostu nie da.Zimny-przeskakuje,ciepły-przeskakuje,bardzo ciepły-przeskakuje,gorący-przeskakuje.Nie przeskakuje co chwilę, tylko trafi się raz na wydruk a czasami wcale.Ten sam gcode po drugim razie nie przeskakuje, losowość ale zauważyłem że występuje przy dolnych warstwach.Na pierwszych postach jest benchy,rolka, na których też widać te przesunięcia.

Wczorajsza sowa, przeskok na podstawce i reszta druku OK.
20190414_165604.jpg
Dzisiejszy wydruk 0.04
20190414_165626.jpg
20190414_165641.jpg
Próbka filamentu 47min, przeskok po kilku warstwach(na środku) kilka warstw więcej jak u sowy.
Czy podmiana silnika na inną oś i testowanie to jedyna metoda która mi pozostała?
Driver raczej jest sprawny bo poprzednie przygody z tą osią mnie bardziej kierują w stronę silnika, ale nie wykluczam też drivera.
Na oryginalnej płycie nie podrukowałem za dużo ale były wydruki kilku godzinne, jak i najdłuższy 7h i chwilę później płyta kaput.
Ale nigdy nie miałem sytuacji w której by mi przesuwało wydruk na tej osi X, na żadnym wydruku nie było tego problemu ale oś X przestała działać to wymieniłem płytę ale widać że problem wciąż jest.

Rolki na wózku pracują lekko.
Naciąg paska jest odpowiedni,sprawdzałem nawet mocniejszy naciąg.
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
cloudpol7
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 10 kwie 2019, 22:09
x 1

Re: [Ender 3] Abys Wydruki,problemy,..

Post autor: cloudpol7 »

Tak sobie czytam.
Mały skok w osi Z (cieniutka warstwa), wcześniej uszkodzona płyta ( możliwe że driver w osi x był przeciążony i się spalił uszkadzając płytę główną)
Może kwestia za dużego oporu stawianego na silnik w tej osi?
Jak to wygląda przy wydruku? Dysza nie jeździ mocno po poprzednich warstwach? Przy wydrukach w miarę symetrycznych tylko ta oś się tak zachowuje?
Może podstawowe pytanie, ale nie przejrzałem wszystkich postów w temacie, stół dobrze wypoziomowany, nie ma problemu z estruderem (bo może filament się blokuje bezgłośnie miejscami)?
Trochę mi też to wygląda jak by dysza była niedogrzana i szybko zastygający filament stawiał za duże opory. Bo od strony softu (slicera) aż takich problemów nie powinno być.
Ostatnio miałem trochę inny problem i nakombinowałem się i nic nie przyniosło skutku, aż przyjrzałem się głównie extruderowi i dyszy w trakcie jak odwalał niepożądane rzeczy i zauważyłem w czym problem.
Może poświęć chwila na wydruk żeby go przypilnować i jak problem się pojawi to sprawdź naprężenia na pasku, extruder i dyszę jak się mają.
Abys
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 48
Posty: 805
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 354

Re: [Ender 3] Abys Wydruki,problemy,..

Post autor: Abys »

cloudpol7 pisze:Tak sobie czytam.
Mały skok w osi Z (cieniutka warstwa), wcześniej uszkodzona płyta ( możliwe że driver w osi x był przeciążony i się spalił uszkadzając płytę główną)
Może kwestia za dużego oporu stawianego na silnik w tej osi?
Jak to wygląda przy wydruku? Dysza nie jeździ mocno po poprzednich warstwach? Przy wydrukach w miarę symetrycznych tylko ta oś się tak zachowuje?
Może podstawowe pytanie, ale nie przejrzałem wszystkich postów w temacie, stół dobrze wypoziomowany, nie ma problemu z estruderem (bo może filament się blokuje bezgłośnie miejscami)?
Trochę mi też to wygląda jak by dysza była niedogrzana i szybko zastygający filament stawiał za duże opory. Bo od strony softu (slicera) aż takich problemów nie powinno być.
Ostatnio miałem trochę inny problem i nakombinowałem się i nic nie przyniosło skutku, aż przyjrzałem się głównie extruderowi i dyszy w trakcie jak odwalał niepożądane rzeczy i zauważyłem w czym problem.
Może poświęć chwila na wydruk żeby go przypilnować i jak problem się pojawi to sprawdź naprężenia na pasku, extruder i dyszę jak się mają.
Zamieniłem miejscami silniki X i Y, bez zmian.
Poluzowałem mimośrod na X, który nie był jakoś mocno dokręcony ale jeszcze kawałek się dało bez luzów.
Przy operacji zauważyłem że głowica była lekko rozkręcona, 2 śruby łączące radiator do wózka..
Przez to mogły być te nierówno nakładane warstwy, ale czy to odpowiada za jedno przesunięcie? Wątpię, ale nie wykluczam.
Obniżyłem napięcie na 0.85V bo po dotknięciu silnik parzył, nawet nie trzeba było trzymać długo.
Pierwszy wydruk 40min próbki filamentu wyszedł równo, bez przesunięć.Ale poprzednie też czasami tak wychodziły więc nigdy nic nie wiadomo.
Będę musiał teraz kilka wydruków porobić i przypatrzeć się,ekstruder będę drukował bo ten mi się ślizga i nie daje rady.A dyszę wymieniałem kilka razy, nawet czasami za często ale chciałem być pewny że to nie ona powoduje problem.Z ekstruzją po modyfikacji w głowicy już nie mam problemów, po wymianie wentylatora noctua też który powodował "Heat Creep".
Sprawdzałem też czy driver się nie przegrzewa, nie ma takiej opcji bo testowałem 50,60mm na chłodzenie,to było aż nad i tak przeskoczyła warstwa.
Została mi jeszcze podmiana karty sd (używam oryginalnej ale to Netac 8gb)
Podmiana drivera,sprawdzenie zasilacza,..
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
kamilxxg
Postów w temacie: 1
Posty: 257
Rejestracja: 25 lis 2018, 19:18
Drukarka: Ender-3 Bear Upgrade
x 71

Re: [Ender 3] Abys Wydruki,problemy,..

Post autor: kamilxxg »

Ta oryginalna karta to IMHO złom, widziałem bardzo dużo wątków, o problemach w druku, które ustały po wymianie tej fabrycznej karty, ja miałem z nią od samego początku problem tyle, że u mnie jak wgrałem na nią gcode to czasem drukarka przerywała druk w tym samym miejscu albo np miała przesunięcie w poziomie przez co drukowała w powietrzu. Dziwi mnie to, że na pepperze jak są okazje na Netac to się ludzie rzucają bo cena dobra a potem się okazuje, że to towar powstały z odrzutów.
Abys
Ender-3 "Bear Upgrade" SKR V1.4, TMC2209, Dragon, BMG | Wyeliminowałem szparkę zanim to było modne!
Mingda MD-16 Fabryczna wersja... na razie
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 48
Posty: 805
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 354

Re: [Ender 3] Abys Wydruki,problemy,..

Post autor: Abys »

Wrzucam jako dziennik..
Przeskakujący ekstruder, filament wleciał między rurkę PTFE a łącznik..
Jakość tych rurek mnie ciągle zaskakuje, chyba trzeba kupić capricorn i trzymać się z dala innych..
Dzięki za pomoc przy rozkręcaniu, nigdy tego nie rozkręcałem a okazało się że śruba trzymająca łącznik miała zjechane gniazdo.

20190420_205833.jpg
20190420_214459.jpg
20190420_214949.jpg
20190420_215012.jpg
20190420_214617.jpg
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: [Ender 3] Abys Wydruki,problemy,..

Post autor: FlameRunner »

Czy dobrze widzę, że rurka blisko końca (czyli tam, gdzie w głowicy jest już gorąco) jest w jednym miejscu wybrzuszona, a w innym wklęsła?
Jaką średnicę wewnętrzną ma u Ciebie łącznik głowicy? Czy (po wyczyszczeniu całości) rurka o średnicy zewnętrznej 4 mm wchodzi raczej na styk, czy może z luzem?
Porównaj z moim przypadkiem: https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=67&t ... =20#p73924
Abys
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 48
Posty: 805
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 354

Re: [Ender 3] Abys Wydruki,problemy,..

Post autor: Abys »

FlameRunner pisze:Czy dobrze widzę, że rurka blisko końca (czyli tam, gdzie w głowicy jest już gorąco) jest w jednym miejscu wybrzuszona, a w innym wklęsła?
Jaką średnicę wewnętrzną ma u Ciebie łącznik głowicy? Czy (po wyczyszczeniu całości) rurka o średnicy zewnętrznej 4 mm wchodzi raczej na styk, czy może z luzem?
Porównaj z moim przypadkiem: https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=67&t ... =20#p73924
Wątpię, nie czuć w palcach żadnego wybrzuszenia czy wklęsłości.Tak chyba się zdjęcie zrobiło, ja tam pchałem ostro imbusa żeby to wypchnąć :lol: i może się lekka fala zrobiła.Pierw od strony łącznika PTFE a później od strony dyszy.
Więcej:
20190420_235307.jpg
20190420_235316.jpg
20190420_235322.jpg
20190420_235328.jpg
Szczerze? Nie chce mi się tego nawet czyścić, wymieniam to na inną z PTFE.
Biała rurka ma luz (nawet z filamentem oporu nie ma) a niebieska prawidłowo, ciasno siedzi jakiś tam minimalny luz.
Ale nie przepchnę bo filament blokuje, żałuję że nie sprawdziłem średnicy tej rurki tylko w ciemno zamontowałem..
Niebieska powodowała mi problem z przesuwaniem filamentu, za mała średnica wewnętrzna :crazy:
Jedna zje*ana wewnątrz inna z zewnątrz :clap: jakość
20190420_234739.jpg
20190420_234823.jpg
20190420_234843.jpg
20190420_234945.jpg
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1177
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 780
Kontakt:

Re: [Ender 3] Abys Wydruki,problemy,..

Post autor: @GUTEK@ »

Ostatnio kupowałem tą rurkę (jest razem ze złączkami) i jest ok, zewnętrzna średnica 4mm:
https://www.aliexpress.com/item/1M-3D-P ... 14321.html
Mam ją zamontowaną od paru dni, jakieś 100g już przez nią przeszło i działa ok.

Natomiast wcześniej kupiłem dziadostwo i ma wymiar taki jak Twoja, ale już nawet wzrokowo było widać, że jest cieńsza:
https://www.aliexpress.com/item/1M-PTFE ... 10253.html
Abys
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”