[Ender 3] Abys Wydruki,problemy,..

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 48
Posty: 805
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 354

Re: [Ender 3] Abys Wydruki,problemy,..

Post autor: Abys »

Wymieniłem wentylator głowicy,wydruku i rurkę PTFE.
Za problemy z ekstruzją najprawdopodobniej był odpowiedzialny wentylator na głowicy noctua, nie chłodził dobrze i po czasie filament się blokował a ekstruder próbując go przepchnąć golił go i pękał.Do tego rurka PTFE która miała opór nie pomagała w tym, nawet trafiłem na filmik który tylko potwierdził moje przypuszczenia i skłonił do wymiany tych elementów.

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=azm1c55JOxk
Dodatkowo wjechały napinacze pasków,łańcuch na oś X i radiatory na silniki(może niepotrzebnie)
20190406_224659.jpg
20190406_224711.jpg
Zagadka, co spowodowało to przesunięcie? (przesunięcie, nie jest to brakująca warstwa)
20190406_141331.jpg
Steper się zagrzał?
Motor się zagrzał?
Pasek? Coś innego?
Później problem już nie występował, wydruk za wydrukiem i nawet drukarka nie stygła więc sam nie wiem.


Jeszcze jedno pytanie do użytkowników łańcuchów wydrukowanych.
Czy warto dać kroplę oleju w miejscu łączenia łańcucha?
Zastanawiam się jak długo wytrzyma PETG w tym miejscu.

Puściłem ponownie ten sam gcode...
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 4
Posty: 434
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: [Ender 3] Abys Wydruki,problemy,..

Post autor: Marcin1415 »

To nie są łańcuchy tylko prowadniki. Podnieś napęcie na stepsticku, zgaduję żę od osi X.
Abys
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 48
Posty: 805
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 354

Re: [Ender 3] Abys Wydruki,problemy,..

Post autor: Abys »

Marcin1415 pisze:To nie są łańcuchy tylko prowadniki. Podnieś prąd na stepsticku, zgaduję żę od osi X.
Spoko, ale warto smarować czy zostawić?
O ile zwiększyć? (1,02 V) Tak, X.
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 4
Posty: 434
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: [Ender 3] Abys Wydruki,problemy,..

Post autor: Marcin1415 »

Abys pisze:
Marcin1415 pisze:To nie są łańcuchy tylko prowadniki. Podnieś prąd na stepsticku, zgaduję żę od osi X.
Spoko, ale warto smarować czy zostawić?
O ile zwiększyć? (1,02 V) Tak, X.
Prowadników się nie smaruje. Ile masz teraz? Zwiększ 10%. Dziwne że w osi X Ci gubi kroki. Zdejmij pasek i sprawdź czy wózek lekko chodzi. Może za bardzo dojkręciłeś śruby na rolkach zwłaszcza tą na dole niecentryczną. Wózek ma chodzić bez oporów ale zarazem ma niemieć luzów.

[edit] Teraz zauważyłem że masz TMC2208 więc 1.02 to pewnie za dużo. Ustaw na X 0.8 a na Y 0.9.
Każdy stepstick innego producenta może mieć inny prąd. U mnie takie wartości są ok ale u Ciebie może trzeba będzie podnieść napięcie. Kombinuj. Za mało może gubić ale za dużo również może gubić kroki. Zazwyczaj sprawdzam jak się grzeją silniki. Po krótkim wydruku są zimne a po długim kilkugodzinnym są bardzo ciepłe ale nie gorące, da się trzymać na nich palce cały czas.
Abys
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 48
Posty: 805
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 354

Re: [Ender 3] Abys Wydruki,problemy,..

Post autor: Abys »

Marcin1415 pisze:
[edit] Teraz zauważyłem że masz TMC2208 więc 1.02 to pewnie za dużo. Ustaw na X 0.8 a na Y 0.9.
Każdy stepstick innego producenta może mieć inny prąd. U mnie takie wartości są ok ale u Ciebie może trzeba będzie podnieść napięcie. Kombinuj. Za mało może gubić ale za dużo również może gubić kroki. Zazwyczaj sprawdzam jak się grzeją silniki. Po krótkim wydruku są zimne a po długim kilkugodzinnym są bardzo ciepłe ale nie gorące, da się trzymać na nich palce cały czas.
Wydruk trwał 2h 31min i silnik Y parzył,X gorący,E bardzo gorący, zatrzymałem i zmniejszę V później.
Nie ma sensu zostawiać tego jeszcze na 6-7h, ale dziwne bo wcześniej po 4h nie parzył.
Czyżby te radiatory tak świetnie działają? :D Przyklejone na taśmę termoprzewodzącą.
Rolki pracowały luźno jak je ustawiałem jakiś czas temu, ale sprawdzę jeszcze raz.
Ustawie tak jak napisałeś,po testuje i zobaczę jak będzie,wygląda na to że za dużo na stepstickach.
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 4
Posty: 434
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: [Ender 3] Abys Wydruki,problemy,..

Post autor: Marcin1415 »

Udało się opanować problem?
Abys
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 48
Posty: 805
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 354

Re: [Ender 3] Abys Wydruki,problemy,..

Post autor: Abys »

Marcin1415 pisze:Udało się opanować problem?
Dzięki za zainteresowanie.
Po części, problemy z ekstruzją już nie występują i w końcu jest gotowy wydruk.
Ustawiłem stepsticki na 7.25V , podczas druku były ciepłe/gorące więc akceptowalne bo parzące moim zdaniem nie powinny być a bardzo gorące max.
Ale to tylko moje zdanie, świeżaka w świecie drukarek więc może to normalne że mają parzyć.
Pojawił się ponownie zgubiony krok na X (7.25V), wcześniej był też przy 1.02V. Ustawię teraz zgodnie z twoją radą: "Ustaw na X 0.8 a na Y 0.9."
Ale tylko na X jest problem więc nie wiem czy Y nie ustawić też 0.8V, zawsze to mniejsze grzanie.
Wydruk jest w pełni funkcjonalny, 3 ściany/PET-G/20% infill
20190407_215743.jpg
20190407_215752.jpg
Puściłem teraz rolkę 1h 50min.. , jeszcze nakrętka ~50min i będzie komplet.
Dobija mnie to uderzanie szpuli o uchwyt szpuli, tarcie i inne odgłosy.
Jeżeli będzie się za mocno obracać to przyhamuję trochę rolkę, jak wiadomo lepiej żeby był lekki opór.
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 48
Posty: 805
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 354

Re: [Ender 3] Abys Wydruki,problemy,..

Post autor: Abys »

..
Sprawdziłem pracę rolek bez założonych pasków, pracują dobrze tak samo jak przy składaniu czyli lekko żeby się nie bujały.
Rolka/ki też chodzą lekko przy wydrukowanych naciągaczach pasków, więc to najprawdopodobniej kwestia napięcia (V) na stepstickach.
Oby napięcie a nie steper czy silnik, dziwne jest to że pojawił się zgubiony krok po kilkudziesięciu wydrukach (nie zmieniałem napięcia długi czas) a na tym samym elemencie powtórzonym 2 razy już nie wystąpił ponownie.Jakaś losowość jest w tym, mam nadzieję że po ustawieniu odpowiedniego (V) już tego nie zobaczę.Bo za jakiś czas zamierzam coś podrukować z figurek PLA, a taki zgubiony krok na środku zepsuje cały wydruk.
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 4
Posty: 434
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: [Ender 3] Abys Wydruki,problemy,..

Post autor: Marcin1415 »

Jeśli zgrubiony krok to chodzi o oś Z. Jeszcze raz odepnij sprzęgło i zobacz czy oś Z chodzi bez oporów. Jakie napięcie na stepsticku Z? Ja ustawiłem na 1.2 bo ma ciężko a działa raz na jakiś czas więc się nie zagrzeje. Jeśli wychodzą zgrubienia to skup się na osi Z.
Abys
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 48
Posty: 805
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 354

Re: [Ender 3] Abys Wydruki,problemy,..

Post autor: Abys »

Marcin1415 pisze:Jeśli zgrubiony krok to chodzi o oś Z. Jeszcze raz odepnij sprzęgło i zobacz czy oś Z chodzi bez oporów. Jakie napięcie na stepsticku Z? Ja ustawiłem na 1.2 bo ma ciężko a działa raz na jakiś czas więc się nie zagrzeje. Jeśli wychodzą zgrubienia to skup się na osi Z.
Sprawdzę później to sprzęgło ale wcześniej jak składałem było okej, w środek wrzuciłem kulkę z łożyska teraz by wypadało przesmarować (używam CX80 suchy smar/teflon)
Napięcie ustawiłem takie same jak XY, w sumie można podbić bo nie narobi się za dużo.Zgrubień nie ma moim zdaniem, z reszta sam zobacz i oceń:
20190407_235510.jpg
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”