TMC2208 Salmon skin?

Jakość druku Cię nie zadowala?
rezystor1990
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 66
Rejestracja: 20 lip 2018, 22:33
x 42

Re: TMC2208 Salmon skin?

Post autor: rezystor1990 »

Bardzo interesujący temat aż sam zacząłem przyglądać się wydrukom. Jeżeli gość z forum prusy ma racje to ten problem dotyczy wszystkich, żaden nawet najlepszej jakości silnik (1,8stopnia) nie pozwala na zlikwidowanie pionowych prążków. Marcin1415 pokaż zdjęcia wydruków z silnikami 0,9 i 1,8. Jeżeli to kwestia silników prążki po zmianie z 1,8 na 0,9 powinny się zagęścić dwa razy jeżeli nie to są to kwestie mechaniczne.

Porównałem wydruki z mojej drukarki i mam zaskakujące wnioski. Kostka pierwsza (fioletowa PLA noname) drukarka po złożeniu extruder clon Titan, kostka druga - drukarka po przebiegu extruder BMG od trójkątnych (pomarańczowa PLA noname), trzecia kostka drukarka po przebiegu extruder BMG od trójkątnych (zielona PETG od DD). Drukarka: elektronika ANET (a4988), prowadnice MGN, rama z profili alu.

Pierwsza kostka pionowe prążki niewidoczne, druga bardzo słabo, trzecia widoczne dość znacznie. Dziwne jest kilka rzeczy:
- z moich prób wynika że prążki zależą od filamentu
-dlaczego ten temat wypływa tak późno powinien być powszechny


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=gf2Q7CVFYAg
Załączniki
20190331_211347.jpg
Abys, Berg
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 17
Posty: 434
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: TMC2208 Salmon skin?

Post autor: Marcin1415 »

Na razie testuję silniki. Niestety bez modyfikacji software'owej silniki 0.9 stopnia dadzą mizerne efekty. Może ktoś się weźmie i zrobi tą modyfikacje. Ja niestety niemam wiedzy. To nie jest dużo roboty, chodzi o zmianę wzoru przebiegu fali sinusoidalnej w marlinie a reszta to widzę że dopieszczanie ustawienia TMC oraz wyprowadzenie ustawień do configuration.h. Ta modyfikacja daje ogromną poprawę jakości wydruków.

Filament na pewno ma znaczenie ale bardziej myślę że chodzi o niewielkie różnice w temperaturze wydruku. Im bardziej matowy tym mniej to widać.
rezystor1990
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 66
Rejestracja: 20 lip 2018, 22:33
x 42

Re: TMC2208 Salmon skin?

Post autor: rezystor1990 »

Przeanalizowałem jeszcze raz te dwa wątki z forum prusy aby zrozumieć w czym był problem. Początkowy trop dziwnych pionowych prążków doszukiwano się w złym odwzorowaniu fali sinusoidalnej i tak przez 7stron pierwszego wątku. Wiązano to z tym, że prążki występowały co około 0,65mm czyli co 4 pełne kroki silnika czyli pełny cykl elektryczny sterownika/silnika(pełna sinusoida). Po zamontowani silników moon (bez specjalnych strojeń) prążki zacznie zmniejszyły swoją widoczność. W dalszej części wątku próbują dostroić tmc z silnikiem moon i zlikwidować skośne prążki powodowane przez extruder. Pod koniec pierwszego wątku nieco przypadkiem zainstalował guy.k2 silnik 0,9 który bez strojenia praktycznie zlikwidował prążki i potwierdził przyczynę ponieważ prążki zagęściły się dwukrotnie.

"I'm making and marking this post as an answer so people won't have to read too far before finding out that the stock Prusa/LDO stepper motors themselves are the issue causing VFA's.
Jump a few pages into this thread to find out about the huge difference better 1.8 degree and 0.9 degree stepper motors make with VFA's.
More monotonic stepping 1.8 Moon's achieve a far bigger improvement than 2 month of Trinamic driver tuning.
A 0.9 degree stepper goes even further and makes the VFA's nearly disappear.
Surface finish quality IS affected by stepper motor quality.I'm making and marking this post as an answer so people won't have to read too far before finding out that the stock Prusa/LDO stepper motors themselves are the issue causing VFA's.
Jump a few pages into this thread to find out about the huge difference better 1.8 degree and 0.9 degree stepper motors make with VFA's.
More monotonic stepping 1.8 Moon's achieve a far bigger improvement than 2 month of Trinamic driver tuning.
A 0.9 degree stepper goes even further and makes the VFA's nearly disappear.
Surface finish quality IS affected by stepper motor quality."


Jasno podkreśla, że strojenie tmc nie pomogło zlikwidować prążków a sama zmiana na silniki 0,9 i jakość samego silnikajuż tak.

Drugi wątek to pochylenie się nad dostrojeniem silników moon 0,9 do współpracy z TMC w każdym z trybów pracy bez gubienia kroków, z bazowaniem bez czujnikowym i cichą pracą. W dalszej części dochodzą do wniosku, że na na extruder bez przełożeń też najlepszy jest silnik 0,9 który najlepiej jeszcze wystroić przez zmianę kształtu fali lub stosować extruder z przełożeniem. Zmiana kształtu fali miała sprawić aby silnik pracował ze stałym momentem pomiędzy pełnymi krokami.

Teraz kilka wniosków:
- prążki związane są z silnikiem/e-cyklem więc występują zawsze w tym samym miejscu na współrzędnych X czy Y
- prążki zagęszczają się dwukrotnie po zmianie silnika z 1,8 na 0,9, spada znacznie ich intensywność nawet bez strojenia tmc! oraz bez znaczenia na firmę testowano LDO, OMC stepperonline i MOON. MOON dawałay najlepszy efekt.
- problem z silnikami 0,9 jest taki, że wymagają większych prądów aby uzyskać moment silników 1,8 przez co problem mają sterowniki TMC2208 czy 2130 z zasilaniem takich jednostek

Cztery pełne kroki to w zależności od zębatki na silniku około 0,64mm czyli bardzo "gęsto" Marcin1415 na twoim wydruku nie wyglądą to na tak gesty rozkład prążków ( trudno zmierzyć to ze zdjęcia), drugą przesłanką jest kształt prążków. Powinny być pionowe ponieważ zależą od położenia silnika czyli współrzędnej X czy Y. Kolejną, rzeczą jest to, że te prążki na wydruku kobiety zbiegają się czyli zmieniają swój rozstaw/położenie/współrzędna. Na Twoim wydruku kostki wyraźnie widać echo a nie prążki VFA. Gdy zmieniałeś silnik na 0,9 w osiach X i Y prążki powinny się zagęścić, jeżeli nic się nie zmieniło to albo winny jest extruder albo mechanika drukarki.

VFA widoczne jest za to na wydrukach Abys'a na dupsku ładnie widać gęste pionowe prążki.
VFA.jpg
Abys, Berg
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: TMC2208 Salmon skin?

Post autor: panWiadr0 »

Moje spostrzeżenia są następujące:

- przesiadka z 200 kroków na 400 często tylko zagęszcza prążki no i może trochę zmniejsza ich amplitudę (ale w 100% nie rozwiązuje problemu)

- tak samo działa wzrost podziału mikrokroku od 1/16 do 1/256. Zmienia się kąt nachylenia prążków, które się wraz z wzrostem podziału coraz bardziej się "kładą". Ogólne na oko powierzchnia wygląda lepiej ale odpowiedni kąt oświetlenia nadal wyciąga te "artefakty".

- na widoczność prążków duży wpływ ma flow. Do niedawna ustawiałem liczbę kroków jak większość (120mm, marker, linijka), aż któregoś dnia wydrukowałem tę są mą kostkę tylko z przepływem -7% i prążków w ogóle nie było! FR zarzucił, że tylko maskuje to problem ale od tamtego momentu robię kalibrację ekstrudera precyzyjnie (zrobiłem sobie przyrząd na bazie suwmiarki, dokładność ~0.2mm, 5 pomiarów) i widzę poprawę. To by się w sumie pokrywało z spostrzeżeniami rezystor1990, że prążki zależą od danego filamentu ;)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: TMC2208 Salmon skin?

Post autor: Berg »

Ja mam takie obserwacje
1. Np na PLA Noctuo kompletnie prążków nie widac. Na czarnym DD ABS+ widać.
2. 400 vs 200 krokowy zdecydowanie zmniejsza widoczność
3.. Zbyt mały prąd na silniku pogłębia afekt
4. Strojenie tmc tylko ppgarszalo w stosunlido wartości domyślnych ukladu
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 17
Posty: 434
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: TMC2208 Salmon skin?

Post autor: Marcin1415 »

U mnie to nie jest od extrudera na 100%. Od extrudera wychodzą skośne prążki których pozbyłem się. Na fioletowej jest VFA co tylko potęguje echo.
Kobietę drukowałem 35mm/s, zmiana prędkości nie powoduje ich zagęszczenia ani rozszerzenia tylko bardziej lub mniej je uwidacznia.

Obydwie kostki drukowane z takimi samymi parametrami. Lewa silniki XY 0.9 prawa 1.8 stopnia, 2 zdjęcia od góry oś X, 2 dolne oś Y. Jest poprawa z silnikami 0.9 ale bardziej na osi Y. Planuje zakup silników MOONS 0.9 MS17HA2P4100 tylko cena trochę powala chyba że znajdzie się jeszcze chętny na zakup to będzie taniej.
Załączniki
IMG_2181.JPG
IMG_2182.JPG
IMG_2178.JPG
IMG_2180.JPG
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: TMC2208 Salmon skin?

Post autor: Berg »

Marcin ale u Ciebie na tych fotkach to ja też  tylko echo widzę na obu kostkach....
Wydrukuj dwa walce o średnicy jakieś 4cm i wysokość 2cm bez wypełnienia by nie przebijało na ściankę na różnych silnikach.
albo kostki ale większe.
VFA do widać na zielonej kostce, którą wyżej wrzucił @rezystor1990
Ostatnio zmieniony 04 kwie 2019, 10:26 przez Berg, łącznie zmieniany 1 raz.
FlameRunner
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: TMC2208 Salmon skin?

Post autor: dragonn »

Dokładnie, to co widać na tych kostkach teraz to tylko echo.
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 17
Posty: 434
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: TMC2208 Salmon skin?

Post autor: Marcin1415 »

Walec na silnikach 1.8, niestety 0.9 już sprzedałem. Zdjęcia nie ładują się tutaj w pełnej rozdzielczości to słabo było widać na kostkach.
Załączniki
IMG_2185.JPG
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: TMC2208 Salmon skin?

Post autor: tig33r »

Czy w ogóle nie popadamy w paranoję z tego typu prawie niewidocznymi artefaktami? :DD
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”