TMC2208 Salmon skin?

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: TMC2208 Salmon skin?

Post autor: dragonn »

IMG_0245.JPG
IMG_0246.JPG
IMG_0247.JPG
IMG_0248.JPG
IMG_0249.JPG
IMG_0250.JPG
Proszę bardzo
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 17
Posty: 434
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: TMC2208 Salmon skin?

Post autor: Marcin1415 »

Bez urazy ale ja to widzę. Na walcu jest mniej widoczne.

Może znajdzie się na forum jakiś programista który zaadoptuje ukrywanie VFA do Marlina?
Rezystor wczytywałeś się w wątki na forum Prusy. Doszedłeś do tego co konkretnie spowodowało ukrycie VFA? Kombinowali z falą ale chyba nie dało rady, jakieś losowanie przejścia przez zero ale ja już w końcu nie kumam co zrobiło robotę. Pisałem do jednego z nich ale mają w d.... Marlina. Gdyby się to udało to w końcu dobrze skalibrowane drukarki dały by idealne wydruki.

Zamówiłem 2 komplety OMC 44 i 36nm. Jak przyjdą w przyszłym tygodniu będę męczył temat ale z tego co oni piszą dopiero zmiana programowa daje bardzo dobre efekty.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: TMC2208 Salmon skin?

Post autor: dragonn »

Marcin1415 pisze:Bez urazy ale ja to widzę. .
Ja tam się tym nie przejmuję :P, wolę w innych rzeczach w drukarce grzebać niż zajmować się czymś dla mnie tak mało widocznym że nawet tego nie wiedzę sam.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: TMC2208 Salmon skin?

Post autor: Berg »

Marcin1415 pisze:Czy drugie zdjęcie to oś X a trzecie oś Y? Mam wrażenie że to nie od paska. Na osi Y silniki 0.9 lepiej ukrywają VFA z tąd takie odstępy a na X gęsto to występuje.
Chętnie zobaczyłbym wydruki na silnikach 0.9 ale z CoreXY gdzie 2 silniki się wspomagają.
wszystkie zdjęcia są tej samej ścianki, tylko pod różnym kątem do światła.

implementacja korekty jest prosta, bo to tylko trzeba zaprogramować tmc nie interferuje z resztą kodu. JEdnak mi się nie chce na to poświęcać czasu bo to niewiele daje. Dobry silnik i wydruk jest wystarczająco dobry. W prusie próbowałem poprawić w ten sposób ekstruder i nic to nie dało. Każda zmiana powodowała albo brak efektu albo gorszy wydruk. Muszę ekstruder przerobić na przełożenie 3:1, przy okazji mały lżejszy silnik i będzie ok
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 17
Posty: 434
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: TMC2208 Salmon skin?

Post autor: Marcin1415 »

Cześć.

Ogarnąłem te cholerne prążki, pełny sukces! Wcześniejsze moje wydruki robiłem na Alfawise u30 głowica org e3d full metal ,direct extruder klon titana silniki stockowe alfawise.

Bierząca konfiguracja:
Rama Alfawise U30
Stockowy ekstruder bowden + stockowa głowica z rurką teflonową.
PLA 210st, stół 60 ,predkość 40mm/s ,przyspieszenia 500mm/s Jerk 15
Elektronika SKR 1.1 + TMC2208 UART na X Y E. Sterowniki ustawione w stealthChop, chopper mode: chopper_default 24v
Silniki XY - https://www.omc-stepperonline.com/nema- ... e%5B0.9%5D
Silniki E Z stockowe 1.8
Zasilacz stockowy 24v

Zmiana głowicy na bowden całkowicie ukryła prążki na osi X(na e3d direct i silnikach 0.9 nadal były widoczne VFA ale znacznie mniej). Na Y delikatnie jeszcze widać na kostce ale już na wydrukach jest idealnie. Myślę że lepsze naciągnięcie paska na Y poprawi to całkowicie. Możliwe że na Y to nie VFA tylko od paska, jeździ zębami po gładkiej rolce.
Długo grzebałem w ustawieniach TMC i najlepiej działają na standardowych nastawach.
Trzeba jeszcze tylko dopracować retrakcję i dopieścić profile druku. Jeszcze widać trochę echo ale co ciekawe na X jest większe niż na Y a mam duży aluminiowy stół z szybą. Na tą chwilę jakość druku jest dla mnie zadowalająca ale i tak będę jeszcze grzebał bo to po prostu lubię.
Załączniki
IMG_2342.JPEG
IMG_2341.JPEG
IMG_2340.JPEG
IMG_2339.JPEG
IMG_2337.JPEG
IMG_2336.JPEG
IMG_2334.JPEG
IMG_2333.JPEG
IMG_2332.JPEG
IMG_2331.JPEG
Abys, Adinfo, fredator
rezystor1990
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 66
Rejestracja: 20 lip 2018, 22:33
x 42

Re: TMC2208 Salmon skin?

Post autor: rezystor1990 »

Witajcie :D

Odgrzebie trochę temat dla potomnych oraz zrobię małe podsumowanie własnych doświadczeń z tematem pionowych prążków VFA.
Prążki VFA występują co pełny cykl elektryczny silników/driverów czyli co 4 pełne kroki(u mnie 0,64mm), usytuowane są pionowo w lini bez względu na kształt drukowanego przedmiotu. Prążki powstają w wyniku niejednorodności/liniowości ruchów silników z powodu niskiej jakości silników lub/i złym wysterowanie silników przez drivery. Potwierdziły to osoby na forum Prusy jak i moje próby zwalczenia prążków.

Co dziwne w moim przypadku na wydrukach z PLA nie było widać specjalnie tych prążków ale już na PETG od DD dość wyraźnie.

Kostka pierwsza (fioletowa PLA noname) drukarka po złożeniu extruder clon Titan, kostka druga - drukarka po przebiegu extruder BMG od trójkątnych (pomarańczowa PLA noname), trzecia kostka drukarka po przebiegu extruder BMG od trójkątnych (zielona PETG od DD).
Elektronika ANET1.0 +A4988 na X Y E

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=gf2Q7CVFYAg

Jako, że i tak planowałem wyplenić pozostałości Anety z mojej drukarki zmieniłem kilka zasadniczych części:
- silniki X,Y StepperOnline 17HM19-2004S - 0,9deg , E -17HS08-1004S-1,8deg
- elektronika SKR 1.3
- driver X,Y BIGTREETECH TMC5160 pozostałe A4988

O to efekty zastosowanych modyfikacji:


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=AsK-fBralRE

Czarna kostka - elektronika Anet, drivery A4988, silnika Anet 1,8deg;
kostka środkowa - elektronika Anet, drivery A4988, silniki 0,9deg;
trzecia kostka - elektronika SKR 1.3, drivery TMC5160, silniki 0,9deg
Kostki PETG od DD

Porównanie na kostkach 40x40mm:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=2nlC-CK559w
Zielona kostka - elektronika Anet, drivery A4988, silnika Anet 1,8deg;
Czerwona - elektronika SKR 1.3, drivery TMC5160, silniki 0,9deg
Kostki PETG od DD

- to, że prążki związane są z elektroniką/nieliniowością pracy silników dowodzi środkowa kostka. Ilość prążków zagęściła się dwukrotnie po zmianie na silniki 0,9 ładnie widać to na ściance kostki nachylonej pod kątem 2deg. Gdyby to były problemy z mechaniką drukarki nie było by widać różnicy w jakości wydruków po zmianie silników.
- zmiana silników na 0,9deg wyraźnie polepsza jakość wydruków niejednorodności w ruchach pozostają ale przez ich zagęszczenie stają się słabo widoczne (amplituda nierówności jest mniejsza), uwidaczniają się dopiero na pochylonej ściance kostki ale z dwukrotnie częstszy występowaniem
- zmiana elektroniki i silników bardzo poprawiło kulturę pracy silników, ruchy stały się bardziej jednorodne co widać na kostkach. Na czerwonej kostce 40x40 widać bardzo, bardzo słabo prążki co 2mm związane z mechaniką drukarki (pasek GT2)
Dawid.S, Abys, Berg, WillingMagic
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: TMC2208 Salmon skin?

Post autor: Berg »

Fajnie. Tak, teraz uwidoczniły się prążki od zębatki. U mnie pomogło po zmianie na zębatki, które sobie sam wydrukowałem na Photonie.
viewtopic.php?f=34&t=4251
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 17
Posty: 434
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: TMC2208 Salmon skin?

Post autor: Marcin1415 »

rafaljot pisze:Fajnie. Tak, teraz uwidoczniły się prążki od zębatki. U mnie pomogło po zmianie na zębatki, które sobie sam wydrukowałem na Photonie.
viewtopic.php?f=34&t=4251
A jest mozliwosc zamowienia u Ciebie zebatek
?

Rezystor super. Masz ekstra jakosc teraz. Walczylem z vfa prawie 2 lata i w koncu moge bardziej skupic sie na drukowaniu.
Artur13579
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 131
Rejestracja: 04 lis 2016, 22:31
Lokalizacja: Katowice
x 2

Re: TMC2208 Salmon skin?

Post autor: Artur13579 »

Co do silników Moonsa to sprzedają je w Pivexin
Anycubic i3 Mega
Prusa MK3
UBOT TOWER
ATMAT SIGNAL PRO400
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”