Pozycja zerowa głowicy

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
RaRo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 61
Rejestracja: 23 cze 2018, 12:17
x 3

Pozycja zerowa głowicy

Post autor: RaRo »

Jak zmienić współrzędne położenia dyszy/głowicy nad stołem?
Mam drukarkę Anet A8 z wgranym oprogramowaniem Marlin. Zmieniłem oryginalną głowicę na głowicę J-Head E3D
V6 - 1.75mm Dysza 0.4mm Long Distanse + ekstruder wg projektu ze strony https://www.thingiverse.com, połączone razem rurką teflonową
2/4 mm. Po zmontowaniu całości zmieniło mi się położenie dyszy nad stołem. Teraz po "Homowaniu" głowica nie ustawia mi się na środku
stołu - na wyswietlaczu wyświetlane są współrzędne: X=91, Y=67, Z=9,99 . Jak to zmienić (skorygować położenie)?
Pozdrawiam.
Roman
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Pozycja zerowa głowicy

Post autor: FlameRunner »

Zmieniłeś głowicę i firmware zaczął się inaczej zachowywać? Nic nie pominąłeś w powyższej relacji?
Awatar użytkownika
RaRo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 61
Rejestracja: 23 cze 2018, 12:17
x 3

Re: Pozycja zerowa głowicy

Post autor: RaRo »

Firmvare zachowuje się tak jak poprzednio! Po prostu pozycja dyszy względem środka stołu jest teraz inna niż przy oryginalnej głowicy. Dysza jest teraz w innym miejsc nieco przesunięta w osi X i Y niż poprzednio co wynika z różnicy w konstrukcji obu głowic. Chciałbym tą różnicę położenia skorygować. Krótko mówiąc żeby po "Homowaniu" dysza znalazła się nad środkiem stołu.
Pozdrawiam.
Roman
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Pozycja zerowa głowicy

Post autor: FlameRunner »

Awatar użytkownika
RaRo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 61
Rejestracja: 23 cze 2018, 12:17
x 3

Re: Pozycja zerowa głowicy

Post autor: RaRo »

Jakoś udało mi się skorygować położenie dyszy żeby po "homowaniu" znalazła się nad środkiem stołu ale środek wydruku jest przesunięty względem środka stołu w osi X i Y. Jak to skorygować? Gdzie w Marlinie trzeba dokonać poprawek? Niestety nie bardzo rozumiem opis na stronie wg powyższego linku.
Pozdrawiam.
Roman
rezystor1990
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 66
Rejestracja: 20 lip 2018, 22:33
x 42

Re: Pozycja zerowa głowicy

Post autor: rezystor1990 »

Musisz skonfigurować położenie homingu karetki względem stołu. Jeżeli chodzi o oś Z wystarczy przesunąć endstopa.
Załączniki
marlin anet.jpg
Awatar użytkownika
Wawok
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 495
Rejestracja: 22 lut 2019, 08:44
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Drukarka: HEVO in progress
x 133

Re: Pozycja zerowa głowicy

Post autor: Wawok »

Jeżeli korzystasz z auto bed leveling'u to pamiętaj również o offsetach dyszy od próbnika . Można to w Marlinie znaleźć wpisując hasło "offset" dla każdej z osi jest przypisana konkretna wartość . Położenie Homing'u uwzględnia te wartości również.

Klon Prusy i3:
- sprzedany

Hypercube Evolution
- K$%#a wreszcie zaczął drukować :crazy2:

Dodatkowo Voron 0.1 by LDO do zadań specjalnych :twisted:
bialy_worek

Re: Pozycja zerowa głowicy

Post autor: bialy_worek »

RaRo pisze:Jak zmienić współrzędne położenia dyszy/głowicy nad stołem?
Zmieniłem oryginalną głowicę na głowicę J-Head E3D
[...] Po zmontowaniu całości zmieniło mi się położenie dyszy nad stołem. Teraz po "Homowaniu" głowica nie ustawia mi się na środku
stołu - na wyswietlaczu wyświetlane są współrzędne: X=91, Y=67, Z=9,99 . Jak to zmienić (skorygować położenie)?
Zmieniłeś konstrukcję ekstrudera musisz zmienić offsety jak kolega Wawor radzi.
Interesuje cię ta sekcja w okolicach linii #682

Kod: Zaznacz cały

#define X_PROBE_OFFSET_FROM_EXTRUDER 10  // X offset: -left  +right  [of the nozzle]
#define Y_PROBE_OFFSET_FROM_EXTRUDER 10  // Y offset: -front +behind [the nozzle]
#define Z_PROBE_OFFSET_FROM_EXTRUDER 0   // Z offset: -below +above  [the nozzle]
Jeżeli chcesz żeby podczas ustalania pozycji 0 dla osi x,y,z czyli homing dysza znalazła się ( probowała ) punk na środku stołu to potrzebujesz zmienić to
w okolicach #995

Kod: Zaznacz cały

#if ENABLED(Z_SAFE_HOMING)
  #define Z_SAFE_HOMING_X_POINT ((X_BED_SIZE) / 2)    // X point for Z homing when homing all axis (G28).
  #define Z_SAFE_HOMING_Y_POINT ((Y_BED_SIZE) / 2)    // Y point for Z homing when homing all axis (G28).
#endif
wtedy probowanie bedzie na srodku.

Zmienianie tego co radzi rezystor1990 nie jest potrzebne ponieważ zmiana tych wartości jest przydatne jak np w Tronxy x3 masz x endstop jakieś 20mm przed stołem roboczym i wtedy dalbys tam offset od pola, który oznacza że po wlaczeniu pole 0 jest 20mm dalej.
Awatar użytkownika
RaRo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 61
Rejestracja: 23 cze 2018, 12:17
x 3

Re: Pozycja zerowa głowicy

Post autor: RaRo »

Ok! Skorygowałem położenie dyszy tak, że po "homowaniu" jest nad środkiem stołu, ale (jak pisałem w poprzednim poście) środek wydruku jest przesunięty względem środka stołu w osi X i Y. Jak to skorygować?
Pozdrawiam.
Roman
bialy_worek

Re: Pozycja zerowa głowicy

Post autor: bialy_worek »

Przesuń model w Slicerze na środek stołu i będziesz miał wydruk na środku.
RaRo pisze:Ok! Skorygowałem położenie dyszy tak, że po "homowaniu" jest nad środkiem stołu, ale (jak pisałem w poprzednim poście) środek wydruku jest przesunięty względem środka stołu w osi X i Y.
Po czy w trakcie g28 ( homing ) a później po prostu tam zostaje ?

Jeżeli masz dobrze zdefiniowany stół (odpowiednie wymiary), jeżeli konstrukcja ma endstopy na x0 y0 z0 to wywal te offsety i ustal odpowiednie odleglosci czujnika od dyszy przy indukcji i powinno działać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”