Alfawise u30 - zapychająca się dysza

Jakość druku Cię nie zadowala?
Czarny_rybak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 14
Rejestracja: 23 maja 2019, 12:17
x 1

Alfawise u30 - zapychająca się dysza

Post autor: Czarny_rybak »

Witam wszystkich,

w zeszłym tygodniu zakupiłem drukarkę alfawise u30. Jednak mam problem, drukarka w czasie wydruku przestaje ekstrudować (zapycha się dysza). Patrzyłem na checklistę przypiętą w tym dziale, jednak nic nie pomogło. Filament przechodzi, gdy przepycham go ręką. Jeżeli zacznę ekstrudować go przez pozycję w menu "Extrusion", również jest wszystko ok. Jedna dysza tak się zapchała, że musiałem ją zmienić. Nie było tak od początku, ale zawsze musiałem używać temperatury wyższej niż 220 stopni, aby drukarka nie gubiła kroków. Teraz nie jestem w stanie wydrukować nic, ponieważ po pewnym czasie wydruku filament nie leci.

Poniżej umieszczam film z druku forumowej kostki, filament to Ekofilament by DD czarny.

https://www.youtube.com/watch?v=jEScp6USGiM

Bardzo proszę o pomoc, chciałbym zacząć ulepszać druk, a nie walczyć aby wydrukować cokolwiek :(
Awatar użytkownika
Jakub
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 284
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
x 27

Re: Alfawise u30 - zapychająca się dysza

Post autor: Jakub »

Pewnie docisk filamentu za słaby. Podobno te ekstrudery są słabe właśnie ze względu na to. Sprawdź czy ekstruder przepycha samodzielnie filament.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Alfawise u30 - zapychająca się dysza

Post autor: virgin71 »

Dlaczego 220?
Czarny_rybak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 14
Rejestracja: 23 maja 2019, 12:17
x 1

Re: Alfawise u30 - zapychająca się dysza

Post autor: Czarny_rybak »

Jeżeli dysza się zapcha tak jak wyżej, to nie daje rady przepchnąć ani ręką, ani ekstruderem.

Udało mi się wydrukować kostkę przy 220 stopniach, warstwa 0.2, prędkość 60mm.

Teraz puściłem to samo, jednak z warstwą 0.1 i przeskakuje już od początku...

@virgin71, przy każdej niższej temperaturze dysza się zapychała i ekstruder strzelał non stop, nie był w stanie przepchnąć nawet 1mm filamentu.
Załączniki
20190527_222149.jpg
20190527_222138.jpg
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Alfawise u30 - zapychająca się dysza

Post autor: Domell »

Termistor poprawnie osadzony?
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Czarny_rybak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 14
Rejestracja: 23 maja 2019, 12:17
x 1

Re: Alfawise u30 - zapychająca się dysza

Post autor: Czarny_rybak »

Sam termistor wydaje się osadzony ok, zmierzyłem temperaturę multimetrem (sondę umieściłem tam, gdzie jest termistor) i wychodzi 10 stopni mniej niż pokazuje drukarka.
Załączniki
20190527_230039[1].jpg
20190527_224339[1].jpg
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Alfawise u30 - zapychająca się dysza

Post autor: Domell »

A patrząc z innej strony, masz ustawione poprawnie w slicerze średnicę filamentu, flow, dyszę itp? Pokaż screena i jakiego slicera używasz?
A i jeszcze, to jest na pewno pla a nie np. pet-g?
Przeglądając jeszcze internety widziałem że mają problem z krokami ekstrudera, możesz je korygować z wyświetlacza, jaką wartość masz tam teraz wpisaną?
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Alfawise u30 - zapychająca się dysza

Post autor: virgin71 »

Czarny_rybak pisze: @virgin71, przy każdej niższej temperaturze dysza się zapychała i ekstruder strzelał non stop, nie był w stanie przepchnąć nawet 1mm filamentu.
Coś jest nie tak. Za wysoko ustawiając temp dla PLA zniszczysz sobie bowden, bo zaczopuje Ci się filament przetopiony za daleko. Inna sprawa, że eko to raczej PLA, a nie PETG, więc pytanie czy nie ABS?
Sprawdzałeś na innym filamencie? PLA na 190 (rzeczywistym) powinno iść.
Kolejna rzecz, jak masz zapchaną dyszę, to przy wysokiej temperaturze może się filament lać, ale dysza nadal jest zapchana. Zrób cold plug.
Czarny_rybak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 14
Rejestracja: 23 maja 2019, 12:17
x 1

Re: Alfawise u30 - zapychająca się dysza

Post autor: Czarny_rybak »

@Domek, nie jestem w tym momencie w domu, ale używam profilu i Cury 15 dostarczonych na karcie pamięci. Średnica jest ustawiona 1.75.

@virgin71 robiłem to co mówisz, nawet zmieniłem dysze dla pewności i drukarka przez chwilę działa ok, a po 5 minutach druku dzieje się to co na filmiku. Testowałem na czarnym PLA od DD i niebieskim PLA od colorfill. Obie szpule są oznaczone, jaki to materiał.
Ostatnio zmieniony 28 maja 2019, 11:52 przez Czarny_rybak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Alfawise u30 - zapychająca się dysza

Post autor: FlameRunner »

Czy na karcie dołączonej do drukarki jest jakiś przykładowy plik .gcode? Czy drukarka jest w stanie poprawnie go wydrukować?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”