Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 27
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: kometes »

Hej, mam Endera od lutego i ciągle go modyfikuję. Jakiś czas temu zainstalowałem MKS gen L i TMC2208. Przedrukowałem sobie tak ok 1kg filamentu i było wszystko ok. Niedawno zaczęły mi się przesuwać warstwy. Najpierw podczas 36-godzinengo wydruku minimalne, ok 0,5mm, 2 przesunięcia w osi X. Wydrukowałem słupek wysokości 15cm i kostkę kalibracyjną, wszystko OK. Zajrzałem do środka nic nie było zakurzone, wszystko wyglądało OK, zainstalowany był już wcześniej wiatrak dmuchający wprost na radiatory stepsticków - i to wydajniejszy, niż stockowy - 7500obr/min.
Drukarkę rozgrzałem do poziomowania - 210/60 i tak stała ok 30 min., zanim włączyłem drukowanie. Zapuściłem wydruk ruchomego elementu J-strudera i niemal od razu przesunięcia warstw w osiach X i Y. Przesunięcia różnej odległości - od tak ok 0,3 do 1,5mm.
Paski napięte prawidłowo. Nic nie zahacza, wszystko chodzi gładko. Szkło przymocowane dobrze. Silniki mają zamocowane radiatory.
Czytałem, że to może być przyczyna przegrzewania się płyty gł/stepsticków. Ale przecież mam zamontowany wydajniejszy wiatrak, i lepiej umiejscowiony!
Stepsticki przyszły z niezamontowanymi radiatorami, mają one jakąś naklejkę - niby termoprzewodzącą? A widzę, że jest gruba a nie cienka i jakby z jakiejś... pianki? Może tutaj leży problem? Ale z 2. strony - po zamontowaniu MKS i TMC płyta była chłodzona wolnym wiatraczkiem stockowym, a mimo to, wsio było ok.
Proszę grono o jakieś instrukcje, jak zdiagnozować problem?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2668

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: Berg »

Radiatory na silnikach nie mają związku z przegrzewaniem się stepstików. Raczej nie są potrzebne. Pewnie temp twoich silników nie przekracza 50-60'C.

Przy przegrzewaniu się stepów zabezpieczenie termiczne działa raczej dłużej i przesunięcie jest bardzo wyraźne.

Z opisu wynika, że nie sprawdziłeś jeszcze czy nie poluzowały się śrubeczki dociskowe kół pasowych.
Abys
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 27
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: kometes »

rafaljot pisze: Z opisu wynika, że nie sprawdziłeś jeszcze czy nie poluzowały się śrubeczki dociskowe kół pasowych.
A które to są? Koła zębate silników są chyba na wcisk, nie widzę śrubek.
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 11
Posty: 801
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 350

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: Abys »

W pewnym okresie sprzedaży w Enderze były wprasowywane, teraz podobno wrócili do śruby.
Mi padł silnik X, miałem przesunięcia co jakiś czas.Jakie napięcia?
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 27
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: kometes »

Abys pisze:Jakie napięcia?
Bardzo proszę o sprecyzowanie gdzie mam napięcia zmierzyć. W temacie elektryki i elektroniki jestem trochę zielony :) Miernik mam.
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 11
Posty: 801
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 350

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: Abys »

Nie mów że zainstalowałeś MKS i Drivery bez regulacji napięcia.
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: Tuchajbej »

Masz tmc2208 więc mierzysz napięcie między GND (moze być z zasilacza) a potencjometrem na samym stepsticku. Podbij trochę, tak by temperatura silników nie przekraczała 60C - tz mogą być bardzo ciepłe, nawet gorące, ale nie powinny parzyć.
Upewnij się że radiatory na stpestickach są dobrze przyklejone.
Abys
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 27
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: kometes »

Oczywiście ustawiałem napięcia. Z tego co pamiętam bodajże 0,76V na XYZ i 0,9V na E...
Edit... Na Z dałem 0,78 bo silnik ma trochę ciężej - dodana 2. śruba pociągowa osi Z. Ale to chyba nie ma znaczenia :)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: dragonn »

Wy i te wasze volty które nie mówią absolutnie nic.
Podaj ile to w przeliczeniu wychodzi amper albo chociaż podaj jakie masz rsense na stepstickach bo bez nich to te volty nie mówią nic.
Abys
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 27
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: kometes »

dragonn pisze:(...) podaj jakie masz rsense na stepstickach (...)
Niestety, nie wiem co to rsense, i nawet 5 minutowe szukanie w google nie pomogło...
A propos radiatorów na stepstickach, jak napisałem na początku, czy ktoś mógłby się do tego odnieść? Jest lepszy sposób ich zamocowania niż ten przylepiec? Myślałem o dobrej paście termo i ściągnięciu radiatora z resztą za pomocą izolowanego drutu. Czy to dobry pomysł?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”