Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: anraf1001 »

kometes pisze:Jaką rurkę polecacie? Wydawało mi się zawsze, że ciaśniejsza rurka = mniejsza bezwładność zespołu, czyli lepsze wydruki.
Owszem. Te ciaśniejsze są lepsze pod warunkiem, że mówimy o oryginalnych Capricornach. One sprawdzają się znakomicie
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 27
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: kometes »

Rzeczywiście stepstick E był bardzo gorący, prawie parzył. Reszta gorąca. Zmniejszyłem napięcia do 1,5V na XY, 1,7 na Z i 1,8 na E. Puściłem wydruk i problem znikł. Jednak radiator stepsticka E ciągle gorący choć raczej nie parzył. Chyba mu zmniejszę jeszcze o 0,05-0,1V.
Jeszcze raz serdeczne dzięki za pomoc ;)
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 27
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: kometes »

Po półgodzinnym wydruku, silniki X i Y są tak gorące, że prawie parzą. Na stepstickach napięcie 1,5V. Zmniejszyć jeszcze o 0,2?
Edit - jednak obserwuję nadal przesunięcie warstw, tyle że minialne, i jakby płynne - ścianka przedmiotu jakby "faluje". Czyli jeszcze napięcia w dół...
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 27
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: kometes »

Próbowałem różne napięcia, i niestety, problem nie znika. Zszedłem z napięciami stopniowo do 0,85V i ciągle przesuwa minimalnie warstwy, głównie w osi X. O co chodzi? :mad:
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: FlameRunner »

Temperaturą silników się nie przejmuj. Dla silnika krokowego temperatura "prawie parzy" jest w granicach normy, zwłaszcza przy temperaturze otoczenia dochodzącej do 30°C.
kometes
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 11
Posty: 805
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 354

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: Abys »

kometes pisze:Próbowałem różne napięcia, i niestety, problem nie znika. Zszedłem z napięciami stopniowo do 0,85V i ciągle przesuwa minimalnie warstwy, głównie w osi X. O co chodzi? :mad:


Zobacz sobie mój temat, ciągle mi przesuwał warstwy a skończyło się na wymianie silnika. Jak to u ciebie wygląda? A może paski masz luźne albo zjedzone i przenosi? Radełko luźne?
Dodaj jakieś zdjęcia
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 27
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: kometes »

Wróciłem do 1,5V i po 40 min pracy silniki są tak gorące, że dotykając je, mogę wytrzymać max 5-8 sekund. Oczywiście ta energia jest przekazywana na profile które również stają się bardzo ciepłe. Szkoda że nie mam pirometru... Przynajmniej nie zaobserwowałem przesunięcia warstw ;)
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: Tuchajbej »

kometes pisze:Po półgodzinnym wydruku, silniki X i Y są tak gorące, że prawie parzą. Na stepstickach napięcie 1,5V. Zmniejszyć jeszcze o 0,2?
Edit - jednak obserwuję nadal przesunięcie warstw, tyle że minialne, i jakby płynne - ścianka przedmiotu jakby "faluje". Czyli jeszcze napięcia w dół...
Jeśli faluje - czyli przesuwa sie w obie strony to nie jest raczej kwestia stepstickow tylko mechaniki - najpewniej luźnych rolek napędowych.
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 11
Posty: 805
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 354

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: Abys »

Najlepsze jest w tym wszystkim to że nie ma żadnych zdjęć :D
Pomagamy w ciemno można by tak powiedzieć..
5 stron, zero zdjęć wydruków.
:clap:
dragonn
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 27
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: kometes »

Tuchajbej - źle to opisałem, nie falował, lecz był pochylony, jakby płynne przesuwanie warstw. Tylko raz to wystąpiło. Fotki nie mam. To raczej nie luźne rolki, później już problem tego rodzaju nigdy się nie pojawił.
Abys - myślałem, że jak opiszę dokładnie jak wyglądają przesunięcia, to nie będą potrzebne zdjęcia. Chyba każdy ma na tyle wyobraźni żeby zobaczyć o co chodzi.
Poniżej wrzucam kilka zdjęć.
1., 2. i 3. (tylko czarny element) zdjęcie obrazują przesunięcia warstw. Jak już doszliśmy, była to wina niskich napięć. Element z 2. zdjęcia był drukowany na 0,85V, reszta na niższych (nie pamiętam na jakich ten czarny element ale chyba 1.1V)
Jak pisałem wyżej, zmieniłem na 1,5, przesunięcia znikły, ale silniki były bardzo gorące (dotyk palcem na max 5 sek - dłużej nie szło wyczymieć) i pojawił się problem nie podawania wystarczającej ilości filamentu miejscami. Obniżyłem napięcie do 1.4V, rozebrałem hot-end, wyczyściłem, wymieniłem dyszę, sprawdziłem rurkę /tę krótką niebieską/ - wszystko ok. Puściłem wydruk pieska z 3. zdjęcia, początek super, dalej... jak widać.
Zmieniłem filament na precyzyjny - Verbatim PLA, najlepszy jaki posiadam pod kątem trzymania wymiarów - idealnie okrągły, a mierzony 20 razy mikrometrem analogowym na odcinku 10m dał wynik niesamowity - 1,75 z tolerancją 0,01mm w obie strony. Dlatego raczej wykluczam wpływ tej rurki bo ona na 100% nie ma mniej w środku niż 1,85mm.
Puściłem wydruk panienki z ostatniego zdjęcia, pierwsze warstwy perfekt, wszystko OK do pewnego poziomu, potem, jak widać na fotce...
Przed zmianą napięć w ogóle nie miałem tego problemu.
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”