Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 27
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: kometes »

Dziękuję!
Wobec tego ustawiam Vref na 1,81V na XYZ i 2v na E.
Ostatnie pytanie. Na stronie fystec o TMC jest napisane : "​ 2. Do not connect the motor when measuring the voltage, otherwise it is easy to burn the driver."
A koleś z filmiku :"": robił to z podłączonymi silnikami. To jak w końcu? Można odłączyć silniki na czas ustawiania Vref?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: dragonn »

Ja tam nigdy nie odłączałem jak ustawiałem Vref, no idea czy w czymś to szkodzi ale nigdy mi się nic nie stało.
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 27
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: kometes »

Po ustawieniu napięć, uruchomiłem bed level test - drukuje takie kwadraty na stole. Po chwili ekstruder zaczął przeskakiwać i ścieżki nie wychodziły. Wymieniłem dyszę, sprawdziłem hot-end, wymieniłem w nim rurkę PTFE na niebieską. Wszystko OK. Wypoziomowałem, odpaliłem wydruk i znów to samo, ekstruder zaczął przeskakiwać w tym samym monecie. Przyjrzałem się jego pracy i wygląda to tak, jakby silnik chwilami cofał się.
Do ostatnich chwil przed zmianą napięć pracował prawidłowo.
Po tym kilkuminutowym wydruku silniki X i Y były gorące, prawie parzyły, mimo że mają małe radiatory. Silnik ekstrudera był dobrze ciepły, ale nie gorący. Co się może dziać?
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1178
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 788
Kontakt:

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: @GUTEK@ »

kometes pisze:...wymieniłem w nim rurkę PTFE na niebieską...
...Co się może dziać?
Właśnie to.
Abys
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 27
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: kometes »

@GUTEK@ pisze: Właśnie to.
Właśnie nie. Rurka nie ma nic do rzeczy, bo:
- przed zmianą było to samo
- uruchomiłem ten sam wydruk ale BEZ filamentu - przeskakuje tak samo...
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: dragonn »

A stepsticki się nie przegrzewają?
A jak silnik CI sie grzeje to ustaw odrobinę mniej prądu aż będą lekko ciepłe.
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 27
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: kometes »

Czyli musiałbym dotrzeć do płyty gł. podczas druku, by sprawdzić temp stepsticków (i tak nie mam czym, tylko na dotyk...)?
A może jest jakiś program monitorujący ich temperaturę?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: dragonn »

jak parzą to jest źle :D, tak że wystarczy na dotyk. Programu nie ma, możesz mieć jakieś komunikaty jak instalujesz TMC2208 z komunikację UART
Abys
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 11
Posty: 807
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 360

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: Abys »

kometes pisze:Rurka nie ma nic do rzeczy, bo:
- przed zmianą było to samo
- uruchomiłem ten sam wydruk ale BEZ filamentu - przeskakuje tak samo...
Wiadomo że jeżeli na pusto ci przeskakuje to napięcia,stepy,silniki, ale uwierz mi że rurka MA DO RZECZY a szczególnie ta niebieska.
Coś o tym wiem, przerobiłem już trochę rurek i rurka rurce nie równa.Zanim zainstaluję sprawdzam OBIE średnice, bo wymiar wewnętrzny może być skopany (tak jest najczęściej w niebieskich) i silnik przeskakuje bo nie może przepchnąć filamentu.
Więc ogarnij co ci się tam dzieje (temperatury) i rozważ wymianę na fabryczna białą albo zakup sobie taką, prędzej czy później ci się przyda.
Rurki się zużywają, normalna sprawa jak dysze które czasami trzeba wymienić wcześniej niż się planowało.
Piszę po prostu żebyś nie był zdziwiony że ci będzie ciągle przeskakiwać, a zanim dojdziesz że to rurka może chwilę czasu minąć.
Po prostu zwróć uwagę na to,napięcia napięciami i temperatury ale tą rurkę którą masz bym profilaktycznie wymienił.
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 27
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: kometes »

Abys, dzięki za rady.
Moja rurka to klon capricorna z aliexpress, wiem jak to z chinkami jest. Widać gołym okiem, że dziurkę mają węższą :P Uciąłem tylko kilka cm do hotendu, i sprawdziłem czy wałek 1,85mm przechodzi bez oporów właśnie po to, bym nie miał potem niespodzianek... Stara już się nieco zużyła i wymagała wymiany. Miałem zmienić bowdena na niebieski ale właśnie te ciasne tolerancje mnie trochę odstraszyły, bo nie mam czym przeciągnąć wałek kontrolny przez taką długość.
Mam zapas białej jeszcze 1m, tak że spoko :) Jaką rurkę polecacie? Wydawało mi się zawsze, że ciaśniejsza rurka = mniejsza bezwładność zespołu, czyli lepsze wydruki. A te białe mogą mieć nawet 2,2mm
Temperatury nie sprawdziłem, napięć nie zmniejszyłem, nie miałem kiedy - pewnie jutro się uda...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”