Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 27
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: kometes »

Czy problemy z ekstruzją widocznych na 2 ostatnich zdjęciach, można wiązać z temp. stepsticków?
Tak stepstick E tak się zagrzał, że w ciągu 2 minut silnik E zaczął wariować (skakać, cofać się), czy mogło dojść wtedy do trwałego uszkodzenia?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: dragonn »

Raczej nie ale łatwo to sprawdzić, zamień stepstick E z jakaś inną osią czy coś się zmieni.
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 27
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: kometes »

Wreszcie miałem czas i chęci by wrócić do maszyny. Zmniejszyłem napięcia do 1,4 na osiach i 1,7 na E.
Początek druków zawsze ok, a potem problemy z podawaniem filamentu. Okazało się, że silnik E rozgrzewa J-strudera wydrukowanego z PLA na tyle, że nie podaje poprawnie filamentu. Więc wywaliłem ten ekstruder i zamontowałem chiński ameliniowy, dopracowany. Na pewniaka puściłem ośmiorniczkę z PLA i udałem się na drzemkę.
Jakież było moje zdziwienie, gdy zobaczyłem wywinięty filament z ekstrudera, tak jakbym na stockowym ekstruderze próbował drukować z TPU :D
Okazało się, że ciepło przekazywane na filament powoduje jego uplastycznienie, na tyle, że staje się miękki. Mógłbym poprawić ekstruder tak, by nie było miejsca na wywinięcie filamentu, ale... Radełko bardzo wtedy (gdy filament jest miękki od temperatury) zgniata filament, więc na bank ilość podawanego filamentu nie będzie taka sama jak przy kalibracji (kalibracja przecież na zimno)...
Jak to ugryźć? Zmniejszyć napięcia, czy może założyć plastikowy ekstruder?
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1177
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 781
Kontakt:

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: @GUTEK@ »

Oryginalnie w Enderze silnik od ekstrudera pracuje na 0.9A, Ty mu walisz o 1/3 więcej. Jest jakiś powód tego ?
Zmniejsz do wartości fabrycznej, albo wymień silnik na mocniejszy.
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 27
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: kometes »

@GUTEK@ pisze:Oryginalnie w Enderze silnik od ekstrudera pracuje na 0.9A, Ty mu walisz o 1/3 więcej. Jest jakiś powód tego ?
Zmniejsz do wartości fabrycznej, albo wymień silnik na mocniejszy.
Tak, wszystko jest opisane w tym wątku...
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 11
Posty: 805
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 354

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: Abys »

Jakie masz chłodzenie radiatora głowicy?
Heatcreep?
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 27
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: Ender 3 + MKS + TMC - przesunięcie warstw

Post autor: kometes »

Stockowy wiatrak, ale nieco słabiej umiejscowiony. Za to poprawiona ta rurka łącząca blok z radiatorem, przetoczona na "hamulcu", i poprawiona przewodność cieplna między nią, a radiatorem.
Z tego co doczytałem, heatcreep sprawia problemy przy uruchamianiu ostudzonej drukarki, u mnie zawsze na zimno jest OK.
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 27
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Ender 3 + SKR mini - prądy

Post autor: kometes »

Pytam tutaj, choć problem tamten rozwiązany, to pytanie jest pokrewne.
Zmieniam płytkę na SKR mini E3 1.2, i zakładam ekstruder H2, więc od razu muszę zmienić prąd którym jest zasilany silnik ekstrudera (500mA).
Płytkę podłączyłem, uruchomiłem RepetierHost i komenda M503, wyszło że domyślnie wg. kompilacji dla tej płytki silniki zasilane są prądami 580mA.
A tu w temacie, przy pomocy Kolegów liczyłem właściwe vref i prądy dla silników mojej maszyny, bo przesuwało warstwy i wyszło że muszę ustawić je na 1200mA ( @dragonn ?) Ostatecznie ustawiłem na ok 1A (nie pamiętam w tej chwili dokładnie).
Więc jak to jest?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”