Zagwozdka z blobami

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Zagwozdka z blobami

Post autor: Berg »

SKR jest szybki ale wyświetlacz jest wolny.
Były wątki o tym. Problem występował już wcześniej z Arduino DUE.

Dla testu możesz spróbować skompilować bez LCD.
Dawid.S, rezystor1990, Abys
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Zagwozdka z blobami

Post autor: Berg »

rezystor1990, Abys
rezystor1990
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 66
Rejestracja: 20 lip 2018, 22:33
x 42

Re: Zagwozdka z blobami

Post autor: rezystor1990 »

Też ostatnio spotkałem się z tym problemem, myślałem że to tylko kwestia źle skalibrowanego extrudera który podaje za dużo filamentu i musi gdzieś wypływać. Kupujesz elektronikę 32bit żeby było szybciej, zmieniasz ekran na graficzny bo elektronika już wydoli i tym samym wracasz do punktu wyjścia... W wolnej chwili przetestuje czy jest poprawa po zmianie fw bez wyświetlacza.

Na zdjęciach Dawida ewidentnie widać, że problem wychodzi na łukach tam gdzie elektronika ma najwięcej do przerobu. Elektronika wyrabia tylko czas, który musi poświęcić na odświeżanie ekranu jest zbyt długi i przestaje wyrabiać. Tym samym ruch po łuku przestaje być jednorodny i powstają bloby.
Abys
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Zagwozdka z blobami

Post autor: Berg »

jest jeszcze parę innych rzeczy co może powodować zacięcia. Nowa biblioteka od 5160 też jeszcze jest słąbo przetestowana, pytanie czy na przykład debugowanie tmc nie zabiera za dużo czasu.
Lepiej wrócić do kompilacji minimum (bez lin_advance, s-curve, tmc_debug, itd) i potem po kolei włączać tylko niezbędne funkcje
Abys, ArturReprapy, Dawid.S
Awatar użytkownika
Dawid.S
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 198
Rejestracja: 13 lut 2019, 19:11
Lokalizacja: Gdańsk/Olsztyn/Inowrocław
x 42

Re: Zagwozdka z blobami

Post autor: Dawid.S »

WSTĘPNE PODSUMOWANIE
Bloby powstawały na wskutek mikrpauz drukarki. Nie mogłem rozgryźć czym są spowodowane ponieważ świadomie nie wprowadzałem żadnych zmian. Ta jednak ukryła się w sposobie eksportu pliku z fusion (dzięki rafaljot za naprowadzenie) ogromna ilość segmentów przy eksporcie w trybie high powodowała że soft nie wyrabiał. Testowałem różne ustawienia i typy sterowników i raczej wykluczam by miały one w moim przypadku znaczący wpływ. tmc5160 dają radę nawet przy nastawach 256 kroków. Co do biblioteki wyświetlacza faktycznie jej wyłączenie delikatnie redukowało ilość artefaktów co potwierdza że wykorzystywana w nim biblioteka faktycznie znacząco obciąża procesor. Tak czy siak jeśli czytasz ten watek ponieważ masz podobnie wygalające bloby na swoim wydruku to zapamiętaj że najprawdopodobniej powstają one z powodu mikropauz. Jak znajdziesz powód ich powstawania artefakty znikną ;)
Abys, FlameRunner, bafunio, Tuchajbej
Akademickie rozważania zawsze bywają korzystne dla studiujących temat :geek:
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Zagwozdka z blobami

Post autor: virgin71 »

Kurcze, to jest dziwne, bo ja zawsze eksportuję high, a mam UMO, których chodzi na mega 2560, tyle, że wyświetlacz jest dwulinijkowy.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Zagwozdka z blobami

Post autor: FlameRunner »

Obsługa wyświetlacza tekstowego jest prostsza.
Kwestia też slicera i jego ustawień - może (ale nie musi) łączyć kolejne segmenty jak mu wyjdą za krótkie.
No i między mikrokrokiem 1/16 a 1/256 jest szesnastokrotna różnica. :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”