cr-10s4 nie ujarzmiona i butna !

Jakość druku Cię nie zadowala?
enklawa
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 11
Rejestracja: 08 mar 2019, 09:54

cr-10s4 nie ujarzmiona i butna !

Post autor: enklawa »

Witajcie od paru tygodni walczę z wspomnianą maszynką do marnowania plastiku i już jestem na skraju decyzji o wywieszeniu białej flagi.

Zacznę jednak od początku. Drukarka przyszła, zmontowałem, puściłem wydruk i wyszło jako-tako. Okazało się że zębatka osi Y luźna.
Poprawiłem luzy i drugi kotek wyszedł elegancko. Zatem czas na instalowanie Cury , wybrany profil domyślny dla tej drukarki i lipa.

Testowałem różne ustawienia od domyślnych rzez bardziej wymyślne z sieci. Niestety nigdy wydruk nie był idealny, albo ściany zewnętrzne nie kleiły się z sobą, albo jak już się udało to uzyskać to na ściankach były bruzdy. Dodatkowo na obłych krawędziach były również smarki. To myślę - czas zastosować poprawki dla tego modelu.

Co zostało zrobione:
-ponowna kalibracja PID
-ponowna kalibracja ekstrudera
-ponowna kalibracja flow
-dodanie nowego chłodzenia https://www.thingiverse.com/thing:2403711 z wentylatorem 40mm o przepływie 24m/h
-poprawione wszelkie luzy i niedokładności
-docięte rurki ptfe i osadzone tak aby nie było luzu

Testowałem też różne slicery, kilka wersji cury oraz slic3r prusy i o ile w tym ostatnim udało się ładne krawędzie uzyskać to pozostawał problem podwijania się - zmniejszanie flow powodowało tylko że szczeliny między liniami były większe. Zmiany temperatur nie dawały żadnych rezultatów a czasem wydawało się ze nawet są odwrotne od zamierzonych gdyż element na końcu wędrował w górę jeszcze bardziej. zdjęcia z moich zmagań w załączonym linku żeby nie zaśmiecać.

Na tę chwilę rozkładam ręce - albo wydruk jest wytrzymały ale brzydki, albo ładny ale zbyt delikatny.

https://drive.google.com/open?id=10e_kH ... ZOmSJvfrZg

Temperatura dyszy 200
Temperatura stołu początkowo 65, wydruk 60
Profilu nie wrzucam gdyż testowałem ich tak wiele bez powodzenia że nie ma to sensu gdyż najchętniej zacząłbym z nimi od zera. :mad:
Filament Fiberlogy Easy PLA

Kilka zdjęć dla przykładu żeby nie zaśmiecać:
Zdjęcie 1 - po lewej pocięte przez cure 4, po prawej Slic3r by Prusa
Zdjęcie 2 - prążki :/
Zdjęcie 3 - prążki na najmniejszym detalu, o dziwo ściany zewnętrzne po drugiej stronie "prawie" gładkie
Zdjęcie 4 - wieże wstydu, całkiem po lewej przed poprawkami mechanicznymi, następne już po jednak wielkiej poprawy nie było poza zmniejszeniem prążków
Załączniki
20190618_130039.jpg
20190618_130124.jpg
20190618_130219.jpg
20190618_130340.jpg
damianqx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 219
Rejestracja: 27 mar 2019, 00:59
x 9

Re: cr-10s4 nie ujarzmiona i butna !

Post autor: damianqx »

A naciągnąłeś dobrze paski x,y? I oś Z dobrze ci chodzi bez oporów ? Nie ma bicia ?
enklawa
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 11
Rejestracja: 08 mar 2019, 09:54

Re: cr-10s4 nie ujarzmiona i butna !

Post autor: enklawa »

Paski tak naciągnięte że można na nich grać, nie zauważyłem problemów z osią z po poprawieniu wszelkich śrubek ( owszem pierwotnie luzy były, widać różnicę między pierwszą wieżą z lewej a następną ). Jeżeli chodzi o bicie (prawdopodobnie masz na myśli to typowe dla drukarek na tanich śrubach trapezowych pochodzenia z chin ) to raczej nie ma - prążki nie zachowują jakiejś stałej krzywizny a ich szerokość jest losowa lub jak mi się zdaje zależy od wypełnień/szerokości warstw na tym samym poziomie w pobliżu.
Awatar użytkownika
Jakub
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 284
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
x 27

Re: cr-10s4 nie ujarzmiona i butna !

Post autor: Jakub »

A jakie prędkości wydruków były?
enklawa
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 11
Rejestracja: 08 mar 2019, 09:54

Re: cr-10s4 nie ujarzmiona i butna !

Post autor: enklawa »

Od domyślnych dla tych slicerów aż do 50 obrysy i 40 wypełnienia, jałowe 120 ( większość wydruków z zdjęć na takich prędkościach )
Awatar użytkownika
Jakub
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 284
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
x 27

Re: cr-10s4 nie ujarzmiona i butna !

Post autor: Jakub »

A rolki od osi Z są mocno dokręcone?
enklawa
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 11
Rejestracja: 08 mar 2019, 09:54

Re: cr-10s4 nie ujarzmiona i butna !

Post autor: enklawa »

Tak, dokręcałem i sprawdzałem praktycznie każdą śrubkę w tej drukarce.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1178
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 787
Kontakt:

Re: cr-10s4 nie ujarzmiona i butna !

Post autor: @GUTEK@ »

Mam CR-10 300x300.
- Na domyślnym profilu w Curze spokojnie da się zrobić dobre wydruki.
- Tak samo na domyślnej kalibracji PID, kroków ekstrudera i przepływu.
- Jak drukowałem z Fiberlogy Easy PLA biały to musiałem trochę zwiększyć temperaturę, do ok. 210-215C.
- Paski mają być naciągnięte, ale też nie należy z tym przesadzić
- Podwijanie się, moim zdaniem to efekt złego chłodzenia wydruku. Być może tunel który wydrukowałeś nie wieje dobrze na wydruk - wieje za nisko lub zbyt wysoko np. na dyszę, albo jest zbyt słaby wentylator. Nie wiem czy na początek nie lepiej byłoby dojść do ładu na fabrycznym nadmuchu.
- Odkręć śrubę trapezową i sprawdź czy jak ruszasz osią Z to nie masz żadnych oporów.
- Jak będziesz z powrotem montował śrubę trapezową to NIE MA się ona opierać na silniku, podnieś ją kilka mm i dopiero przykręć do sprzęgła.
- Wyregulowałes rolki wszystkich osi? Cześć z nich jest na mimośrodzie - i też nie mogą być ani zbyt słabo dociśnięte, ani zbyt mocno.
szendo
Postów w temacie: 2
Posty: 195
Rejestracja: 26 wrz 2018, 21:25
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Cartesian cube
x 24
Kontakt:

Re: cr-10s4 nie ujarzmiona i butna !

Post autor: szendo »

Jeszcze może sprawdź czy heatsink na hotendzie nie ma zeza, mój miał i dysza była pod kątem do stołu.
Spróbuj też minimalnie naprostować ramę bo niestety ale 4-setki nie są idealne.
Zaokrąglij kroki extrudera w dół do pełnej liczby ewentualnie zmniejsz minimalnie flow 1%.

Aaaa no i druknij coś w trybie wazy i podeślij.

Btw. znam ten ból, moja cr10s4 też była okrutna
enklawa
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 11
Rejestracja: 08 mar 2019, 09:54

Re: cr-10s4 nie ujarzmiona i butna !

Post autor: enklawa »

Dziękuję za tak spory odzew i wskazówki. Poszedłem za Waszymi radami i trochę podłubałem przy maszynie.

Przywróciłem oryginalne chłodzenie ale zanim to zrobiłem przyjrzałem się dokładnie hotendowi i okolicom. I tu mnie czekał mały szok ! Heatsink i hotend były przekoszone względem siebie a na dodatek hatsink ma krzywo wywiercone otwory. Postarałem się wyrównać całość względem siebie za pomocą tych dwóch śrub po bokach bloku grzałki i w miarę udało się to na granicy ukręcenia jednej z nich. Teraz różnica między wysokością po bokach mieści się w granicy błędu ~0,1mm. Sprzęgła poprawiłem tak aby odstęp między osiami a śrubami wynosił około 5 mm.

Wczytałem profil cr-104 zaimplementowany w Curze 4.0 i wydrukowałem kostkę na poniższych ustawieniach.

Niestety mam pod ręką jedynie aparat o rozdzielczości ameby i zapomniałem wyłączyć podpór przed drukiem :sorry:
Załączniki
IMG0572A.jpg
IMG0571A.jpg
IMG0570A.jpg
IMG0568A.jpg
IMG0567A.jpg
konfigi.png
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”