Anycubic 4MAX - problem z wycentrowaniem stołu i teflonową rurką wewnątrz śruby ekstrudera

Jakość druku Cię nie zadowala?
Egzator
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 75
Rejestracja: 24 gru 2018, 09:59
x 4

Anycubic 4MAX - problem z wycentrowaniem stołu i teflonową rurką wewnątrz śruby ekstrudera

Post autor: Egzator »

Cześć,
Wziąłem się mocniej za drukarkę, dlatego chce wyeliminować wszystkie błędy, które były zaczynają irytować.

1. Parę dni temu znowu pojawił się problem z teflonową rurką wewnątrz śruby ekstrudera. W nowej śrubie teflon siedzi w miarę luźno, bez problemu można go wyciągnąć. W 4MAX chłodzenie i sama konstrukcja jest na tyle skopana, że po prostu filament nadtapia się w rurce teflonowej, możliwe, że nawet sam teflon też się topi, bo nie da się tej rurki wyciągnąć ze śruby. Nie jest to problem z moim egzemplarzem, a jest to błąd konstrukcyjny - każdy właściciel 4MAX ma ten problem. Wszyscy polecają wymianę ekstrudera na np. Titan Aero. Niby fajnie mieć dobry ekstruder, ale trochę boli mnie kupowanie ekstrudera za ponad 400 zł do drukarki za 1000 zł :P Widziałem, że na Aliexpress da się kupić ten ekstruder znacznie taniej, ale czy warto? Może polecacie jakieś inne ekstrudery, ewentualnie wiecie jak naprawić ten problem?

2. Stół mam o wymiarach 22x22 cm. Gdy silnikami skierowałem dyszę na środek stołu (x 110, y110), to dysza znajdowała się bliżej prawego górnego rogu stołu
IMG_20190803_210443.jpg
Korzystając z tego poradnika: https://www.youtube.com/watch?v=Dqt8cUtzOfs zmieniłem ustawienia Merlina w ten sposób:

Kod: Zaznacz cały

define MANUAL_X_HOME_POS 20
define MANUAL_Y_HOME_POS 15
Po wysłaniu komendy:

Kod: Zaznacz cały

G0 X110.0 Y110.0 F3000
dysza ustawia się w końcu na samym środku stołu, jednak po wygenerowaniu gcode przez jakąś aplikację (sprawdzałem Cura i Simplify3D) obiekt nadal drukuje się przesunięty względem środka stołu
IMG_20190803_232217.jpg
Może na zdjęciu tego nie widać, ale wydruk jest przesunięty w lewo i dół względem środka stołu.
Jak to teraz naprawić, muszę w slicerze jakoś to wyrównać?
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1178
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 788
Kontakt:

Re: Anycubic 4MAX - problem z wycentrowaniem stołu i teflonową rurką wewnątrz śruby ekstrudera

Post autor: @GUTEK@ »

Odnośnie pierwszego punktu. Czy ta rurka ma na pewno dobrą średnicę? Zobacz ten temat: viewtopic.php?f=4&t=4539
Egzator
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 75
Rejestracja: 24 gru 2018, 09:59
x 4

Re: Anycubic 4MAX - problem z wycentrowaniem stołu i teflonową rurką wewnątrz śruby ekstrudera

Post autor: Egzator »

Szczerze mówiąc, to nie sprawdzałem. Jednak dostałem te śruby od producenta - Anycubic. Gdy będę w domu, to sprawdzę.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Anycubic 4MAX - problem z wycentrowaniem stołu i teflonową rurką wewnątrz śruby ekstrudera

Post autor: FlameRunner »

Jaki masz ustawiony w slicerach rozmiar stołu?
Egzator
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 75
Rejestracja: 24 gru 2018, 09:59
x 4

Re: Anycubic 4MAX - problem z wycentrowaniem stołu i teflonową rurką wewnątrz śruby ekstrudera

Post autor: Egzator »

210x210 mm
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Anycubic 4MAX - problem z wycentrowaniem stołu i teflonową rurką wewnątrz śruby ekstrudera

Post autor: FlameRunner »

To dla slicera środek stołu jest w punkcie 105,105 - czy to by się zgadzało?
Albo zwiększ rozmiar stołu roboczego w ustawieniach slicera, albo w firmware zmniejsz rozmiar stołu i offsetami przesuń o 5 mm w prawo i do góry.
Egzator
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 75
Rejestracja: 24 gru 2018, 09:59
x 4

Re: Anycubic 4MAX - problem z wycentrowaniem stołu i teflonową rurką wewnątrz śruby ekstrudera

Post autor: Egzator »

W sumie jest to logiczne. Dzisiaj zmienię rozmiar stołu, jednak przesunięcie nie jest równe. Nie mierzyłem dokładnie suwmiarką, a jedynie metrówką. Oś X jest przesunięta w lewą stronę o ok. 3 cm, a oś Y o ok. 1 cm w dół.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Anycubic 4MAX - problem z wycentrowaniem stołu i teflonową rurką wewnątrz śruby ekstrudera

Post autor: dziobu »

To jeszcze pytanie - czy jak dojeżdżasz do krańcówek, czyli tam gdzie pewnie masz punkt 0,0, to dysza stoi dokładnie nad rogiem stołu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”