Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

Jakość druku Cię nie zadowala?
Alvarito
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 25
Rejestracja: 25 lip 2019, 09:37

Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

Post autor: Alvarito »

Kontynuując wątek viewtopic.php?f=4&t=4689&p=81647#p81647
Przesyłam moją konfigurację ustawień slickera idealmaker, oraz kilka zdjęć przedstawiających problem,
Załączniki
20190815_120704.jpg
20190815_120655.jpg
20190815_120639.jpg
idealmaker ustawienia.jpg
Alvarito
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 25
Rejestracja: 25 lip 2019, 09:37

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

Post autor: Alvarito »

Czy możliwe jest iż problem wynika z tego że używam chińskiego filamentu marnej jakości ?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

Post autor: FlameRunner »

Wiesz, jak sprowokować do odpowiedzi. :D

Marny filament oczywiście może powodować różne problemy, ale to tylko jedna z możliwych przyczyn obecnego problemu.

Może masz zły filament.
Może masz złą powierzchnię stołu.
Może masz brudny stół. Żeby stół drukarki był brudny, wystarczy go dotknąć palcem.
Może masz złą temperaturę głowicy lub stołu, chociaż 210°C / 60°C dla PLA wydaje się sensowne.
Może masz źle wypoziomowany stół lub źle ustawioną odległość dyszy od stołu. Tutaj dość celne wydaje się spostrzeżenie @olo2000pm z poprzedniego wątku.

Sądząc po zdjęciach z pierwszego posta tego wątku, w pierwszej kolejności proponuję dokładnie wyczyścić stół. Wygląda, jakby chciało się trzymać, ale miejscami były tłuste plamy.

PS Pisze się "slicer", a nazwa programu to "ideaMaker". ;)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

Post autor: dragonn »

Co do przylegania - polecam od razu kupić Hegron, miałem styczność z tym całym utrabase od Anycubic i jak dla mnie to to nie działa ani trochę a wystarczy popryskać Hegronem i od razu działa.
Alvarito
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 25
Rejestracja: 25 lip 2019, 09:37

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

Post autor: Alvarito »

Nie ma sprawy kupię jak się nie sprawdzi to zawsze bd miał grzywę jak Król 'Julian

Czy może ktoś miał z Was styczność ze Slicerem ideaMakmer. może też w nim coś nie tak jest ustawiane/przeliczane ?

P.S.: nie jest tak ze czekam jak małpa na Waszą odpowiedź, tylko przez ten czas czytam forum i eksperymentuje szukając rozwiązania :P
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

Post autor: FlameRunner »

Zdawaj relację z tych eksperymentów. Pisałem, że moim zdaniem powinieneś dokładnie wyczyścić stół - czy zrobiłeś już coś z tą sugestią?
Alvarito
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 25
Rejestracja: 25 lip 2019, 09:37

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

Post autor: Alvarito »

Wcześniej tego nie robiłem gdyż nie chciałem "sztucznie "podbijać postów ( na niektórych forach jest to niemile widziane)

Przed każdym włączeniem drukarki i każdym drukiem czyszcze stół preparatem do mycia szyb i wycieram ścierką z mikrofibry, efekty- około jeden na 3 wydruki drukuje się od strzała bez problemów na pierwszej warstwie bez podwijania. Czasami jest tak że na tych samych parametrach zrobi np.: 3 druki bez problemu ale za 4 na tym samym filamęcie udaje się się za 3-4 razem czasami za zamianą miejsca druku na stole.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

Post autor: FlameRunner »

Jeśli dostarczasz nowych informacji bądź odpowiedzi na pytania, to nie jest to sztucznym podbijaniem. ;)

Może ten preparat nie jest odpowiedni. Użyj czegoś innego. Może być inny preparat do szyb*, może być izopropanol*, może być aceton*, może być nawet wódka*. Do tego może zmniejsz trochę odległość dyszy od stołu, choćby przez odkręcenie wszystkich śrub regulacyjnych stołu o powiedzmy 1/10 obrotu.

* Ważne! Nie znam tej podkładki. Nie jestem pewien, czy wszystkie wymienione środki są dla niej bezpieczne.
dziobu
Alvarito
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 25
Rejestracja: 25 lip 2019, 09:37

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

Post autor: Alvarito »

Dobrze wiedzieć że to forum jest normalne :P :]

Zakupiłem od DD kleik i sprawdzę czy po jego zastosowaniu ( oczywiście bez czyszczenia ww preparatem do szyb) nic się nie odkleja, z trzech próbach.
1) druk na Janusza filamentem PLA od DD (bez czyszczenia)
2) druk PLA od DD ( po czysczeniu " moim środkiem)
3) druk PLA od DD ( ale ze stołem wysmarowanym kleikiem od DD, bez czyszczenia stołu "moim preparatem"

Ciekawe gdy zmienię przepływ na pierwszej warstwie z 100-110% na 130 filament się zawija za każdym razem ( ustawienia takie jak w screenie)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Anycubic Mega S -problemy w kalibracji, podwijanie pierwszej warstwy

Post autor: dziobu »

Alvarito pisze:Czy możliwe jest iż problem wynika z tego że używam chińskiego filamentu marnej jakości ?
Znalazłem szpule PLA które dostałem z Flsunami (myślałem że je wyrzuciłem, ale cholery się ostały). One się potrafią odkleić od wszystkiego, zawsze i wszędzie. Mógłbym dodać też że drut nie trzyma parametrów (średnica/temperatura (!!!)) bo to i tak nie ma znaczenia - prędzej jakiś syf przytka dyszę ;) Ot urok losowej chińszczyzny.
Alvarito pisze:Przed każdym włączeniem drukarki i każdym drukiem czyszcze stół preparatem do mycia szyb(...)
FlameRunner pisze:Może być inny preparat do szyb*,
Preparatów do mycia szyb jest masa - ale nie każdy zostawia faktycznie czyste szkło. Część z nich zostawia warstwę antyadhezyjną żeby krople się nie zatrzymywały. Do dokładnego umycia i odtłuszczenia stołu to mogę polecić, ze środków niealkoholowych...ten tego...Ludwika miętowego. Odtłuszcza, syfu nie zostawia. Tylko uważam to rozwiązanie za idiotyczne i zbędne :D
FlameRunner pisze:może być izopropanol*, (...)może być nawet wódka*.
Etanol techniczny, izopropanol, benzyna - są OK.
Wódka...no jak czysta to też, tylko trzeba pamiętać żeby myć tym stół i nie popijać :D
FlameRunner pisze:może być aceton*,
W telegraficznym skrócie - NIE.
Szkło czy alu można tym umyć, pytanie tylko jak bardzo i czym trzeba stół uwalić żeby faktycznie aż aceton był potrzebny. Podkładka raczej na pewno tego nie przeżyje.

@Alvarito
Śladem zaleceń kolegów:
  • zmniejsz odległość dyszy do stołu,
  • zwiększ wysokość pierwszej warstwy (masz 0.15),
  • zwiększ o ~5 stopni temperaturę głowicy dla 1 warstwy,
  • możesz jeszcze spróbować pomiziać matę klejem do papieru (polecam zielony Scotch).
Ale są jeszcze dwie inne opcje:
  • zmień podkładkę - ale nic Ci nie polecę bo wszystkie które używałem poleciały na hasiok stosunkowo szybko (ale też żadnej nie miziałem żadnym klajstrem),
  • wstaw szybę i drukuj jak człowiek :) (masz grzany stół; nie musisz męczyć się z podkładką)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”