[Ender 3] Drukowanie w trybie wazy samolotu RC - grubość warstwy góra/dół

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
lencol
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 19 sie 2019, 09:06
Lokalizacja: Krotoszyn
Drukarka: Ender 3

[Ender 3] Drukowanie w trybie wazy samolotu RC - grubość warstwy góra/dół

Post autor: lencol »

Witam, jest to mój pierwszy post. Do tej pory drukowałem elementy z PLA w większości bryły, które rysowałem w CATII i ciąłem w CURA.
Z uwagi na moje zainteresowanie RC, rzuciłem się na wydrukowanie samolotu RC w trybie wazy z PETG.
Ścianki wychodzą zaskakująco dobrze, ale niestety musi być to "ale". Mam problem z powierzchniami "płaskimi" - równoległymi do powierzchni stołu - można powiedzieć, że nie ma ich wcale:P

Profil CURA:
definition = creality_base

[metadata]
type = quality_changes
quality_type = standard
setting_version = 8

[values]
layer_height = 0.25
material_bed_temperature = 70
remove_empty_first_layers = False
retraction_combing = off

[metadata]
position = 0
type = quality_changes
quality_type = standard
setting_version = 8

[values]
cool_fan_enabled = False
infill_sparse_density = 0
material_flow = 105
meshfix_union_all = False
multiple_mesh_overlap = 0
retraction_amount = 4.5
retraction_extra_prime_amount = 0.1
retraction_speed = 40
skirt_line_count = 5
slicing_tolerance = exclusive
top_bottom_thickness = 0
wall_thickness = 0.4

Rozumiem, że moje problemy wynikają z grubości warstwy Góra/Dół, która jest ustawiona na 0?
Jak mam rozumieć te pojęcia? Czy dolna warstwa tyczy się tylko tej leżącej na stole, a każda następna jest warstwą górną?
Czy może chodzi tutaj o zamkniętą pojedynczą bryłę i wtedy dolna warstwa to spód tej bryły a górna to jej wieczko?
Załączniki
goradol.png
goradol.png (9.78 KiB) Przejrzano 3739 razy
IMG_20190818_191453.jpg
1.jpg
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: [Ender 3] Drukowanie w trybie wazy samolotu RC - grubość warstwy góra/dół

Post autor: virgin71 »

Ich nie może być, bo to nie jest góra, ani dół. To jest ścianka. 1 obrys, przy takim nachyleniu musi tak wyglądać.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: [Ender 3] Drukowanie w trybie wazy samolotu RC - grubość warstwy góra/dół

Post autor: FlameRunner »

Tryb wazy polega właśnie na tym, że drukowane są (prawie) tylko ścianki boczne. Jedną ciągłą linią, bez przejazdów jałowych, bez drukowania czegoś innego, bez retrakcji, cały czas podnosząc przy tym oś Z. Jedyne odstępstwo to możliwość wydrukowania jednej lub kilku pełnych warstw bezpośrednio na stole, wtedy slicer przechodzi do generowanie ścieżek faktycznie w trybie wazy dopiero po zakończeniu takiej podstawy.

Ty możesz potrzebować drukować normalnie, warstwa po warstwie, tyle że z ustawionym 0% wypełnienia, jednym obrysem i jakąś liczbą warstw górnych/dolnych. Będziesz miał niestety szew na obrysie, ale będziesz mógł wydrukować też inne rzeczy poza samym jednym obrysem.

PS Dodawaj zdjęcia jako załączniki do postów. Tutaj możesz je wkleić nawet w następnym poście. Grunt, żeby za tydzień ktoś się nie denerwował, że linki z pierwszego posta nie działają i w ogóle nie może zobaczyć zdjęć. Dobra, sam zrobiłem...
Awatar użytkownika
lencol
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 19 sie 2019, 09:06
Lokalizacja: Krotoszyn
Drukarka: Ender 3

Re: [Ender 3] Drukowanie w trybie wazy samolotu RC - grubość warstwy góra/dół

Post autor: lencol »

Czyli jeżeli będę chciał teraz wydrukować element z załącznika to powierzchnię z czerwonego koła będę dopiero mógł wydrukować po włączeniu np:
-grubość góra 0.4mm
-górne warstwy: np. 1

Dobrze to rozumiem?
2.png
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: [Ender 3] Drukowanie w trybie wazy samolotu RC - grubość warstwy góra/dół

Post autor: FlameRunner »

"Górne warstwy" są ważniejsze niż "grubość góra".
To znaczy: domyślnie liczba górnych warstw wynika z ustawienia "grubość góra". Jeśli ręcznie ustawisz "górne warstwy", to "grubość góra" jest ignorowane.

I ogólnie tak, musisz mieć więcej niż zero w "górne warstwy". Czy wpiszesz to bezpośrednio, czy Cura policzy z "grubość góra" (co z kolei jest równe "grubość góra/dół") to już bez znaczenia.

Jest też problem taki, że Ty chyba potrzebujesz, żeby ta górna powierzchnia powstała w powietrzu...?

PS Drukowanie takich skrzydełek kojarzy mi się z jednym: ostrym kombinowaniem. ;)
Awatar użytkownika
lencol
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 19 sie 2019, 09:06
Lokalizacja: Krotoszyn
Drukarka: Ender 3

Re: [Ender 3] Drukowanie w trybie wazy samolotu RC - grubość warstwy góra/dół

Post autor: lencol »

FlameRunner pisze: Jest też problem taki, że Ty chyba potrzebujesz, żeby ta górna powierzchnia powstała w powietrzu...?
Teoretycznie tak, ale widzę, że PETG bardzo dobrze sobie radzi z takimi powierzchniami:)

W mocowaniu silnika (z obrazka poniżej) potrzebuję włączyć tylko grubość dołu np na 0.8mm?
3.png
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: [Ender 3] Drukowanie w trybie wazy samolotu RC - grubość warstwy góra/dół

Post autor: dziobu »

lencol pisze:Jak mam rozumieć te pojęcia? Czy dolna warstwa tyczy się tylko tej leżącej na stole, a każda następna jest warstwą górną?
Każda ściana bezpośrednio pod którą nie ma przestrzeni należącej do modelu to ściana dolna. Górna - analogicznie.
Model:
q1.png
Ściany dolne: (widok spod stołu)
q2.png
Ściany górne:
q3.png
I przekrój: (dałem różne grubości żeby było lepiej widać)
q4.png
lencol pisze:(...)rzuciłem się na wydrukowanie samolotu RC w trybie wazy z PETG.(...)
Na czym polega tryb wazy to już Ci koledzy wyjaśnili. Chodzi tylko o to że Twój model...nie wymaga tego. Powiem więcej - on się może tak dobrze nie wydrukować.

Popatrz jak to działa:
Model: (pełny sześcian)
k1a.png
I wydruk w trybie wazy:
k1b.png
Jak widać tryb wazy drukuje obwiednie modelu. No logiczne.
Ale co będzie jeśli model ma dziurę?
Sześcian z dziurą:
k2a.png
Wyjdzie to:
k2b.png
A teraz popatrz na to co drukujesz:
q5.png
Ze względu na charakter detalu raczej jednym przejazdem tego nie obskoczysz. Czyli powinieneś chyba puścić normalny wydruk z jednoprzejazdową grubością ścianki, ewentualnie wyłączyć retrakcję pomiędzy warstwami, a wtedy już nie będzie problemu górnej ściany w zaznaczony miejscu. Wtedy będzie problem drukowania tego w powietrzu... :D (choć nie mam modelu; może jest tam coś na czym ta powierzchnia mogła by się oprzeć żeby dodatkowych supportów nie robić)
Abys
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: [Ender 3] Drukowanie w trybie wazy samolotu RC - grubość warstwy góra/dół

Post autor: FlameRunner »

lencol pisze:W mocowaniu silnika (z obrazka poniżej) potrzebuję włączyć tylko grubość dołu np na 0.8mm?
Potrzebujesz to pociąć i zobaczyć preview. ;)
lencol
Awatar użytkownika
lencol
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 19 sie 2019, 09:06
Lokalizacja: Krotoszyn
Drukarka: Ender 3

Re: [Ender 3] Drukowanie w trybie wazy samolotu RC - grubość warstwy góra/dół

Post autor: lencol »

FlameRunner pisze:Potrzebujesz to pociąć i zobaczyć preview. ;)
Z nieba mi spadłeś z tym komentarzem :DD
Przyznaje się bez bicia, że nawet nie wiedziałem, że takie coś istnieje w CURA :lol:

Stworzyłem profil z 12 dolnymi warstwami (po 0,25mm) czyli 3mm grubości. W preview wygląda to dobrze.
Wydrukuje ten element wieczorem i dam znać jak wyszło ;)
4.png
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: [Ender 3] Drukowanie w trybie wazy samolotu RC - grubość warstwy góra/dół

Post autor: FlameRunner »

Po co tak? Czemu nie wydrukujesz tego normalnie, na przykład: 3 dolne pełne warstwy, wypełnienie 30%, 3 górne pełne warstwy?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”